Ftx Token Düşüşe Neden Oldu, Ancak Teknoloji Hala Devrim Niteliğinde

Dünyanın en büyük varlık yönetimi şirketi BlackRock’un CEO’su, FTX’in başarısız olmasının nedeninin, merkezileştirilmiş ve bu nedenle “kriptonun ne olduğunun tüm temeli” ile çelişen kendi FTX Token’ını (FTT) yaratması olduğuna inanıyor.

8 milyar dolarlık yatırım şirketinin başkanı ve CEO’su olarak görev yapan Larry Fink, 30 Kasım’da düzenlenen New York Times’ın 2022 Dealbook Zirvesi’nde açıklamalarda bulundu ve düşüşe FTX’in kendi yarattığı token’ın neden olduğuna inanmasına rağmen, sözlerine ekledi. kripto paranın ve onu destekleyen blockchain teknolojisinin devrim niteliğinde olacağına inanıyor.

BlackRock CEO’su Larry Fink, 2022 DealBook Zirvesi’nde konuşuyor. Kaynak: New York Times.

Binance Coin (BNB) ve diğer borsa Crypto.com’un Cronos’u (CRO) gibi merkezi borsa belirteçleri, toplam 862 milyar dolarlık kripto piyasası değerinin 57 milyar dolarından fazlasını oluşturuyor. Fink, bu tokenlara hâlâ şüpheyle baktığını ve “bu şirketlerin çoğu [controlling the tokens] etrafta olmayacaklar.

Daha sonra New York Times muhabiri Andrew Sorkin ile yaptığı röportajda Fink, Borsa Yatırım Fonlarını (ETF’ler) yatırımın önceki evriminin nedeni olarak görse de, tokenizasyonun bir sonrakinin arkasında olacağına inandığını belirterek şunları kaydetti:

“Piyasalar için gelecek neslin, menkul kıymetler için gelecek neslin, menkul kıymetlerin tokenizasyonu olacağına inanıyorum.”

Daha sonra, tokenleştirmenin potansiyel faydalarından bazılarını detaylandırdı ve güvenen bankalar yerine, her menkul kıymet sahibini ve satıcısını gösteren dağıtılmış defterlerde “anlık anlaşma” mümkün olacağından, yatırım ekosistemini değiştireceğini öne sürdü.

“Anlık anlaşmayı düşünün [of] Tahviller ve hisse senetleri, aracı yok, ücretleri daha da dramatik bir şekilde düşüreceğiz” dedi.

İlişkili: Sam Bankman-Fried, canlı röportajda FTX’in düşüşüyle ​​karşı karşıya kaldı

Fink, BlackRock’ın FTX’te 24 milyon dolarlık bir yatırımı olduğunu kabul etti, ancak kendilerinin ve Sequoia Capital gibi diğer risk sermayesi şirketlerinin FTX üzerinde uygun durum tespitini yapmadıkları iddiaları üzerine spekülasyon yapmayı reddetti.

“Şu anda, büyük sonuçları olan bazı uygunsuz davranışlar varmış gibi göründüğüne dair tüm yargı kararlarını verebiliriz. […] Dünyanın Sequoia’larına bakarsanız, uzun bir süre boyunca inanılmaz getiriler elde ettiler, eminim gerekli özeni göstermişlerdir.”

BlackRock, 2020’den beri kripto endüstrisinde aktif bir yatırımcıdır. En son hamlesi, USD Coin (UDSC) ihraç eden Circle’ın rezerv fonunu yöneteceğini duyurduğu 3 Kasım’da açıklandı.

Bu arada, 27 Eylül’de, yatırımcılara blockchain ile ilgili 35 şirkete erişim sağlayan bir ETF’nin başlatıldığını duyurdu.

Yorum yapın