Ftx Tasfiye Memurlarının Hukuk Ekibi, Adam Kayırma Iddialarının Ortasında Bahamalı Yetkililerle Işbirliği Çağrısında Bulunuyor

FTX’in Bahamalar’daki operasyonlarını denetleyen geçici tasfiye memurlarını temsil eden bir avukat, ülkedeki yetkililerin kripto borsasının çöküşünü önce sakinlerine fayda sağlamak için kullandıkları iddialarına karşı çıktı.

FTX Trading’in iflas davasıyla ilgili 16 Aralık’ta yapılan bir duruşmada White & Case ortağı Jason Zakia, borçlular tarafından varlıklar ve Bahamalı yetkililerle ilgili olarak ileri sürülen iddiaların “tamamen asılsız” olduğunu söyledi. Zakia’ya göre, hukuk ekibi, atamaları ülkenin Yüksek Mahkemesi tarafından Kasım ayında onaylanan ve FTX’in iflasından önce düşüşüne “hiçbir ilgisi olmayan” FTX Digital Markets – firmanın Bahamalar’daki operasyonları – için geçici tasfiyecileri temsil ediyordu.

Zakia, “Bunun gibi herhangi bir uluslararası durumda, meşru ve önemli çıkarları olan ve kesinlikle Bahamalar’ı da içeren çok sayıda yargı alanı vardır” dedi. “Bahama hukuk sistemi, saygı duyulması gereken bağımsız bir hukuk sistemidir. Bahamalar’a, Bahama hükümetine, Bahama hukuk sistemine yönelik birçok iddia ve iftira atıldı.”

Açıklığa kavuşturdu:

“İddialardan biri […] Bahamalar, diğer alacaklılar yerine sistemden Bahama sakinlerine yapılan ödemeleri bir şekilde kolaylaştırıyordu. Kanıtlara baktığınızda, tam olarak geriye doğru sahipler. [Joint provision liquidators] Bu tür faaliyetleri durdurma çabasının bir parçası olarak özel olarak atandılar.”

FTX, 11 Kasım’da Amerika Birleşik Devletleri’nin Delaware Bölgesi’nde Bölüm 11 kapsamında iflas başvurusunda bulundu. İflas mahkemesi, FTX borçluları ve alacaklılarının çıkarları arasında firma varlıklarının nasıl yönetilebileceğine ilişkin işlemlerin bir parçası olarak birkaç duruşma düzenledi. Halka açık bir sonraki duruşmanın 11 Ocak’ta yapılması bekleniyor ve muhtemelen kripto borsasının FTX Arena üzerindeki isim hakları anlaşmasını ele alacak.

İlişkili: FTX Bahamalar eş CEO’su Ryan Salame, FTX ve Sam Bankman-Fried hakkında düdük çaldı

Bahamalar’da, eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, ABD Adalet Bakanlığı’nın suçlamalarıyla bağlantılı olarak 13 Aralık’ta yapılan kefalet duruşmasının ardından hapse gönderildi. Devlet kurumu, ilgili kişileri tutuklamalarla “bitmediği” konusunda uyardı.

Yorum yapın