Ftx, Mica’nın Hızlı Bir Şekilde Geçirilmesi Gerektiğini Kanıtladı, Yetkililer Avrupa Parlamentosu Komitesine Söyledi

Avrupa Parlamentosu Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi, 30 Kasım’da “FTX kripto para borsasının çöküşü ve AB üzerindeki etkileri” hakkında bir duruşma düzenledi. olaylar.”

Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA) Risk Analizi ve Ekonomi Departmanı Başkanı Steffen Kern, komiteye ESMA’nın “FTX’i ne düzenlediğini ne de denetlediğini” ve “şirket hakkında kamuya açık olanın ötesinde hiçbir bilgisi olmadığını” söyledi. ESMA, kripto ile temsil edilen toplam pazarın küçük bir kısmı ve kripto ile geleneksel finans arasındaki sınırlı bağlantılar göz önüne alındığında, FTX’in çöküşünden daha geniş finans sektörü için önemli riskler görmüyor.

Kern, 2024’te yürürlüğe girecek olan Kripto Varlıklar Yönetmeliği (MiCA) Piyasaları mevzuatının “ortak bir AB rejimi aracılığıyla yatırımcılar için hayati korumalar ve piyasa katılımcıları için önemli kurallar getirmek için doğru konuları ele aldığını” söyleyerek sözlerini bitirdi.

Kern sorgulandığında, Kıbrıs’ta yerleşik FTX (EU) Ltd.’nin, lisansın kriptoyu kapsaması amaçlanmamasına rağmen Finansal Araçlarda Piyasalar Direktifi lisansı aldığını söyledi. Bu lisans 9 Kasım’da askıya alındı.

İlgili: MiCA savunucusu, düzenlemeyi savunurken FTX’ten alıntı yapıyor: ‘Kripto varlıklar oyun parası değildir’

Avrupa Parlamentosu Üyesi ve MiCA Raportörü Stefan Berger, duruşmada FTX hakkında şunları söyledi: “Temelde SBF ve ona bağlı bir sistemdi. […] FTX, blockchain teknolojisinin başarısızlığı değil, bir kişinin başarısızlığı ve kibiridir.” diye devam etti:

“İki siyasi talebim var: Birincisi, MiCA’nın bir an önce geçmesi gerekiyor. […] İkinci olarak, Avrupa Birliği dışındaki çok sayıda devletin MiCA örneğini alması arzu edilir. Küresel bir MiCA en iyi çözüm olacaktır.”

AB Mali Hizmetler, Mali İstikrar ve Sermaye Piyasaları Birliği Genel Müdür Yardımcısı Alexandra Jour-Schroeder komiteye şunları söyledi: “MiCA rejimi altında, AB’de kripto varlık sağlayan hiçbir şirketin örgütlenmesine izin verilmezdi, belki de dağınık demek daha doğru olur. , FTX’in bildirildiği şekilde.”

Komite, 28 Kasım’da Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagrande’den haber aldı. Ek “MiCA II” mevzuatına duyulan ihtiyacın kanıtı olarak FTX fiyaskosuna işaret etti.

Yorum yapın