Ftx Korsanının, Bitcoin Mikserini Kullandıktan Sonra Çalınan Fonların Bir Kısmını Okx’e Aktardığı Bildirildi

Kripto para borsasının 11 Kasım’da iflas başvurusunda bulunmasından birkaç dakika sonra FTX ve FTX.US’u 450 milyon doların üzerinde varlığa sokan bilgisayar korsanları, kara para aklamak amacıyla varlıkları dolaştırmaya devam ediyor.

Twitter’da ZachXBT’yi kullanan bir kripto analisti, FTX bilgisayar korsanlarının Bitcoin mikseri ChipMixer’ı kullandıktan sonra çalınan fonların bir kısmını OKX borsasına aktardığını iddia etti. Analist, şimdiye kadar OKX’e en az 225 BTC’nin (4,1 milyon dolar değerinde) gönderildiğini bildirdi.

ZachXBT’ye göre FTX bilgisayar korsanı, kripto para birimleri için köprü görevi gören bir protokol olan Ren Bridge’i kullandıktan sonra ilk olarak 20 Kasım’da ChipMixer’a BTC yatırmaya başladı. ZachXBT, analizinde, ChipMixer’dan fon alan adreslerle bir model gözlemlediğini paylaştı. Ona göre adreslerin her biri benzer bir model izliyor; “CM’den para çekme”, “%50 soyulur” ve ardından “%50 OKX’e yatırılır”.

OKX borsasına yapılan para yatırma işlemlerinin ortaya çıkmasının ardından OKX yöneticisi Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda; “OKX durumun farkında ve ekip cüzdan akışını araştırıyor.”

İlgili: OKX, rezervlerini nasıl kendi kendine denetleyeceğine ilişkin talimatlarla birlikte rezerv kanıtı sayfası yayınladı

12 Kasım’da Cointelegraph, hack’in FTX’in iflasını açıklamasından hemen sonra işaretlendiğini bildirdi. O sırada, boşaltılan 663 milyon dolardan yaklaşık 477 milyon doların çalındığından şüphelenilirken, geri kalanının FTX tarafından güvenli bir depoya taşındığına inanılıyor.

20 Kasım’da bilgisayar korsanı, elindeki Ether’i (ETH) yeni bir cüzdan adresine aktarmaya başladı. FTX cüzdan kaçakçısı, hack’ten sonra en büyük 27. ETH sahibi oldu ancak 50.000 ETH’yi düşürdükten sonra 10 pozisyon düştü.

Bilgisayar korsanlarının, bu iki kuruluşun tamamen bağımsız olmasına rağmen, FTX global ve FTX.US’tan aynı anda varlıkları boşaltmayı başarması gerçeği, kripto topluluğu içinde sıcak bir tartışma konusu haline geldi ve bunun muhtemelen içeriden bir iş olduğuna dair spekülasyonları artırdı.

Yorum yapın