“Ftx Kodunu Hiç Açmadım:” Sbf, Vlogger Ile Uzun Ve Samimi Bir Konuşma Yaptı

Eski FTX başkanı Sam Bankman-Fried (SBF), bir dizi uzun ve samimi telefon görüşmesi için kripto para birimi vlogger’ı Tiffany Fong’u seçti. Bu yazının yazıldığı sırada YouTube’da yayınlanan iki röportajda SBF, FTX’in çöküşüyle ​​bağlantılı birçok önemli sorudan bahsediyor.

İlk röportaj 6 Kasım’da yapıldı ve 29 Kasım’da YouTube’da yayınlandı. SBF, konuşmak için neden görece bilinmeyen kişiyi seçtiğini açıklayarak, “Böyle şeylerde içgüdülerime güvenmeye başladım,” dedi. Fong’un kanalında 10.000’den az abonesi var. “İşte buna en azından biraz tarafsız ve ilgili bir bakış açısından yaklaşacak biri,” dedi onun hakkında. O devam etti:

“Biz toplum olarak, benim naçizane fikrime göre, bu hafta içinde yaşayan kimsenin olup olmadığını anlamaya yeterince zaman harcadık. [the FTX residential facility in] Arnavutluk [Bahamas] çok eşliydi […] ve cevap, insanların inanamayacağı kadar sıkıcı.

Kayıt, SBF’nin “Doğru kararlar verirsen, içinde bulunduğumuz duruma girmezsin” demesiyle başladı. Buradan yola çıkan Fong, röportajına SBF’nin “arka kapıyı” değiştirebilecek komutları yürütmesine izin veren “arka kapı” hakkında sorular sorarak başladı. [FTX] şirketin mali kayıtlarını başkalarını uyarmadan.

SBF, bu fikre şaşırdığını ifade etti. “Ve bu benim yapacağım bir şey mi?” O sordu. “Sana söyleyebileceğim şey kesinlikle doğru değil. Kodlamayı bile bilmiyorum. […] Kelimenin tam anlamıyla hiçbir FTX kodunu bile açmadım.”

Bu, Fong’un kibarca sert sorular sorduğu ve SBF’nin görünüşte açıklıkla yanıt verdiği konuşmanın geri kalanının tonunu belirledi.

SBF, FTX’in FTT madeni parası hakkında yorum yapmaya devam etti. “Gerçek bir değeri olduğunu düşünüyorum. Bununla birlikte, birkaç sorun var. […] Geçmişim göz önüne alındığında bu çok utanç vericiydi. […] Bazı yönlerden temelde birçok jetondan daha yasal olduğunu düşünüyorum. Ekonomik olarak, ortalama tokenden daha fazla destekleniyordu” dedi.

SBF, “Çöküşe likidite yetersizliği neden olmadı” diye devam etti. Daha ziyade, “piyasa hareketleri sırasında, özellikle de pozisyonun kendisine ilişkin korku tarafından tetiklendiklerinde, şeylerin büyük korelasyonu” idi.

SBF, uluslararası müşteriler için “iyileşmenin oldukça zayıf göründüğü” konusunda Fong ile aynı fikirdeyken, “ABD yüzde yüz. Amazon hesabı kapatılmamış olsaydı, çoktan para çekiyor olabilirlerdi.”

İlgili: FTX çöküşü, Google verilerine göre Sam Bankman-Fried etrafında merak uyandırıyor

Siyasi faaliyetlerinden bahseden SBF, “Her iki partiye de aşağı yukarı aynı bağışta bulundum. […] Cumhuriyetçi bağışlarımın tümü karanlıktı. Ukrayna bağışlarının kara para akladığına dair söylentilere değindi:

“Ukrayna mı? Keşke bunu kaldırabilseydim. Keşke. Amacını tam anlayamadım. Ukrayna’nın Demokrat Parti için para aklamasına yardım mı ediyordum? Ukrayna’nın neden Demokrat Parti için para akladığını bilmiyorum. Nasıl yapacaklarını veya neden yapacaklarını bilmiyorum.

İkinci tarihsiz telefon görüşmesinde SBF, Alameda Research tarafından FTX müşteri fonlarının kullanımına değindi. Kelimeler için mücadele eden SBF, “hiper korelasyonlu bir çapraz senaryonun neye benzediği” hakkında daha fazla düşünmesi gerektiğini söyledi. Finans alanındaki kitaptaki en eski oyundur. […] FTX’te risk pozisyonlarını izlemekten sorumlu tek bir kişi yoktu.” Fong, çok az başarı ile durumun ayrıntıları için baskı yaptı.

SBF, Binance CEO’su Changpeng “CZ” Zhao’nun FTX düşüşündeki rolü konusunda ılımlı bir pozisyon aldı. “İşler kesinlikle çok daha istikrarlı olurdu ve likidite yaratmak için çok daha fazla yetenek olurdu. […] ve kesin olarak bilmiyorum.”

FTX’in çöküşünün ve onu çevreleyen skandalın kendisi üzerindeki etkisi sorulduğunda SBF, “Her gün uyanıp ne olduğunu düşünüyorum ve bunun üzerinde düşünmek için her gün saatlerim var. […] Diğer insanlara göründüğünden farklı.”

Yorum yapın