Ftx Hakkındaki Kongre Duruşmalarından Önce Kimin Ifade Vermesi Bekleniyor?

ABD’li milletvekilleri, aralarında Sam Bankman-Fried’in de bulunduğu bazı tanıkların Aralık ayında yapılması planlanan komite duruşmalarından önce hazır bulunmaları için baskı yapıyor. Kripto alanı, FTX’in düşüşüne yol açan olaylar hakkında kimin tanıklık ettiğini görmeyi beklemeli?

9 Aralık’ta Bankman-Fried veya SBF, olası bir mahkeme celbi tehdidi altında, FTX’in çöküşünü araştırmayı amaçlayan bir ABD Meclisi duruşmasında konuşmaya istekli olduğunu söyledi. Hem Meclis Mali Hizmetler Komitesi hem de Senato Bankacılık Komitesi liderliği, eski FTX CEO’sunu mahkemeye celp edebileceklerini öne sürerek SBF’nin 13 Aralık’ta Twitter’da “ifade vermeye istekli” olduğunu söylemesine yol açtı.

Yayınlandığı sırada, SBF’nin adı Meclis komitesinin “FTX’in Çöküşünü Soruşturmak, Kısım I” duruşmasında tanık olarak yer almıyordu – bu da gelecekte daha fazlasının planlanabileceğini düşündürüyor. Ancak SBF’nin istifasının ardından 11 Kasım’da FTX CEO’luğunu devralan John Ray konuşacak.

14 Aralık’ta yapılması planlanan “Crypto Crash: Why the FTX Bubble Burst and the Harm to Consumers” başlıklı Senato komitesi duruşmasının tanık listesinde Hollywood yıldızı Ben McKenzie ve hukuk profesörü Hilary Allen vardı. Rolleriyle tanınan bir aktör olan McKenzie OK ve Gothamözellikle projeleri destekleyen ünlüler için kripto para birimlerinin açık sözlü bir eleştirmeni oldu.

Yayın sırasında, kripto alanında veya FTX Group ile ilişkili başka kimlerin Aralık ayında Kongre önünde ifade verebileceği belli değil. Senato Tarım Komitesi’nin FTX’in çöküşünü araştıran ilk duruşması olan 1 Aralık’taki duruşmasında, Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu başkanı Rostin Behnam tek tanıktı. CFTC başkanı, kurumun düzenleyici otoritesindeki boşluklara işaret etti.

House Finansal Hizmetler Komitesi başkanı Maxine Waters ve kıdemli üye Patrick McHenry, Kasım ayında, “Alameda Research ve Binance dahil olmak üzere ilgili şirketler ve bireylerden Binance CEO’su Changpeng Zhao veya Alameda CEO’su Caroline Ellison’ın konuşması için çaba gösterilmesini öneren” haber almayı beklediklerini söylediler. Ellison’ın 4 Aralık’ta Bankman-Fried ve diğer FTX yöneticilerinin ikamet ettiği Bahamalar’da değil, New York’ta görüldüğü bildirildi.

Köpekbalığı tankı yıldız ve yatırımcı Kevin O’Leary, 8 Aralık’ta verdiği bir röportajda, Senato Bankacılık Komitesi’nin kıdemli üyesi Pennsylvania Senatörü Pat Toomey’in kendisinden 14 Aralık’ta milletvekilleri huzurunda konuşmasını istediğini söyledi. O’Leary, FTX’in kendisine 15 milyon dolar ödediğini iddia etti kripto borsasını tanıtmak için, ancak firma kapandığında kabaca 10 milyon dolar kaybetti. Adı yayınlandığı sırada herhangi bir tanık listesinde yer almıyordu.

İlişkili: Kayıtlara göre SBF aleyhine bugüne kadar 7 toplu dava açıldı

Bankman-Fried, görünüşe göre FTX’in düşüşüne yol açan olaylarla ilgili olarak ABD yetkilileriyle görüşmesini ertelemeye çalışıyordu, ancak çeşitli medya kuruluşlarıyla röportajlar verdi ve borsanın çöküşündeki rolü için defalarca özür diledi. Kongre önünde ifade vermeli mi, SBF’nin şahsen mi – bu onu tutuklanma riskine sokabilir – yoksa Bahamalar’dan uzaktan mı gelmeyi planladığı belli değil.

Yorum yapın