Ftx Çöküşünden Sonra Kripto Para Biriminizi Nasıl Güvende Tutabilirsiniz?

FTX kripto para borsasının düşüşü, pek çok kişiyi yatırımlara yönelik genel yaklaşımlarını yeniden gözden geçirmeye zorladı – kişisel velayetten fonların zincir üzerindeki varlığını doğrulamaya kadar. Yaklaşımdaki bu değişiklik, öncelikle kripto yatırımcılarının FTX CEO’su ve kurucu ortağı Sam Bankman-Fried (SBF) tarafından kandırıldıktan sonra girişimcilere olan güven eksikliğinden kaynaklandı.

FTX, SBF ve suç ortaklarının gizlice kullanıcıların fonlarını yeniden yatırırken yakalanması ve en az 1 milyar dolarlık müşteri fonunun yanlış yerleşimle sonuçlanmasıyla çöktü. Yatırımcı güvenini yeniden kazanma çabaları, rakip kripto borsalarının, kullanıcıların fonlarının varlığını doğrulamak için proaktif olarak rezerv kanıtlarını sergilediğini gördü. Bununla birlikte, topluluk üyeleri o zamandan beri borsaların rezervleri koruma yükümlülüklerini göstermelerini talep ettiler.

Kendi kendini “en cömert milyarder” ilan eden SBF’nin güpegündüz görünür hiçbir yasal sonucu olmaksızın dolandırıcılık yapmasıyla, yatırımcılar, iş yatırımlarını korumaya geldiğinde savunmacı bir duruş sergilemelidir. Varlıkları dolandırıcılık, bilgisayar korsanlığı ve kötüye kullanımdan korumak için yatırımcılar, varlıkları üzerinde tam kontrol sahibi olmak için belirli önlemler almalıdır – genellikle en iyi kripto yatırım uygulamaları olarak kabul edilir.

Paranızı kripto borsalarından çıkarın

Kripto borsaları, küçük bir ücret karşılığında kripto para birimleri satın almak, satmak ve ticaret yapmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Eşler arası ve doğrudan satış dahil olmak üzere diğer yöntemler her zaman bir seçenek olsa da, daha yüksek döviz likiditesi, yatırımcıların emirleri eşleştirmesine olanak tanır ve işlem sırasında hiçbir fon kaybını garanti etmez.

Sorun, yatırımcılar fonlarını borsalar tarafından sağlanan ve sahip olunan cüzdanlarda tutmaya karar verdiklerinde ortaya çıkar. Ne yazık ki, çoğu yatırımcının “anahtarlarınız değil, madeni paralarınız değil” dersini zor yoldan öğrendiği yer burasıdır. Borsa tarafından sağlanan cüzdanlarda saklanan kripto para birimleri, FTX kullanıcıları söz konusu olduğunda, SBF ve ortakları tarafından kötüye kullanılan, nihai olarak sahibinin mülkiyetindedir.

Bu riskten kaçınmak, fonları borsadan, paylaşılan özel anahtarı olmayan bir cüzdana taşımak kadar basittir. Özel anahtarlar, kripto cüzdanlarında depolanan fonlara erişime izin veren güvenli şifrelemelerdir ve yanlış yerleştirme durumunda bir yedekleme ifadesi kullanılarak kurtarılabilir.

Donanım cüzdanı: Kripto para birimlerini depolamak için en güvenli bahis

Donanım cüzdanları, bir kripto cüzdanının özel anahtarları üzerinde tam sahiplik sunar, böylece fonların erişimini yalnızca donanım cüzdanının sahibiyle sınırlar. Bir borsadan kripto para birimleri tedarik ettikten sonra, kullanıcıların varlıklarını gönüllü olarak bir donanım cüzdanına aktarması gerekir.

İşlem tamamlandıktan sonra, kripto borsasının sahipleri artık fona erişemeyecek. Sonuç olarak, bir donanım cüzdanı seçen yatırımcılar, borsalarda meydana gelen dolandırıcılık veya bilgisayar korsanlığı nedeniyle artık para kaybetme riskini almayacak.

İlişkili: Bitcoin Cüzdanı nedir? Başlangıç ​​seviyesindekiler için BTC depolama kılavuzu

Bununla birlikte, donanım cüzdanları fonların genel güvenliğini artırırken, kripto para birimleri, bir token’ın değeri geri alınamaz bir şekilde düştüğünde kalıcı kayıplar riskiyle karşı karşıya kalır. Donanım cüzdanı sağlayıcıları, yatırımcılar varlıklarını borsalar üzerinden depolamaktan yavaş yavaş uzaklaştıkça, satışlarda keskin bir artışa tanık oldular.

Güvenme, Doğrula

3AC, Terraform Labs, Celsius, Voyager ve FTX dahil olmak üzere bu yıl meydana gelen tüm kripto çöküşlerinde yatırımcıların güveninin kırılması yaygın ve bariz bir temaydı. Sonuç olarak, ‘Güvenme, Doğrula’ sloganı nihayet hem yeni hem de deneyimli yatırımcılar arasında yankı uyandırdı.

Bitfinex, Binance, OKX, Bybit, Huobi ve Gate.io gibi popüler kripto para borsaları rezerv kanıtlarını sergilemek için proaktif yaklaşımlar benimsedi. Borsalar, yatırımcıların borsadaki fonlarının varlığını kendi kendine denetlemesine olanak tanıyan cüzdan bilgileri sağladı.

Rezerv kanıtı, bir borsanın rezervlerine bir bakış atarken, yükümlülüklerle ilgili bilgiler genellikle kamuya açıklanmadığından, mali durumunun tam bir resmini sağlamaz. 26 Kasım’da Kraken CEO’su Jesse Powell, veriler negatif bakiyeler içermediği için Binance’in rezerv kanıtını “ya cehalet ya da kasıtlı yanlış beyan” olarak nitelendirdi.

Ancak Binance CEO’su Changpeng Zhao, borsada eksi bakiye olmadığını ve yaklaşan bir denetimde doğrulanacağını belirterek Powell’ın iddialarını yalanladı.

Yukarıdaki üç husus, kripto varlıklarını kötü oyunculara karşı korumak için iyi bir başlangıç ​​noktasıdır. Kontrolü kripto girişimcilerinden almak için kullanılan diğer popüler yöntemlerden bazıları, merkezi olmayan borsalar (DEX), kendi kendine saklama (gözetimsiz) cüzdanlar kullanmak ve görünüşte yatırım yapılabilir projeler üzerinde kapsamlı araştırma yapmaktır (DYOR).

Yorum yapın