Ftx Çöküşünden Kaynaklanan Gerçekleşen Kayıplar, Önceki Krizlerin Çok Altında, 9 Milyar Dolarla Zirve Yaptı

Blockchain analitik firması Chainalysis, 2022’deki önceki büyük kripto çöküşlerine kıyasla borsanın çöküşünün ardından haftalık olarak gerçekleşen en yüksek kayıpları karşılaştırarak FTX çöküşünü perspektif haline getirmeye çalıştı.

14 Aralık tarihli rapor, Terra USD’nin (UST) Mayıs ayındaki düşüşünün haftalık gerçekleşen kayıpların 20,5 milyar $’da zirveye ulaştığını, ardından Three Arrows Capital ve Celsius’un Haziran ayındaki çöküşünün ardından haftalık gerçekleşen kayıpların 33 milyar $’da zirveye ulaştığını buldu.

Buna karşılık, FTX destanı sırasında haftalık gerçekleşen kayıplar, 7 Kasım’da başlayan haftada 9 milyar dolarla zirve yaptı ve o zamandan beri haftalık olarak düşüyor.

Chainalysis, verilerin, Kasım ayında FTX fiyaskosu gerçekleştiğinde, yatırımcıların bu yılın “en ağır” kripto olaylarından zaten etkilendiğini gösterdiğini söyledi.

“Veri […] şu an itibariyle, en ağır vuruşun [crypto] FTX fiyaskosu gerçekleştiğinde olaylar çoktan yatırımcıların gerisinde kalmıştı.”

Analitik firması, kişisel cüzdanlara bakarak ve varlıkların elde edildikleri andaki değerini ölçerek ve bu varlıkların başka bir yere gönderildikleri andaki değerini çıkararak gerçekleşen toplam kayıpları hesapladı.

Bununla birlikte, bir cüzdandan diğerine herhangi bir hareketi bir satış olayı olarak saydığından, veriler yine de gerçekleşmiş kayıpları fazla tahmin etmiş olabilir. Chainalysis ayrıca, grafiğin FTX’in borsasında depolanan donmuş kullanıcı fonları gibi diğer istatistikleri hesaba katmadığını da belirtti.

“Belirli bir cüzdandan gönderilen herhangi bir kripto para biriminin zorunlu olarak tasfiye edileceğini varsayamayız, bu nedenle bu sayıları belirli bir cüzdanın gerçekleşen kazançları için bir üst sınır olarak düşünün.”

İlişkili: FTX’in düşüşü gerçekten kriptonun ‘Lehman anı’ mıydı?

Chainalysis’in verileri gerçekleşmiş kayıpları kapsarken, zincir üstü analitik platformu CryptoQuant geçtiğimiz günlerde FTX çöküşünün ardından Bitcoin (BTC) için net gerçekleşmemiş kayıpların nasıl etkilendiğine dair veriler paylaştı.

BTC için gerçekleşmemiş kayıpların, yalnızca -%19,4 ile zirve yapan 3AC/Celsius ve Terra Luna’nın çöküşüne kıyasla FTX çöküşünün ardından -%31,7 ile maksimuma ulaştığını buldu.

Bitcoin için gerçekleşmemiş net kar/zarar. Kaynak CryptoQuant.

Analitik veri şirketi Glassnode, FTX çöküşünün ardından 17 Kasım’da attığı bir tweet’te yüksek düzeyde gerçekleşmemiş kayıpları vurguladı ve bunu 2018 ayı piyasasında görülen -%36’lık zirve ile karşılaştırdı.

Bir yatırımla ilgili kazanç veya kayıplar, yatırımın satıldığı ana kadar gerçekleşmemiş sayılır. Satış eylemi, bu kayıpları veya kazançları “gerçekleştirir”. Gerçekleşmeyen kayıplar aynı zamanda kağıt kayıpları olarak da bilinir.

Yorum yapın