Ftx, Abd Tarihindeki “En Hızlı” Kurumsal Başarısızlıktı – Mütevelli Heyeti Soruşturma Çağrısında Bulundu

FTX’in iflas işlemlerini yürüten Amerika Birleşik Devletleri Mütevelli Heyeti, artık feshedilmiş borsadan “Amerikan tarihindeki en hızlı büyük kurumsal başarısızlık” olarak bahsetti ve düşüşünü araştırmak için bağımsız bir soruşturma çağrısında bulundu.

ABD Mütevelli Heyeti Andrew Vara, 1 Aralık’ta verdiği bir önergede, Kasım ayındaki sekiz gün boyunca, borçluların, yılın başındaki 32 milyar dolarlık piyasa yüksekliğinden, şiddetli bir likidite krizine kadar “neredeyse eşi benzeri görülmemiş bir değer düşüşüne maruz kaldıklarını” belirtti. “‘bankada koşmak’ atasözü.”

“Sonuç, Amerikan tarihinde muhtemelen bu “serbest düşüş” iflas vakalarıyla sonuçlanan en hızlı büyük şirket başarısızlığıdır.”

Vara, “FTX’in çöküşünün kripto endüstrisi için sahip olabileceği daha geniş etkiler nedeniyle özellikle önemli” olduğunu belirterek, FTX’in bağımsız bir şekilde incelenmesi çağrısında bulundu.

Bağımsız denetçiler, genellikle alacaklıların çıkarına olduğunda veya teminatsız borçlar 5 milyon doları aştığında iflas davalarına getirilir.

Bu tür bir denetçi, Lehman Brothers gibi diğer yüksek profilli iflas davalarında ve son zamanlarda devam eden 11. bölüm davasının bir parçası olarak Celsius’un kötü yönetim iddialarını incelemesi için çağrıldı.

Mütevelli Heyeti, “Lehman, Washington Mutual Bank ve New Century Financial’ın kendilerinden önceki iflas davaları gibi, bu davalar tam da Borçluların olağanüstü çöküşünü araştırmak ve rapor etmek için bağımsız bir mütevelli heyetinin atanmasını gerektiren türden davalardır.” söz konusu.

Vara, FTX’in çöküşüyle ​​ilgili olarak, “burada söz konusu olan sorular, bir iç soruşturmaya bırakılamayacak kadar büyük ve önemli.”

Önergeye göre, hakimin onayını gerektiren bir müfettiş atanması, müşterilerin ve diğer ilgili tarafların yararına olacak, çünkü onlar “dolandırıcılık, sahtekârlık, yetersizlik, FTX tarafından suistimal ve kötü yönetim”.

Ek olarak, önerge, bir denetçinin FTX’in çöküşünü çevreleyen koşulları, müşterilerin paralarının borsadan çıkarılmasını ve FTX’te para kaybeden kuruluşların kayıplarını geri talep edip edemeyeceğini incelemesini öneriyor.

İlişkili: Eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, müşteri fonlarının “uygunsuz kullanıldığını” yalanladı

11 Kasım’da Sam Bankman-Fried’in yerini alan FTX’in CEO’su John J. Ray III, kontrolü ele aldığından beri şirketin operasyonlarını son derece eleştirdi ve mahkemedeki ilk gününde “kötüye kullanımı gizlemek için yazılım” kullanıldığını belirtti. “müşteri fonları” ve “güvenilir finansal bilgilerin tamamen yokluğu” ve kontrolün “çok küçük bir grup deneyimsiz, bilgisiz ve potansiyel olarak tehlikeye atılmış bireylerin elinde” yoğunlaşması.

Mütevelli, ilgili tarafların bir inceleme görevlisi atanmasının maliyeti olacağından ve FTX’in dahili soruşturmasıyla kesişebileceğinden endişe duyacaklarını kabul etse de, bu endişelerin bir inceleme görevlisi ihtiyacını ortadan kaldırmadığını öne sürüyor.

İlgili bir haberde, ABD New York Güney Bölgesi Başsavcılığı ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun, yatırımcılara ve FTX ile yakın çalışan firmalara şirket ve önemli rakamları hakkında bilgi isteyen bir dizi talepte bulunduğu bildirildi.

Şimdiye kadar, yetkililer henüz herhangi bir suçlamada bulunmadı, ancak feshedilmiş borsayı yakından araştırıyor gibi görünüyor.

Yorum yapın