Fsb, Kripto Düzenlemesi Için Küresel Standartlar Belirleyecek: Raporlar

FTX’in çöküşü, küresel bir finansal gözlemcinin 2023’ün başlarında kripto endüstrisini düzenlemek için tavsiyelerde bulunmasına neden oldu.

Küresel finansal sistemi izleyen uluslararası bir kuruluş olan Finansal İstikrar Kurulu’nun (FSB), gelecek yıl kripto para birimini düzenlemek için adımlar atacağını bildirdiği bildirildi. FSB’nin görev süresi sona eren genel sekreteri Dietrich Domanski’ye göre, son olayların bu alandaki “riskleri ele almanın acil” olduğunu vurguladığını belirtti. Açıkladı:

“Birçok kripto piyasası katılımcısı, yetkililerin yeniliğe düşman olduğunu savunuyor. Şu ana kadar yetkililerin oldukça uzlaşmacı davrandığını söyleyebilirim.”

Domanski ayrıca, kripto düzenlemesi için öneriler oluşturma amacının, bankalarla benzer hizmetler veriyorlarsa kripto projelerini “bankalarla aynı standartlarda” tutmak olacağını da belirtti.

Terraform Labs ve FTX borsası gibi büyük kripto para birimi projelerinin son çöküşleriyle birlikte, küresel politika yapıcılar, FTX’in patlamadan önce genişlemesine izin verme konusunda eleştiriler aldı. FSB yetkilisine göre, bu tür kurallar ve standartlar, Terra ve FTX gibi olayların “sağlam yönetişim kriterlerini” karşılayamayacakları için çökmesini engelleyecekti.

Önümüzdeki aylarda FSB, küresel düzenleyicilerin ilk tavsiyeleri uygulaması için bir zaman çizelgesi oluşturmayı planlıyor. Öneriler sağlandıktan sonra, FSB’de üzerinde anlaşmaya varılan kurallar, çeşitli ulusal ve düzenleyiciler tarafından kanun haline getirilebilir.

İlişkili: Sektör yöneticileri, güvenlik kusurlarına rağmen DeFi’nin benimsenmesine olan güvenini dile getiriyor

Bu arada FTX’in eski CEO’su Sam Bankman-Fried, yakın zamanda Bahamalar Kraliyet polisi tarafından tutuklandı ve ABD’ye iade edilmek üzere ayarlandı. Tutuklama, ABD hükümetinin Bankman-Fried aleyhine suç duyurusunda bulunduğuna dair resmi bildiriminin ardından geldi. Suçlamalar arasında banka havalesi ve menkul kıymetler dolandırıcılığı, kara para aklama ve banka havalesi ve menkul kıymetler dolandırıcılığı için komplo kurmak yer alıyor.

Tutuklanmadan saatler önce Bankman-Fried, FTX yöneticilerinden oluştuğu iddia edilen bir “Wirefraud” sohbet grubunun parçası olduğunu yalanladı. Grubun FTX ve Alameda Research’ün operasyonları hakkında bilgi alışverişinde bulunmak için kullanıldığı iddia edildi.

Yorum yapın