Fortnite Maker Epic Games, Çocuk Mahremiyeti ve E-Ticaret İhlalleri Nedeniyle 520 Milyon Dolar Para Cezası Ödecek – apk haber

ABD federal düzenleyicileri Pazartesi günü yaptığı açıklamada, popüler Fortnite video oyununun üreticisinin çocukların mahremiyeti ve oyuncuları kandırarak istenmeyen satın almalar yapmasına neden olan ödeme yöntemleriyle ilgili şikayetleri çözmek için 520 milyon dolar ceza ve geri ödeme ödeyeceğini söyledi.

Federal Ticaret Komisyonu, Fortnite’ın son beş yıldaki başarısını bir video oyunu güç merkezi haline getirmek için kullanan Epic Games Inc.’e karşı iki davayı çözmek için uzlaşmaya vardı.

Anlaşmanın kapsadığı 520 milyon $, 245 milyon $’lık müşteri geri ödemelerini ve 13 yaşın altındaki Fortnite oyuncularının ebeveynlerini bilgilendirmeden veya onların rızasını almadan kişisel bilgileri toplamanın 275 milyon $’lık para cezasını içeriyor. Bir FTC kuralını çiğnemek için verilen en büyük ceza.

FTC Başkanı Lina Khan yaptığı açıklamada, “Epic, gençler ve çocuklar da dahil olmak üzere Fortnite kullanıcılarını kandıran gizliliği ihlal eden varsayılan ayarlar ve aldatıcı arayüzler kullandı” dedi.

Anlaşma duyurulmadan önce bile Epic, yaptığı açıklamada “ekosistemimizin oyuncularımızın ve düzenleyicilerin beklentilerini karşılamasını sağlamak için sektörümüzdeki diğer kişiler için yararlı bir rehber olacağını umduğumuz” bir dizi değişikliği zaten uygulamaya koyduğunu söyledi. Cary, North Carolina şirketi ayrıca artık FTC tarafından işaretlenen uygulamalarla ilgilenmediğini de iddia etti.

245 milyon dolarlık müşteri geri ödemesi, sözde “karanlık düzen” ve faturalandırma uygulamalarının kurbanı olan oyunculara gidecek. Karanlık desenler, kullanıcıları yapmak istemedikleri şeyleri yapmaya teşvik etmek için kullanılan aldatıcı çevrimiçi tekniklerdir.

FTC, bu durumda, “Fortnite’ın mantığa aykırı, tutarsız ve kafa karıştırıcı düğme yapılandırması, oyuncuların tek bir düğmeye basarak istenmeyen ücretlere maruz kalmasına neden oldu” dedi.

Oyuncular, örneğin, oyun bir yükleme ekranındayken oyunu uyku modundan uyandırmaya çalışırken veya yalnızca bir öğeyi önizlemeye çalışırken yakındaki bir düğmeye basarak ücretlendirilebilir.

FTC, “Bu taktikler, tüketiciler için yüz milyonlarca dolarlık yetkisiz ödemelere yol açtı” dedi.

Epic, “tüketici korumasının ön saflarında yer almak ve oyuncularımıza en iyi deneyimi sağlamak” istediği için FTC anlaşmasını kabul ettiğini söyledi.

Epic, “Hiçbir geliştirici burada sona erme niyetiyle bir oyun yaratmaz” dedi.

Geçtiğimiz iki yıl boyunca Epic, son 14 yılda dünyanın en büyük e-ticaret merkezlerinden biri olarak ortaya çıkan iPhone uygulama mağazasını koruyan engelleri ortadan kaldırmak amacıyla Apple ile yüksek profilli bir hukuk savaşına da kilitlendi. yıl. Epic’in Ağustos 2020’de Fortnite uygulamasında farklı bir ödeme sistemi sunmasının ardından Apple, videoyu uygulama mağazasından kaldırarak geçen yıl mahkemeye giden bir davayı tetikledi.

Bir federal yargıç, kısmen iPhone üreticisinin, uygulama mağazası üzerindeki münhasır kontrolünün tüketicilerin güvenliğini ve mahremiyetini korumaya yardımcı olduğu yönündeki iddiasını benimsediği için büyük ölçüde Apple’ın lehine karar verdi. Karar şu anda temyiz aşamasında ve kararın gelecek yıl bir noktada verilmesi bekleniyor.

Tüm Son Teknoloji Haberlerini buradan okuyun

Yorum yapın