Firmanın Itibar Riskleri Arasında Ftx’ten Kim Bağış Veya Katkıları Iade Etti?

Düşüşünden önce, kripto borsası FTX ve o zamanki CEO’su Sam Bankman-Fried, kripto şirketlerini kurtaran ve siyasi kampanyalara ve medya kuruluşlarına bağış yapan, alandaki en üretken harcama yapanlardan bazılarıydı. 1 milyondan fazla FTX alacaklısı bir bütün haline getirilmek isteniyorken, bu fonlara ne oluyor?

Bankman-Fried, Mayıs ayında 2024 seçimleri kapsamında milletvekillerine 100 milyon ila 1 milyar dolar arasında bağış yapmaya istekli olduğunu söyledi. Bloomberg, 12 Aralık’ta – SBF’nin Bahamalar’da tutuklanmasından saatler önce – toplam bağışlarının en az Doğrudan adaylara veya siyasi eylem komiteleri (PAC’ler) aracılığıyla verilen 73 milyon dolar.

Bankman-Fried ve FTX’in Demokratlara yaptığı bağışların birçoğu, Federal Seçim Komisyonu tarafından kamu kayıtlarının bir parçası olarak kaydedilmiş olsa da, eski CEO, Aralık ayında yaptığı bir röportajda, Cumhuriyetçilerin kabaca aynı miktarda “karanlık” bağış aldığını ima etti. Bir Cumhuriyetçi olan Kuzey Dakota Senatörü John Hoeven’in, SBF ve eski FTX Digital Markets eş CEO’su Ryan Salame’den aldığı 11.600 doları Kurtuluş Ordusu’na bağışladığı bildirildi.

Demokratik Ulusal Komite, Demokratik Senato Kampanya Komitesi ve Demokratik Kongre Kampanya Komitesi’nin, 2020’den beri toplu olarak aldıkları SBF’den 1 milyon dolardan fazla bağışı iade etme sözü verdiği bildirildi. CNBC, 20 Aralık’ta Senato Çoğunluk PAC’nin – Demokrat adayları desteklediğini bildirdi. – Bankman-Fried’den alınan yaklaşık 1 milyon doları ve eski FTX mühendisi Nishad Singh’den 2 milyon doları iade etmeyi planladı.

2020 başkanlık kampanyası Bankman-Fried’den 5,2 milyon dolarlık bağış kabul eden ABD Başkanı Joe Biden, fonlarla ne yapmayı planladığı hakkında yorum yapmadı. Görevdeki Greg Abbott’a karşı yarışını kaybeden bir Demokrat olan Teksas vali adayı Beto O’Rourke’nin 2022 seçimlerinden önce SBF’den 1 milyon dolarlık bağış yaptığı bildirildi. New York Temsilcisi Hakeem Jeffries ve Illinois Senatörü Dick Durbin’in de aldıkları fonları isimsiz hayır kurumlarına bağışladıkları bildirildi.

Bu tahminler, yalnızca FTX’in siyasi katkılarından olmak üzere, iflas işlemlerinin ardından alacaklılara kabaca 5 milyon dolar daha sunulacağını gösteriyor.

Lobi yapan politikacıların yanı sıra FTX ve SBF, kripto alanındaki ve dışındaki haber kuruluşlarına verilen kredilerden ve hibelerden doğrudan sorumluydu. 9 Aralık’ta kripto haber sitesi The Block’un CEO’su, Alameda Research’ten toplam 27 milyon dolarlık iki krediyi ve Bahamalar’da mülk satın almak için kullanılan 16 milyon dolarlık bir krediyi kabul edip ifşa edemedikten sonra istifa etti.

The Block’un veya eski CEO’sunun bazı FTX yatırımcılarını yeniden yapılandırma yoluyla bir bütün haline getirmeye istekli olup olmadığı belli değil. Ancak Axios, 20 Aralık’ta kar amacı gütmeyen haber kuruluşu ProPublica’nın Bankman-Fried’in aile vakfından aldığı 1,6 milyon doları bir hibe kapsamında iade etmeyi planladığını ve yetkililer en iyi hareket tarzını belirleyene kadar fonların ayrı bir hesaba gönderilmesini planladığını bildirdi.

Toplam tahmini getiri? 6.6 milyon dolar.

19 Aralık’ta FTX, kripto borsası veya yöneticilerinden gelen katkıların alıcıları için “gönüllü iade” planını duyurdu ve fonların iade edilmemesi durumunda yasal işlem yapılacağını ima etti. Tüm fonların iflasla ilgilenen ve alacaklıları tazmin eden FTX borçlularına iade edilmesinin gerekip gerekmediği veya üçüncü tarafların doğrudan ikincisine fon gönderme seçeneğine sahip olup olmadığı açık değil.

İlişkili: Yanlış tanımlamanın ardından FTX yöneticisinin Oregon Demokratlarına büyük bağışçı olduğu ortaya çıktı

Bankman-Fried’in hukuk ekibinin 19 Aralık’ta eski CEO’nun, kampanya finansmanı yasalarının ihlali, banka havalesi dolandırıcılığı ve menkul kıymetler dolandırıcılığıyla ilgili suçlamalarla karşı karşıya kalacağı ABD’ye iade davası açmayacağını söylediği bildirildi. Suçlu bulunursa 115 yıl hapis cezasına bakıyor olabilir.

Yorum yapın