Firefox Dev Mozilla, Metaverse’de Her Şeyi Bir Araya Getiriyor, Active Replica’yı Satın Alıyor

Esas olarak internet tarayıcısı Firefox ile tanınan web geliştiricisi Mozilla, Web3 ve metaverse geliştirme alanına atlayan eski internet platformlarının telaşına katıldı.

30 Kasım’da bir blog yazısı duyurusunda şirket, sürükleyici bir deneyim geliştiricisi olan Active Replica’yı satın aldığını açıkladı.

Active Replica, sanal etkinlikler oluşturmaya yardımcı olmak için Mozilla’nın Hubs içerik oluşturucu platformuna katılıyor. Sanal deneyim geliştiricisi, bu yılın başlarında düzenlenen çok günlük sanat ve teknoloji festivali Mozfest’te Mozilla ile çoktan çalıştı.

Mozilla’ya göre satın alma, isteğe bağlı çalışmayı, kişiselleştirilmiş abonelik katmanlarını, işe alım iyileştirmelerini ve Hub motorlarına yeni özellikler eklemeyi hızlandırmak için de önemli olacak.

Mozilla, Hubs üzerinden yaptığı resmi duyuruda, her iki şirketin de birbirinden ya birinin ölçeğiyle ya da diğerinin geliştirme kapasitesiyle faydalanacağını söyledi:

“Birlikte bunu, Hub’lara tek başımıza yapabileceğimizden daha fazla yenilik ve yaratıcılık getirmek için önemli bir fırsat olarak görüyoruz.”

Active Replica’nın resmi açıklamasında, mevcut ortaklarla çalışmaya devam edeceğini, ancak Mozilla’yı satın almanın uzun vadeli hedeflerini genişletmeye yardımcı olacağını yineledi.

Ertesi gün şirket, bir makine öğrenimi geliştiricisi olan Pulse’u da satın alan ve Mozilla’nın internetin geleceğine odaklanma eksenini işaret eden başka bir duyuru yaptı.

İlişkili: Opera tarayıcısı, Web3’ün benimsenmesini desteklemek için Elrond blockchain hizmetlerini entegre eder

Mozilla’nın meta veri deposu planlarını oluşturmak için yaptığı bu gelişme, meta veri deposu Web3 alanının hem içinde hem de dışında dikkat çekmeye devam ederken gelir.

Metaverse geliştirme bölümündeki büyük parasal ve personel kayıplarının ardından, Facebook ve Instagram’ın ana şirketi Meta, metaverse planlarıyla “güç kazandığını” söylüyor.

Bu arada, faaliyet dijital gerçekliğe akarken, Dünya Ekonomik Forumu gibi küresel liderler evrensel bir metaverse politikası hakkında düşünmeye başladılar. Şu anda, dijital gerçekliği belirleyen kapsayıcı bir politika yok.

Ancak yeni raporlar, faaliyet arttıkça suistimal ihtimalinin de artacağını ortaya koyuyor ki bu da politika ve etik standartlara dikkat edilmesi gerektiğine işaret ediyor.

Yorum yapın