Finder.com, Avustralya Düzenleyicisi Tarafından Kripto Getiri Ürünü Nedeniyle Dava Edildi

Finansal ürün karşılaştırma sitesi Finder.com, Avustralya’nın finansal hizmetler düzenleyicisi tarafından gerekli lisans olmadan kripto para getirisi sağlayan bir ürün sunduğu iddiasıyla dava ediliyor.

Kasım ayında Block Earner’a karşı açılan davanın ardından düzenleyici tarafından hedef alınan ikinci yerel kripto getiri ürünü sağlayıcısı.

Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırım Komisyonu (ASIC), Finder.com’un yerel olarak kayıtlı bir dijital para birimi değişimi olan yan kuruluşu Finder Wallet’a karşı 15 Aralık’ta dava açtı.

ASIC, Finder Earn ürününün lisanssız bir finansal ürün olduğunu ve Finder Wallet’ın ürün ifşa gerekliliklerini ihlal ettiğini ve finansal ürünlerin hedefli bir şekilde dağıtılmasına ilişkin yükümlülüklere uymadığını iddia etti.

Finder Earn, kullanıcılara Avustralya dolarına sabitlenmiş stablecoin True AUD (TAUD) yatırmaları için yıllık %4,01 ile %6,01 arasında bir getiri sunuyordu.

ASIC, ürünün Avustralya Mali Hizmetler (AFS) lisansı gerektiren bir tahvil – teminatla desteklenmeyen bir borçlanma aracı – olduğunu iddia etti.

Finder Earn’ün “kendilerine uygun olmayan” bir ürün sunulmuş olabileceği için “tüketicileri potansiyel zarara maruz bıraktığını” iddia etti. Finder bu değerlendirmeye katılmıyor.

Cointelegraph’a konuşan bir Finder.com sözcüsü, “Asic’in Finder Earn’ün tahvil olarak kabul edilebileceği görüşünü paylaşmıyoruz” dedi.

“Finder Earn’ün Kasım 2021’de kullanıma sunulmasından bu yana, ASIC ile proaktif bir şekilde ilişki kurduk ve tüm ASIC bilgi talepleriyle tam bir işbirliği yaptık.”

Finder Earn, 24 Kasım’da ASIC’in Finder Wallet’a endişelerini bildirmesinden kaynaklandığını iddia ettiği “gün batımı” oldu.

Finder.com sözcüsü, artan faiz oranları nedeniyle ürünü durdurma kararının “stratejik bir iş kararı olduğunu” ve “düzenleyici inceleme tarafından getirilmediğini” iddia etti.

“Bize haber verildiğinde bu gün batımı sürecindeydik. [ASIC] daha yakından bakabiliriz” diye eklediler.

Hem ASIC hem de Finder.com’un sözcüsü, Finder Earn’ün sona ermesinin ardından tüm kullanıcı fonlarının tamamen iade edildiğini söyledi.

Finder, davaya itiraz edip etmeyeceği sorulduğunda “bu konu artık mahkemede olduğu için daha fazla yorum yapmayacağını” söyledi.

ASIC’in başkan yardımcısı Sarah Court yaptığı duyuruda, “sanayiye mesajı açık – bir teklifin kripto varlıkla ilgili bir ürün içermesi, mevcut düzenleyici rejimin dışında kalacağını garanti etmez” dedi.

İlişkili: Avustralya ‘belirteç eşleme’ danışma belgesi 2023’ün başlarında yayınlanacak: Sayman

ASIC’in Finder.com’a karşı açtığı dava, kripto finansal ürünlere ve bunları sağlayan firmalara karşı aylar içinde üçüncü davasını oluşturuyor.

Kasım ayında ASIC, fintech firması Block Earner’ı AFS lisansı olmadan benzer şekilde üç kripto destekli sabit getirili kazanç ürünü sunduğu için dava etti. Davaya cevaben, Block Earner’ın CEO’su, ülkenin finansal lisanslama rejimindeki “netlik eksikliğine” saldırdı.

Mali hizmetler şirketi BPS Financial, düzenleyici tarafından Ekim ayında, Qoin’in Avustralya’da düzenlendiğine dair “yanıltıcı” beyanlarla “Qoin” belirteci ile ilgili “lisanssız davranış” nedeniyle dava edildi.

ASIC başkanı Joe Longo daha önce “yüksek riskli ve niş” kripto yatırım ürünleri olarak adlandırdığı ürünleri tanıtan firmalar hakkında “harekete geçileceği” konusunda uyarıda bulunmuştu.

Yorum yapın