Fd Oranları, Rbi’nin Yaklaşan Mpc Toplantısının Ardından Daha Da Yükselecek Mi?

RBI’nin yaklaşan MPC toplantısından beklentiler

Kotak Kurumsal Hisse Senetleri Baş Ekonomisti Suvodeep Rakshit, “RBI’nin Aralık ayı politika toplantısında MPC’nin repo oranını 35 baz puan artırması muhtemel; 50 baz puanlık son üç zamdan daha düşük. Ancak, kararın oybirliği olması muhtemel değildir. Yurt içi enflasyon yörüngesi, RBI’nin enflasyon hedefi bandının üst sınırının üzerinde kalırken, kademeli olarak ılımlılaşıyor. Yurtiçi talep, Hindistan’ın büyümesini etkilemesi muhtemel olan küresel talep yavaşlaması risklerinin artmasına rağmen, sabit kalmaya devam ediyor. Dış sektör durumu belirsizliğini koruyor. Çoğu gelişmiş ekonomide enflasyon yüksek kalmaya devam ediyor ancak zirveye çıkma işaretleri gösteriyor. ABD Merkez Bankası, faiz artırımlarının yavaşlayacağına dair işaretlerle birlikte beklenenden fazla şahin bir açıklamayla şaşırtmadı. Emtia fiyatları da düştü ve ham petrol fiyatlarındaki son düşüş de devam edip etmeyeceği belirsiz olsa da cesaret verici. Bu faktörler, RBI’ye oran artışlarının hızını yavaşlatma ve muhtemelen geçmiş oran artışlarının etkisini değerlendirmek için yakında duraklama konusunda biraz güven sağlayacaktır. Bununla birlikte, yapışkan bir çekirdek enflasyon ve son zamanlarda yüksek tahıl fiyatları ve artan gıda enflasyonu, RBI’yi temkinli tutacak. 35 baz puanlık bir artış, ihtiyatlılık ve rahatlığın bir karışımına işaret ederken, koşullara bağlı olarak Şubat politikası için tüm seçenekleri (bir duraklama veya daha küçük bir artış dahil) açık tutacaktır.”

Reliance Securities Araştırma Başkanı Bay Mitul Shah, “Son işgücü verileri ve nispeten düşük enflasyon baskısı, 14 Aralık’ta 50 baz puanlık daha küçük bir Fed faiz artırımına yönelik beklentileri güçlendirecek ve belki de erken dönemde faiz artışlarının hızında daha fazla yavaşlama sinyali verecek. gelecek yıl RBI’nin oran panelinin 5-7 Aralık 22’deki toplantısında repo oranlarını 25-35 baz puan artırması bekleniyor. Bütçe tatbikatına giden yol, birincil odak noktası olan istihdam yaratma ve hükümet yatırım harcamalarında bir artış ile inşa ediliyor. Önümüzdeki çeyreklerde emtia fiyatlarındaki yumuşama ve merkez bankalarının parasal genişlemeye gitmesiyle talebin artmasını sağlayacak bir toparlanma bekliyoruz.”

Kotak Mahindra Life Insurance Company Ortak Başkanı ve Baş Yatırım Sorumlusu Radhavi Deshpande, “Politika faizi artışları ve likidite gevşetme önlemleri aracılığıyla gecelik işletim oranında yüzde iki buçuktan biraz daha fazla bir hareket düzenledikten sonra, para politikası komitesi (MPC) artık buradan itibaren bebek adımlarını atmayı göze alabilir. Enflasyondaki artımlı ivme, küresel büyümedeki yavaşlamanın ortasında düşen emtia fiyatları nedeniyle ılımlılık belirtileri gösteriyor. Bu nedenle, MPC odağı, geçmiş politika eylemlerinin gecikmeli etkisini değerlendirmeye geçebilir. Önümüzdeki politikada 25 baz puan ve ileriye dönük verilere bağlı bir duruş bekliyoruz.”

Kotak Mahindra Life Insurance Company Başkan Yardımcısı ve Borç Fonu Müdürü Churchil Bhatt, “Yakın geçmişte tanık olunan keskin parasal sıkılaştırmanın bir sonucu olarak enflasyonun zirve yaptığına dair erken işaretlere tanık oluyoruz. Para politikası gecikmeli hareket ettiğinden, para politikası kurulu (MPC) geçmiş politika eylemlerinin etkisini değerlendirmek için enflasyonla mücadelesine biraz ara vermek isteyebilir. Yukarıdakilerin ışığında, yaklaşan politika toplantısında sadece 25 baz puanlık bir politika faizi artışı görülebilir. MPC ayrıca, özellikle TÜFE enflasyonunun önümüzdeki aylarda aşağı yönlü seyrini sürdürmesi durumunda, parasal sıkılaştırmada müteakip bir duraklama olasılığına işaret edebilir. Ancak, eğer varsa, politika sıkılaştırmasında bir duraklama, henüz bir Pivot vaadi olarak yorumlanmamalıdır.”

Kotak Mahindra Asset Management Company CIO’su (Borç) Deepak Agrawal, “Federal Reserve, 22 Aralık politikasında oranları 50 baz puan artıracak ve 2022 CY boyunca gecelik faiz oranlarını kümülatif 425 baz puan artıracak. Hindistan’da 24 MY için ortalama TÜFE %5,00-5,25 bandında bekleniyor. 100 bps reel oranları varsayarsak, Hindistan’daki nihai repo oranı ~ %6,25 olabilir. 22 Aralık politikasında 35 baz puanlık bir artış bekliyoruz ve para politikası duruşunun “kontrattan çekilme”den “nötr”e çevrilmesi, daha fazla aksiyonun verilere bağlı olacağına işaret ediyor. Bu artışın ardından, Hindistan’daki gecelik oranlar CY 2022 boyunca ~ 300 baz puan artacaktı.”

Sabit Mevduat (FD) oranları daha da yükselir mi?

DBS Bank India Genel Müdürü ve Tüketici Bankacılığı Grubu Başkanı Prashant Joshi, “Mayıs 2022’de başlayan oran artışları dizisi devam etti ve bankalar FD faiz oranlarını yükseltti. RBI’nin “kontratı geri çekme” duruşu ve kredilerdeki büyümenin mevduatlardaki büyümeyi geride bırakmasıyla, FD oranları daha fazla artış görebilir. Tanınmış bankalardaki sabit mevduatlar güvenlik, likidite ve garantili getiri sunar. Bu nedenle, FD’lerin her birinin parçası olması gerekir. müşterinin risk profiline bağlı olarak müşterinin yatırım tahsisi.Örneğin, yaşlı vatandaşların sabit getiri sağladıkları ve piyasa dalgalanmasından yalıtılmış oldukları için FD’leri tercih ettiklerini gördük.FD’ler sabit bir faiz oranı sunduğundan, aynı zamanda mükemmel bir seçenektir. acil durum ihtiyaçlarını veya tıbbi acil durumlar veya plansız seyahat gibi öngörülemeyen harcamaları karşılayın.”

Ayrıca, “Bir tasarruf hesabını bir banka FD’sine bağlayarak veya bir tasarruf bankası hesabından tekrarlayan bir mevduat başlatarak sabit mevduatlardan en iyi şekilde yararlanılabilir. Birikimli plan veya faiz ödeme planı gibi finansal ihtiyaçlar doğrultusunda bir yatırım planı seçilebilir. Bu seçeneklerin yanı sıra, kaynakların optimum kullanımını sağlamak için parayı farklı vadelere dağıtan sabit mevduat merdiveni stratejisi de keşfedilebilir.”

Hepsini yakala İş haberleri, Piyasa Haberleri, Flaş Haber Olaylar ve Son Haberler Live Mint’teki güncellemeler. İndir Nane Haber Uygulaması Günlük Piyasa Güncellemelerini almak için.

Daha
Az

Yorum yapın