Ev Kredilerinin Erken Ödenmesi Neden Görev Süresinin Ilk Yıllarında Daha Sonraya Göre Daha Iyidir? Açıkladı

Özellikle, Stableinvestor’ın kurucusu Dev Ashish, bir şirketin görev süresinin ilk yıllarında ön ödeme yapmanın daha iyi olduğunu açıklıyor. ev borcu daha sonra değil.

Konut kredisi ön ödemesi, basitçe, kredi tutarınızın belirli bir kısmını planlanan geri ödeme süresinden önce ödemeniz anlamına gelir. Genel olarak, bir borçlu, fazla fona sahip olduğunda kredi tutarını önceden ödeme eğilimindedir. Ön ödemenin faydaları, EMI yükler veya kredi vadesini kısaltır veya borcu azaltır ve hatta faiz oranlarını en aza indirmeye yardımcı olur.

Bir finansal planlama ve yatırımcı danışmanlığı firması olan Stable Investor’ın kurucusuna göre, eğer bir ev kredisi alırsanız, kredi anaparasının ilk yıllarda yavaş yavaş ödendiğini fark edeceksiniz. İşte tam da bu nedenle, ön ödemeleri görev süresi içinde daha erken yapmak daha sonra yapmaktan daha iyidir.

Dev, Twitter işleyicisindeki bir ileti dizisinde, uzun vadeli kredileri (ev kredileri gibi) seçtiğinizde, ilk birkaç yılın önemli bir kısmının yalnızca faiz ödemekle ilgili olduğunu açıkladı. Bu, ilginin ‘önden yüklendiği’ anlamına gelir.

Bir örnekle daha da açıkladı. Diyelim ki, bir 25 yıl vadeli %8 faiz oranıyla 50 bin konut kredisi. Aylık EMI yaklaşık olarak geliyor 38.591. 25 yıllık görev süresinin tamamı boyunca, toplam tutar yaklaşık olarak toplam faiz ödemeniz ile sonuçlanacaktır. Faiz dahil 65.8 lakh.

Ayrıca örneği grafikle açıklayan Dev, 25 yıllık kredi vadesinin %20’si olan ilk 5 yılın (1-5 yıl) düzenli EMI ödemelerinin (her ay kesintisiz) sadece %7,7’sine denk geldiğine dikkat çekti. kredi ödenir. Bu 25 yıllık kredinin (5 yıl X 25 yıl) toplam 5’er yıllık dönemleri var dedi.

Önümüzdeki beş yılda (6-10 yıl) toplam kredi tutarının sadece %19,2’si geri ödenmektedir. Bu, ilk beş yıldan ikinciye kadar ödenen kredide% 11,5’lik bir artış olacaktır.

Verilerden, 15 yılın sonunda (üçüncü beş yıl olan 11-15 yıl) kredinin yaklaşık %36,4’ünün ödendiği anlaşılmaktadır. ikinci takım Ancak üçüncü sete göre %25,5 gibi büyük bir sıçrama var, çünkü 20 yılın sonunda (beş yıllık dördüncü set, 16-20 yıl) kredinin yaklaşık %61,9’u ödeniyor.

Dördüncü görev süresi setiyle (16-20 yıl) karşılaştırıldığında, beşinci ve son görev süresi setinde (21-25 yıl) olduğu gibi %38,1’lik bir sıçrama var — kredi tutarının %100’ü ödeniyor.

Bu nedenle Dev, ön ödemeleri ne kadar ERKEN yaparsanız, kredi kullanım süresi boyunca ödenen toplam faizi düşürme etkisi açısından sizin için o kadar iyi olur dedi. Konusunun tamamını buradan okuyun!

Ayrıca, Godrej Capital Baş Müşteri Sorumlusu ve Operasyon Başkanı Nalin Jain, bir ev kredisinin uzun vadeli bir mali taahhüt olduğunu ve tipik bir konut kredisinin uzun vadeleri nedeniyle genellikle faiz bileşeninin anapara tutarını aştığını söyledi. 20 ila 30 yıl.

Godrej Capital’den Nalin, faiz bileşeninin yüksek olduğu kredinin ilk vadesinde konut kredisi ön ödeme seçeneğini tercih etmenin en iyi yol olduğunu sözlerine ekledi. Daha sonraki bir aşamada ön ödemeyi seçmenin, erken borçsuz olmanın faydasını en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olmayabileceğini de sözlerine ekledi. Bu nedenle, zamanlama ön ödemede çok önemli bir rol oynar.

Benzer şekilde, Piramal Capital & Housing Finance’ten Jairam Sridharan, konut kredilerinin kredi kullanım süresinin ilk bölümünde ön ödemesinin her zaman iyi bir seçenek olduğunun altını çizdi. Bu, EMI’yi düşürmeye veya ön ödemeden sonra ödenmemiş anapara borcu için çok daha düşük bir faiz tutarı ödemeye yardımcı olabilir. Bir borçlu, kullanım süresinin sonraki kısmında toplu bir meblağ alırsa, bu parayı başka bir yere yatırmak ve ev kredisini normal kullanım süresi içinde geri ödemek iyi bir fikir olabilir. Borç alan, en iyi EMI seçeneğini seçmek için borç verenin yardımını da isteyebilir.

RBI’nin çok yıllı yüksek enflasyonu dizginlemek için Mayıs ayında faiz artırım döngüsünün başlamasından bu yana konut kredisi faiz oranlarının önemli ölçüde arttığına dikkat edilmelidir. 23 mali yılında şimdiye kadar, merkez bankası repo oranını 225 baz puan artırarak %6,25’e yükseltti. En son zam Aralık 2022 politikasında 35 baz puan olacaktı.

hBits’in Kurucusu Shiv Parekh, 35 baz puanlık faiz artırımının ardından, “Ticari gayrimenkul büyümesi çok fazla yatırım çekiyor, tüm iniş ve çıkışlara rağmen istikrarlı oldu. Mevcut repo faiz artışı bile ticari reel üzerinde pek bir etki etmeyecek. mevcut artış, RBI’nin enflasyonla mücadele etme misyonuyla uyumlu olduğundan, konut kredisinde de ılımlı bir artış olduğu için, konut kredisinin karşılanabilirliği konut açısından hala iyi. Olumlu olmasını bekliyoruz. CRE sektöründeki duygu devam edecek. Kısmi mülkiyet söz konusu olduğunda, şu anda istikrarlı ve istikrarlı getiri sağlayan en iyi yatırımlardan biri.”

Parekh, “Ancak, emlak sektörü, genel olarak gayrimenkul talebinin canlanmasında faiz oranlarının düşürülmesi çok önemli bir faktör olduğundan, geniş çapta kutlanacak olan, ileriye dönük kilit oranlarda bir düşüş bekliyor. sektör için hayati önem taşıyan likidite durumunun iyileştirilmesi.”

Bu arada, Sterling Developers Yönetim Kurulu Başkanı ve MD Ramani Sastri, alıcılar bir ev satın alma kararı verme konusunda iyimser olduklarında, sürekli oran artışlarının genel konut talebinde kısa vadeli türbülansa yol açabileceğini ve bunun alıcıların genel satın alma maliyetini artırabileceğini söyledi. Gayrimenkul sektörü, kilit emlak piyasalarında, esasen son kullanıcılar tarafından yönlendirilen kademeli bir toparlanma görmeye başladı, ancak tekrarlanan oran artışları, faiz oranına duyarlı sektörü etkileyebilir. Son yıllarda gayrimenkul talebinin canlanmasında en büyük etken düşük faiz oranları olmuştur ve bu nedenle faiz artışı, satın alınabilirlikte bir engel anlamına gelecektir.

Bununla birlikte Sastri, yeni çağda ev satın alanların karşılanabilirliği ve harcanabilir gelirlerinin geçmişe göre çok daha iyi olması nedeniyle olumlu bir duygu olduğunu da sözlerine ekledi. Olasılıklara rağmen, çok büyük bir nüfus tabanından ve ilk kez ev alıcılarından önemli ölçüde bastırılmış talep olduğu için hala umutluyuz. Gayrimenkul, kesinlikle yatırım yapmak ve ileriye bakmak için en iyi araçlar arasında yer alıyor ve Sterling Developers şefi, piyasaların önümüzdeki birkaç yıl içinde sürekli bir büyüme göreceğine inanıyor.

Sorumluluk Reddi: Yukarıda belirtilen görüşler ve tavsiyeler bireysel analistlere veya aracı kurumlara aittir ve Mint’e ait değildir.

Hepsini yakala İş haberleri, Piyasa Haberleri, Flaş Haber Olaylar ve Son Haberler Live Mint’teki güncellemeler. İndir Nane Haber Uygulaması Günlük Piyasa Güncellemelerini almak için.

Daha
Az

Yorum yapın