Ethereum Sayesinde ‘Altcoin’ Artık Bir Karalama Değil

Altcoin başlangıçta “Bitcoin alternatifi” anlamına geliyordu çünkü kripto para birimi gelişiminin ilk aşamalarında, her blockchain tabanlı para birimi bir tür Bitcoin (BTC) taklidi olarak görülüyordu. O zamanlar Litecoin (LTC), XRP (XRP) ve Peercoin (PPC) gibi kripto para birimleri ağırlıklı olarak ödemeler için kullanılıyordu. Altcoin, Bitcoin dışındaki kripto para birimleri için genel bir terim olarak kullanıldı.

Bu, 2011’den beri değişti. Her biri farklı türde kripto projeleri ve jetonlarla bağlantılı 20.000’den fazla kripto para biriminin ortaya çıkmasıyla. Ayrıca, halka açık zincirler, merkezi olmayan finans (DeFi), katman 2, merkezi olmayan otonom organizasyonlar (DAO’lar), stablecoin’ler ve daha fazlasının sektörlerine yayılan koinlerin maharetini de gördük.

“Altcoin”, Bitcoin ile aynı özelliklere sahip Bitcoin olmayan kripto para birimlerini ifade ediyorsa, bu tanım kesinlikle artık 20.000’in hepsine uymuyor.

Bir altcoin’in gelişmiş tanımı artık çok daha belirgindir – genellikle belirli bir yoldaki alternatif bir madeni paraya atıfta bulunur. Altcoin’ler genellikle teknik özellikler veya ekosistem uygulamalarında daha gelişmiştir, ancak şimdiye kadar hiçbir altcoin fikir birliği, yaygınlık veya piyasa kapitalizasyonunda Bitcoin’i geçmeye yaklaşamadı.

Peki her şey düşünüldüğünde, Ether (ETH) hala bu kutuya sığıyor mu?

Ethereum’un değişen altcoin durumu

Ethereum bile ilk kez 2015’te piyasaya sürüldüğünde yatırımcıların gözünde başka bir Bitcoin özentisi olarak algılandı – öyle ki Ether aynı yıl ilk on kripto para birimi arasına bile giremedi. O aşamada Ethereum, bir altcoin olarak kabul edilen şeyin eski tanımına kesinlikle uyuyordu.

Bu damgalamadan kurtulmak başka bir hikaye. Ethereum’un önde gelen altcoin statüsü, hem daha geniş kripto ekosistemindeki hem de kendi operasyonel yeteneklerindeki yeni gelişmelerden ortaya çıktı. Teknolojik olarak konuşursak, Ethereum, akıllı sözleşmeleri destekleyen ilk halka açık zincir olmak için Bitcoin’i aştı ve esasen DeFi’yi katalize etti.

İlişkili: Hiç kazanmadığınız gelir vergisi? Ethereum’un Birleşmesinden sonra mümkün

Ether’in büyümesinin merkezi olmayan uygulama ve topluluk yönlerinin çok daha canlı bir topluluk yarattığını fark ettik. Sadece bir para birimi değil, aynı zamanda bir ekosistem platformudur. Bu büyüme, yalnızca 2017’nin ilk madeni para arzı (ICO) patlaması, 2020 DeFi Yazı ve Ethereum Virtual Machine’i destekleyen çok sayıda halka açık zincirin piyasaya sürülmesiyle arttı. Çeşitli uygulamalarda kaslarını esneten Ether, meşru bir fikir birliği ve topluluk desteği oluşturmada geçerli bir alternatif haline geldi.

2015’te Ethereum’a altcoin unvanını vermek mantıklıydı, ancak geniş uygulamaları ve o zamandan beri büyümesi, bu sınıflandırmayı biraz daraltıyor. Ve henüz Birleşmeden bahsetmedik bile.

oyun değiştirici

Ethereum’un fikir birliği mekanizmasının iş ispatından hisse ispatına bir dönüm noktası olan Ethereum Birleşmesi, aslında altı parçalı bir süreçte yalnızca ilk adımı temsil ediyordu. Sonraki adımların tümü, Ethereum’un “saniyede 100.000 işlem işlemesini” sağlamayı amaçlıyor.

Birleşme, enerji tüketiminde keskin bir düşüş ve artan güvenlik dahil olmak üzere birçok şeyi daha iyiye doğru değiştirse de, yatırımcılar hemen bir fiyat artışı beklemiyorlardı. Bunun yerine, yalnızca önümüzdeki yıllarda sorunlarını çözebilecek daha fazla altyapı için zemin hazırladı.

Ayrıca, bu altyapının bir kısmının, Ethereum ve Bitcoin’e pazar meydan okuyanları olarak ortaya çıkacak daha devrim niteliğindeki para birimlerini içermesini bekleyebiliriz. ETH sahipleri artık altcoin sınıflandırmasını bir kez ve herkes için gerçekten öldürmek için ETH piyasa değerinin BTC’yi geride bıraktığı potansiyel bir ters çevirmeye odaklanmış olsalar da, bu, kapıların diğer blockchain oyuncularına kapalı olduğu anlamına gelmiyor. Sonuçta, kripto para biriminin bir oligopol olması amaçlanmamıştır.

İlişkili: Birleştirme Sonrası ETH geçerliliğini yitirdi

Blockchain aleminde Bitcoin ve Ethereum gibi birkaç büyük oyuncunun hakimiyeti, diğer blockchain geliştiricilerinin veya alternatif ağların girişimci ruhunu caydırmamalıdır. Bitcoin kampına karşı Ether kampı kadar basit değil. Polygon veya Kusama gibi ağlar, topluluk oluşturma ve çeşitli blockchain uygulamalarının yalnızca kripto alanındaki büyük çekimler için ayrılmadığını zaten gösteriyor.

Bitcoin’in orijinal kripto para birimi olarak konumu, diğer tüm madeni paraların ebediyen altcoin olarak kabul edildiği anlamına geliyorsa, o zaman Ethereum’da – Birleştirme veya başka türlü – hiçbir iyileştirme bunu değiştiremez. Ancak başlık sadece bir anlambilim meselesiyse, o zaman altcoinlerin ismin önemli olmadığını kanıtlama fırsatı vardır. Altcoin’lerle ilişkili damgalamayı kaldırmak, yalnızca Ether’e değil, daha geniş blok zinciri ve kripto geliştiricileri topluluğuna da fayda sağlar.

James Wo 2015 yılında Digital Finance Group’un CEO’su olarak görev yaptı ve burada 1 milyar dolarlık dijital varlıkları yönetiyor. LedgerX, Coinlist, Circle ve 3iQ gibi şirketlerde erken bir yatırımcıydı. Aynı zamanda Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Licensed Matrix Exchange’in kurucusu ve yönetim kurulu üyesidir ve Columbia Üniversitesi Öğretmen Koleji’nden uygulamalı istatistik alanında yüksek lisans derecesine sahiptir.

Bu makale genel bilgilendirme amaçlıdır ve yasal veya yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve alınmamalıdır. Burada ifade edilen görüşler, düşünceler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve düşüncelerini yansıtması veya temsil etmesi gerekmez.

Yorum yapın