Ethereum Geliştiricileri, Şanghay Hard Forku Için Mart 2023’Ü Hedefliyor

8 Aralık’ta 151. Ethereum Çekirdek Geliştiriciler Toplantısında yapılan bir tartışmaya göre, çekirdek programcılar Ethereum’un Şangay hard fork’u için Mart 2023’e kadar geçici bir son tarih belirlediler. Ek olarak, geliştiriciler Mayıs veya Haziran 2023’te ağa proto-danksharding’i getirecek olan Ethereum İyileştirme Protokolü (EIP) 4844 yükseltmesini başlatmayı hedefleyecekler.

Merakla beklenen proof-of-stake Merge yükseltmesi 15 Eylül’de tamamlanmış olsa da, stake edilen Ether (stETH) şu anda Ethereum Beacon Chain’de kilitli durumda. Token, dolaşımda yaklaşık 3,5 milyon stETH (4,48 milyar dolar) ile merkezi olmayan finans protokolü Lido tarafından oluşturuldu. Şangay yükseltmesinden sonra, stETH kullanıcıları, ağ işlemlerini doğrulamak için geçerli staking ödülleriyle birlikte paralarını çekebilirler. Ethereum Vakfı, yükseltmeleri bu şekilde yapılandırdığını, “kanıt kanıtına başarılı bir geçişe odaklanmayı basitleştirmek ve en üst düzeye çıkarmak” için yapılandırdığını söyledi.

Hard fork’tan sonra, EIP-4844 yükseltmesi, daha önce geliştiriciler tarafından 21 Şubat 2022’de icat edilen yeni bir veri-blob-işlem prototipini tanıtmak için tasarlandı. Şu anda, Optimistic Rollups gibi katman-2 teknolojileri Ethereum hesaplamasını ve ağ depolamasını taşıyabilir ölçeklenebilirliği 10x ila 100x artırmak için zincir dışı. Geliştiriciler, Ethereum işlemlerinde daha ucuz veriler içerebilen büyük taşınabilir paketler sunmanın, toplama kapasitesini 100 kata kadar artırabileceğini tahmin ediyor. Bununla birlikte, yükseltme, katman-2 çözümlerinde işlem ücretlerini düşürürken, Ethereum gas ücretlerini etkilemeyecektir.

Geçen Aralık ayında, Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, nihai amacının blok zincirinin basit bir temel katman olarak hareket etmesi olduğunu ve kullanıcıların “varlıklarını bir ZK’de tamamen rahat bir şekilde depolamak” olduğunu paylaştı. [zero knowledge]- tam bir EVM çalıştıran toplama [Ethereum Virtual Machine]” Buterin ayrıca parçalama ve veri kullanılabilirliği örneklemesinin “karmaşık teknolojiler” olduğu ve uygulanmasının yıllarca süren denetim ve iyileştirme gerektireceği konusunda uyardı.

Yorum yapın