Ethereum (Eth) Fiyatı Bugün Neden Düştü?

Ether (ETH) fiyatı 16 Aralık’ta düştü ve FOMC öncesi 1.350$’a giden ralli, Federal Rezerv başkanı Jerome Powell’ın faiz oranlarındaki %0.50’lik artışın ardından şahin açıklamalar yapmasıyla ortadan kalktı.

Ether satışı, son 30 gün içinde Ethereum ağ ücretlerinin %39,90 oranında düşmesine neden olan pazar çapındaki düşüşü takip ediyor.

Günlük Ethereum ağ ücretleri ve günlük aktif kullanıcılar. Kaynak: TokenTerminal

Ethereum tabanlı akıllı sözleşmelerde kilitlenen toplam değer de merkezi olmayan finans tarafından 24 saatte %4,49 azaldı.

FTX takas skandalının ardından düzenleyiciler, kripto para birimi sektörüyle ilgili yeni düzenlemeleri hızlandırmaya çalışıyor.

Ethereum ağında kilitli toplam USD değeri. Kaynak: DefiLlama

Bazı analistler, Ethereum’un hala varlığa yatırım yapmayı garanti eden birden fazla yükseliş katalizörüne sahip olduğuna inanırken, zincir üstü veriler kısa vadeli fiyat beklentilerinin korkunç bir resmini çiziyor.

İşte Ether fiyatının bugün düşmesinin üç nedeni.

Toplam gelir düştükçe Ethereum enflasyonist hale geliyor

Ethereum ağındaki günlük ücretler, 13 Haziran’daki FTX öncesi 12,8 milyon $ seviyesinden 2,9 milyon $’a düştüğü için Ether fiyatı düştü. Düşen ücretlere ek olarak, ağ, 26 Temmuz zirvesinden daha düşük günlük aktif kullanıcı (DAU) kaydetti. 16 Aralık’ta 961.196 kullanıcıdan yalnızca 367.000 DAU’ya.

Post-Ethereum birleştirme belirteçleri, Ether’in deflasyonist hale gelmesine yardımcı olmak için tasarlandı. Bununla birlikte, gas ücretlerinin düşmesi ve DAU’ların azalmasıyla Ethereum, son 30 günde %0,073 oranında enflasyonist hale geldi ve 7.100’den fazla Ether ekledi. Ultra sağlam paraya göre, birleşmeden bu yana Ethereum ağı 1.192 Ether’in üzerinde enflasyonist.

Ethereum arzı. Kaynak: ultra sağlam para

DeFi kullanımındaki düşüş, Ether’in fiyat hareketiyle uyumlu

Kilitlenen toplam değer metriği, Ethereum gibi bir Proof of stake (PoS) blok zincirinin sağlığını ve duyarlılığını incelemenin yaygın bir yoludur. Ethereum’un TVL’si 31 Mart’ta 83,9 milyar dolar ile yılın en yüksek seviyesine ulaştı, ancak bu noktadan bu yana yaklaşık 60 milyar dolar kaybetti. 15 Aralık itibariyle, ağın TVL’si 23,46 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.

Piyasa değerine göre en iyi 10 Ethereum protokolü, 7 günlük bir süre boyunca TVL’de ve ücretlerde düşüş gören ters rüzgarlarla karşı karşıya kaldı. Özellikle MakerDao ve Uniswap (UNI), TVL’de sırasıyla %5,82 ve %3,49 düşüş gördü.

Piyasa değerine göre sıralanmış Ethereum ağı DeFi protokolleri. Kaynak: DeFiLlama

Düzenleyici baskı, yatırımcı güveni üzerinde ağırlık oluşturmaya devam ediyor

9 Ağustos’ta Invest in America Yasası (altyapı tasarısı) Kongre’den geçti ve Başkan Joe Biden tarafından imzalandı. Blockchain topluluğunun üyeleri, zararlı bir dil olarak gördükleri için tasarıyı eleştirdi. Mevzuatın Ocak 2024’te yürürlüğe girmesi planlanıyor.

Ether, Amerika Birleşik Devletleri’nde bir menkul kıymet olarak kabul edilirse, merkezi borsalar (CEX), ABD merkezli müşteriler için altcoini listeden çıkarmaya zorlanabilir. Güvenlik sınıflandırması, Ethereum üzerine inşa edilmiş altcoinleri, DApp’leri ve merkezi olmayan borsaları (DEX) da olumsuz etkileyebilir. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ether’in Howey testini geçip geçmediğine henüz karar vermedi.

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) Ether’i bir emtia ilan ettiği duyurusu da herhangi bir yatırımcı korkusunu gidermiyor gibi görünüyor.

2023 için yatırımcı beklentileri

Kullanıcıların Mart 2023’te Ether’i geri almalarına olanak tanıyan Şangay sert çatalına rağmen, Ether fiyatının baskı altında kalması muhtemel.

Yatırımcıların yüksek riskli varlıklara olan iştahı ve DeFi’ye olan ilgileri azalmaya devam ederken, düzenleyicilerin kripto para birimleri konusundaki duruşuna ilişkin netlik ve Ethereum ağ tabanlı protokollerdeki nihai artış gibi faktörler, fiyat artışı için uzun vadeli bir katalizör olabilir. .

Burada ifade edilen görüşler, düşünceler ve görüşler yalnızca yazarlara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve düşüncelerini yansıtması veya temsil etmesi gerekmez.

Yorum yapın