Eski Ftx Ceo’su Sam Bankman-Fried, Müşteri Fonlarının “Uygunsuz Kullanıldığını” Yalanladı

Eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried ‘SBF’ ve George Stephanopoulos arasındaki bir röportaj 1 Aralık’ta Good Morning America’da yayınlandı.

Röportajda SBF, FTX’in bir “Ponzi şeması” değil, “gerçek bir iş” olduğu konusunda ısrar etti. Alameda’nın CEO’su Caroline Ellison’ın iddia ettiği gibi, eski CEO, FTX müşteri mevduatlarının Alameda Research’ün alacaklılarına ödeme yapmak için kullanıldığına dair herhangi bir bilgisi olduğunu da yalanladı. Ona göre, “müşteri fonlarının herhangi bir uygunsuz kullanımı” hakkında bilgisi yoktu.

Bankman-Fried ayrıca FTX’te riski yönetmek için herhangi bir zaman ve çaba harcamadığını da itiraf etti. O paylaştı:

“Orada belki de derinden yanlış olan bir şey var, o da, denemiyordum bile. FTX’te riski yönetmek için hiç zaman ya da çaba harcamıyordum ve bu açıkça bir hataydı.”

“FTX’te risk yönetimi hakkında düşünerek günde bir saat harcamış olsaydım, bunun olacağını sanmıyorum. Ve bu konuda kendimi iyi hissetmiyorum” diye ekledi.

FTX’in çöküşünün ardından eski milyarderin servetini kaybettiği iddia edildi. Net servetinin daha önce tahmini 20 milyar dolar olarak değerlendirilmesinden sonra, banka hesabında yalnızca 100.000 dolar ve yalnızca bir ATM kartı olduğunu iddia etti.

İleriye dönük olarak Bankman-Fried, odak noktasının düzenleyici ve yasal süreçler üzerinde çalışmak ve “yardımcı olmak için ileriye dönük neler yapabileceğime odaklanmaya çalışmak” olduğunu paylaştı.

Röportajın yayınlanmasından saatler sonra eski CEO, Twitter hesabını kullanarak önceki gece 30 Kasım’da The New York Times’ın DealBook Summit canlı yayınında gerçekleşen başka bir röportajda yaptığı açıklamaları genişletti.

Tweet’te CEO, 11. bölüm iflas başvurusunda bulunduğu sırada “FTX ABD’nin ödeme gücüne sahip olduğundan ve tüm ABD müşterilerinin tam hale getirilebileceğinden oldukça emin” olduğunda ısrar etti. Onun sözleriyle; “Bildiğim kadarıyla, bugün hala öyle” ve ekliyor, “ABD’nin para çekme işlemlerinin neden kapatıldığından emin değilim.”

İlgili: Sam Bankman-Fried, canlı röportajda FTX’in düşüşüyle ​​karşı karşıya kaldı

16 Kasım’da Sam Bankman-Fried, Bölüm 11 iflas başvurusunda bulunduğu için derin pişmanlık duyduğunu ifade ederek, bunu “en büyük bekar bekarlığı” olarak nitelendirdi.

Vox muhabiri Kelsey Piper ve Sam Bankman-Fried arasındaki Twitter konuşmasının ekran görüntülerine göre, eski FTX CEO’su birden fazla hata yapmasına rağmen en büyük hatanın insanların kendisine söylediklerini dinlemek ve Bölüm 11’e iflas başvurusunda bulunmak olduğunu söyledi.

Yorum yapın