Eşinize Hediye Edilen Para Nasıl Vergilendirilir?

Eşimin adına bir banka hesabı açarsam ve tutarı bir FD oluşturmak için havale edersem Kendi adına 3 lakh, bu paranın vergisini ödemek zorunda mı? O bir profesyonel ama şimdi izinli. Şu anki yıllık geliri, her birinin üç FD’den FD faizini içeriyor. 1 lakh (kendi) ve Babasından ayda 15.000 alıyordu.

Kendi varlıkları için ne kadar vergi ödemesi gerektiğini bilmek istiyorum. Ayrıca, FD parasını transfer ettikten sonra ne kadar vergi ödemesi gerekiyor? Bu senaryoda vergiden nasıl tasarruf edebilir?

—Talep üzerine isim gizlendi

1961 tarihli Gelir Vergisi Yasası hükümlerine göre, FD’lerden elde edilen faiz geliri, diğer kaynaklardan elde edilen gelir başlığı altında, bir kişi için geçerli vergi levhası oranında vergilendirilebilir ve maksimum kesintiye tabidir. Kanunun 80TTB bölümü uyarınca 50.000 (yalnızca ikamet eden yaşlılar, yani ilgili mali yılda 60 yaşın üzerinde ikamet eden kişiler için geçerlidir).

Eşinizin adına bir banka hesabı açmanız ve tutarı bir FD oluşturmak için aktarmanız durumunda Onun adına 3 lakh, aynı şey, Kanun’un 56. maddesi hükümleri uyarınca belirtilen akrabalar arasında bir hediye olarak kabul edilecek ve ne eşinizin ne de sizin bu hediyeyi yapma/para aktarma işlemi için herhangi bir vergi ödemeniz gerekmeyecektir. .

Ancak, Kanunun 64 üncü maddesi hükmüne göre, hediye edilen malvarlığından hediye alan eşin doğrudan veya dolaylı olarak elde ettiği gelirler, hediye eden eşin gelir vergisi matrahına dahil edilir.

Bu nedenle, mevcut durumda, FD’lere yatırım yapmak amacıyla fonlar sizin tarafınızdan eşinizin banka hesabına aktarılırsa, bu tür FD’lerden doğan faiz vergiye tabi gelirinize (eşinizin değil) bölünecek ve vergilendirilecektir. geçerli vergi oranlarında sizin elinizde.

Ayrıca, eşinizin (akraba olarak belirtilen) babasından aldığı hibeler, Kanun’un 56. maddesi hükümleri uyarınca onun elinde vergiye tabi gelir sayılmaz.

Eşinizin kendi FD’lerinden aldığı faiz/gelir ve babası tarafından sağlanan fonlardan yaptığı diğer yatırımlar onun elinde vergilendirilebilir.

Eşinizin Hindistan’da Mukim olarak nitelendirildiğini ve gelirinin içinde olduğunu varsayarsak 250.000 ila 500.000, Yasanın 87A bölümü uyarınca vergi iadesi almaya hak kazanır. Bu nedenle, kişisel gelirleri ile ilgili olarak herhangi bir vergi yükümlülüğü doğmamalıdır.

Ayrıca, kendi vergi giderinizi azaltmak için yıl içinde yapılan yatırımlar / katkılar ile ilgili olarak Bölüm VI-A’da belirtilen kesintileri talep etme olasılığını keşfedebilirsiniz.

Parizad Sirwalla, KPMG’nin Hindistan’daki ortağı ve küresel mobilite hizmetleri, vergi başkanıdır.

Kişisel finans sorgunuz var mı? Sorularınızı mintmoney@livemint.com adresine gönderin ve sektör uzmanlarından yanıt alın.

Hepsini yakala İş haberleri, Piyasa Haberleri, Flaş Haber Olaylar ve Son Haberler Live Mint’teki güncellemeler. İndir Nane Haber Uygulaması Günlük Piyasa Güncellemelerini almak için.

Daha
Az

Yorum yapın