Enflasyon 11 Ayın En Düşük Seviyesine Indi. Şimdi, Diğer Kısım Ve Emi’leriniz Ne Olacak?

Tüketiciler için iyi bir haber olarak, Hindistan’ın yıllık perakende enflasyonu bu yılın Kasım ayında ilk kez Merkez Bankası’nın tolerans düzeyine geriledi. Yıllık perakende enflasyon, gıda fiyatlarındaki daha yumuşak yükselişin etkisiyle bir önceki aya göre %6,77’den Kasım’da %5,88’e çıkarak 11 ayın en düşük seviyesine geriledi. Reuters anketindeki analistler, Kasım ayında yıllık enflasyonun %6,40 olacağını tahmin etmişti.

Analistler, bugünkü enflasyon baskısının politika yapıcılar üzerindeki baskıyı azaltacağını ancak RBI’dan politika duruşunda herhangi bir geri dönüş beklemenin çok erken olduğunu söylüyor. Enflasyonu dizginlemek için RBI, geçen haftaki 35 baz puanlık artış da dahil olmak üzere faiz oranlarını 225 baz puan artırdı. Sonuç olarak, borç verenler de faiz oranlarını yükselttiler ve bu da borç alanlar için daha yüksek EMI çıkışına neden oldu.

kasım ayına göre enflasyon verileriTÜFE sepetinin yaklaşık %40’ını oluşturan gıda fiyatları, sebze fiyatlarındaki yumuşamanın etkisiyle Ekim’deki %7,01’den Kasım’da %4,67’ye geriledi.

“Geçen hafta para politikası kurulu da gevşeme duruşunu geri çekmişti. Barclays, “Enflasyonun düştüğüne dair işaretler olsa da, Vali Das’ın basın açıklamaları şahindi, enflasyonla mücadelenin bitmediğini açıkça işaret ediyor ve Şubat ayında 25 baz puanlık bir faiz artırımına zemin hazırlıyor” dedi. Bir not.

Geçen hafta, RBI Başkanı Shaktikanta Das, en kötüsü “arkamızda” olmasına rağmen enflasyonla mücadeleye devam edeceğini söyleyerek rehavete karşı uyarıda bulundu.

Barclays şunları ekledi: “Küresel emtia fiyatlarında, özellikle ham petrolde gözle görülür önemli bir kayma ile, enflasyonun büyük olasılıkla 2023’ün başlarında hedef aralığa doğru yavaşlamaya devam etmesini bekliyoruz. Bundan sonra, küresel emtia fiyatlarındaki potansiyel değişim ve zaman bunların yurt içi enflasyona yansıması için geçen süre, enflasyon bandına doğru süzülme patikası açısından kritik hale geliyor. Yine de, gıda fiyatları düşmeye devam ediyor ve önümüzdeki aylarda daha fazla düşüş yaşanması, manşet TÜFE’yi daha da aşağı çekebilir. Düşen gıda fiyatlarına rağmen baz etkilerin ortadan kalkmasıyla şu anda Aralık enflasyonunu yıllık %6,0 olarak izliyoruz. 22-23 mali yılı tahminlerimiz %6,7 ile değişmeden kaldı.”

Ekonomistler ayrıca, diğer sektörlerin yanı sıra sağlık, eğitim, giyim ve kişisel bakım sektörlerinde fiyat baskısı devam edeceğinden, çekirdek enflasyonun (gıda ve enerji fiyatları hariç) önümüzdeki aylarda sabit kalabileceğine dikkat çekti. Üç ekonomistin tahminlerine göre, değişken gıda ve enerji bileşenleri hariç tutulduğunda, çekirdek enflasyon Kasım ayında %6 ila %6,26 arasındaydı, Ekim ayındaki %5,9 ila %6,3’e kıyasla.

“Çekirdek enflasyon %6’nın biraz üzerinde sabit kaldı. TÜFE enflasyonunu Mart’ta %5’e ve 1Ç24’te %4,5’e keskin bir şekilde düşmeden önce Şubat 2023’e kadar %6 civarında görmeye devam ediyoruz. RBI’nin son tahmini: Özellikle önümüzdeki birkaç TÜFE enflasyon baskısı muhtemelen %6’nın altında kaldığından, Şubat politikasında bir duraklama durumu daha da güçlenecek. Ancak, yapışkan çekirdek enflasyona artan odaklanma nedeniyle, Şubat politikası zorlu olacak Kotak Kurumsal Hisse Senetleri Kıdemli Ekonomisti Suvodeep Rakshit, “Özellikle küresel ve yerel büyüme dürtüleri yumuşamaya başlarsa, daha fazla sıkılaştırma ile uzun süreli bir duraklama arasında bir seçim. Şimdilik çarpıklık, son 25 baz puanlık bir artış ve ardından uzun bir duraklama yönünde devam ediyor” dedi. (Ajans Girdileri ile)

Hepsini yakala İş haberleri, Piyasa Haberleri, Flaş Haber Olaylar ve Son Haberler Live Mint’teki güncellemeler. İndir Nane Haber Uygulaması Günlük Piyasa Güncellemelerini almak için.

Daha
Az

Yorum yapın