En Son Ilerleme Raporunda Ayrıntılı Olarak Açıklanan Dijital Euro Yerleşimi, Dağıtım Seçenekleri

Dijital bir euro yaratma konusundaki ilerleme devam ediyor ve Avrupa Merkez Bankası (ECB), yakın zamanda yönetim kurulu tarafından onaylanan tasarım ve dağıtım seçeneklerini açıklayan ikinci bir ilerleme raporunda bunu belgeledi. Rapor, kabaca AMB’nin kendisi için belirlediği ve 2023’ün 3. çeyreğinde soruşturmadan işin gerçekleştirilme aşamasına geçilip geçilmeyeceğine dair bir kararla sonuçlanan zaman çizelgesine uygun olarak dört önemli konuyu ele alıyor.

Rapor, Eurosystem ve aracıların rollerini özetlemekte ve denetlenen aracıların sistemdeki tüm yönetim ve kullanıcıya dönük rollerden sorumlu olacağını belirlemektedir. Eurosystem’i oluşturan merkez bankaları, işlemleri doğrulayacak ve kaydedecek, bu süreçteki hataları düzeltecek ve bunların doğruluğundan sorumlu olacaktır. Bununla birlikte, raporda “dijital euro, Eurosystem’in kullanıcı verilerinin işlenmesine katılımını en aza indirecek şekilde tasarlanacak” deniyor.

Doğrulanmış dijital avrolarla çevrimdışı eşler arası işlemler bir dijital depolama cihazında çözülebilir ve daha sonra “donanım cihazlarındaki güvenli öğeler aracılığıyla doğrulanıp kaydedilebilir.”

Raporda, ECB’nin blockchain teknolojisine bağlı olmadığı belirtiliyor:

“Eurosystem, takas faaliyetleri için geleneksel teknolojiye, dağıtılmış defter teknolojisine veya her ikisinin bir kombinasyonuna güvenebilir. Eurosystem, dijital euro için en uygun teknoloji konusunda henüz bir karar almadı.”

Fon sağlama ve fonu geri alma (parayı dijital forma çevirme ve dijital forma dönüştürme), dijital para birimi hesaplarında belirlenen limitleri aşan işlemleri, sahiplerinin banka hesaplarına otomatik erişim ile işlemeye yönelik mekanizmalar içermelidir.

İlgili: Avrupa Merkez Bankası, dijital euro uygulamasının prototipini oluşturmak için Amazon’u ve diğer 4 firmayı seçti

Raporda, dijital avronun adil bir şekilde dağıtılması için bir “şema” oluşturan bir dizi pan-euro kuralı, standardı ve prosedürün gerekli olacağı belirtiliyor. Planın amacı şu olacaktır:

“Dijital euro ile ödeme yapmak, son kullanıcıların dijital euro hesapları veya cüzdanları açtıkları kurum ve menşe ülkelerinden bağımsız olarak her zaman bir seçenek olmalıdır.”

ECB, bir yıllık çalışmanın ardından Eylül ayında ilk dijital euro ilerleme raporunu yayınladı.

Yorum yapın