Emeklilik Harcamaları Için %4 Kuralı Geri Dönüyor

Paralarını 30 yıl dayandırması gereken emekliler için geleneksel tavsiye, emekliliğin ilk yılında birikimlerinin %4’ünden fazlasını harcamamaları ve sonraki yıllarda enflasyona ayak uydurmak için bu para çekimlerini artırmalarıdır.

Morningstar Inc.’deki araştırmacıların bir harcama kesintisi önermesinden bir yıl sonra, %4’e yakın bir harcama oranına geçiş, emekliliği düşünenler için daha uygun hale getiriyor.

Geçen yıl yayınlanan ve 2022’de ilk kez para çeken kişilerin bunu 3,3’te tutmasını tavsiye eden bir araştırmanın ortak yazarı olan Morningstar kişisel finans direktörü Christine Benz, “Mantıklara aykırı, ancak değerlemeler yüksek olduğunda emekli olmak için en kötü zaman” dedi. Gelecekteki daha düşük yatırım getirisi beklentileri nedeniyle %.

Pazartesi günü yayınlanan bir raporda, Bayan Benz ve ortak yazarları, mevcut piyasa koşullarının artık 30 yıllık bir ufka sahip yeni emekliler için %3,8’lik bir harcama oranına izin verdiğini söylüyor. Nedeni: Bugünün düşük hisse senedi ve tahvil değerlemeleri, geçen yıla göre daha yüksek gelecekteki yatırım getirisi beklentilerini destekliyor.

Yeni emekliler için önerilen para çekme oranı, bir yıldan diğerine değişir ve gelecekteki piyasa koşullarının binlerce simülasyonuyla yükselir ve düşer.

Morningstar’ın güncellenmiş %3,8’lik harcama tavsiyesine göre, bugün %50’si hisse senedi ve %50’si tahvil olmak üzere 1 milyon dolarlık bir portföyle emekli olan biri, 2023’te 38.000 dolardan fazla harcama yapmaz.

Enflasyonun gelecek yıl %5 artacağını varsayarsak, yatırımcı, piyasanın performansından bağımsız olarak yıllık gelirini aynı oranda artırarak 2024’te 39.900 $’a çıkaracaktır. (Pek çok yeni emekli için, birinci yıldaki miktar, bir yıl önce emekli olup daha yüksek bir hesap bakiyesi için daha düşük harcama oranını kullanmış olsalardı, para çekme olarak alacaklarına benzer olabilir.)

“Emekli olmayı düşünüyorsanız, düşündüğünüz geri çekilmenin uygulanabilirliği için bir test olarak %3,8’i kullanabilirsiniz” diyen Benz, piyasalar düştüğünde harcamalarını kısmak isteyen emeklilerin biraz yukarıda başlayabileceğini sözlerine ekledi %3.8

Örneğin, rapor, portföy kayıplarının ardından herhangi bir yılda enflasyon ayarlamalarından vazgeçmek isteyen yeni emeklilerin başlamak için %4,4 çekebileceğini ve yine de 30 yıl boyunca paralarının tükenmemesi için %90 şansa sahip olduğunu söylüyor.

Halihazırda emekli olanlar, %3,8’e geçmek yerine, başladıkları önerilen para çekme miktarına bağlı kalmalıdır.

Bir yıl önce 1,2 milyon dolarla emekli olan ve o sırada Morningstar’ın tavsiye ettiği %3,3’lük para çekme oranını kullanan biri, bu yıl 39.600 dolar harcamış olacaktı. Enflasyonun tüm yıl için %7 arttığını varsayarsak, yöntem bu harcamayı 2023’te 42.372 dolara yükseltmeye izin veriyor.

Ancak Bayan Benz, geçen yıl emekli olan ve paralarının yeteceğinden emin olmak isteyen kişilerin, daha düşük bir enflasyon zammı almayı veya karşılayabilecekleri takdirde zamdan tamamen vazgeçmeyi düşünmeleri gerektiğini söyledi.

Bayan Benz, geçen yılki %3,3’lük tavsiyenin, özellikle yeni emekliler için zorlayıcı olan, hisse senedi ve tahvillerdeki eşzamanlı düşüşler ve yüksek enflasyonun yakınsaması nedeniyle çok yüksek olabileceğini söyledi.

Enflasyon yüksek olduğunda, %4 kuralı yöntemiyle yapılan para çekme işlemleri önemli ölçüde artar. Ve ayı piyasaları oluştuğunda, emekliler küçülen bir portföyden para çekmek zorunda kalıyor.

Her iki durum da, portföyün tükenmeyi önlemek için daha yüksek getiri elde etmesi gerektiği anlamına gelir ve emekliliğin erken döneminde özellikle tehlikeli olabilir çünkü çoğu emekli birikimlerinin on yıllarca sürmesine ihtiyaç duyar.

%4 kuralını tasarlayan emekli mali planlamacı Bill Bengen’e göre, 1926’dan bu yana her 30 yıllık dönemde, ekonomik koşulların en kötü olduğu zamanlarda bile, emeklileri parasız kalmaktan koruyacak tarihi başlangıç ​​harcama oranı yüzde dört. 1994 yılında

Bay Bengen’in araştırması, emekli olmak için en kötü 30 yıllık dönemin, 1970’lerin büyük bölümünde hüküm süren nispeten zayıf yatırım getirileri ve yüksek enflasyon nedeniyle 1 Ekim 1968’de başladığını gösteriyor.

Morningstar’a göre, %3,8’lik bir para çekme oranı, %30 ila %60’ı hisse senetlerinde ve geri kalanı tahvillerde bulunan portföyler için en güvenilir olanıdır.

Hisse senetlerine %30’dan daha az yatırım yaparsanız, getirileriniz 30 yıl boyunca enflasyona göre ayarlanmış %3,8’lik bir geri çekilmeyi desteklemek için yetersiz olabilir. Hisse senetlerinin %60’tan fazlası ile, portföylerin bir ayı piyasası sırasında toparlanamayacak kadar çok kaybetme riski daha yüksektir.

Yorum yapın