Emekli Banka Çalışanı Çevrimiçi Şikayette Bulunmaya Çalışırken 9.5 Lakh Rs Dolandırıldı – apk haber

Hindistan'da siber suçlar artıyor.  (Resim: Reuters)

Hindistan’da siber suçlar artıyor. (Resim: Reuters)

68 yaşındaki emekli bir Union Bank çalışanı olan Pushpalata Pradip Chinderkar, sahte bir WhatsApp bağlantısı yoluyla birikimlerini dolandırdı. İşte olanlar.

Teknoloji ve internet günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldikçe, siber suçların kurbanı olma riski de önemli ölçüde arttı. Mumbai’de bankalarına şikayette bulunmaya çalışırken 9.15 lakh INR’si dolandırılan emekli bir banka çalışanının durumu buydu. IPC’nin 419 ve 420. maddeleri ile Bilgi ve Teknoloji Yasası’nın 66 (C) ve 66 (D) maddeleri uyarınca Dahisar polis karakoluna FIR başvurusunda bulunulmuştur.

The Indian Express’in haberine göre, 68 yaşındaki emekli Union Bank çalışanı Pushpalata Pradip Chinderkar, sahte bir WhatsApp bağlantısı aracılığıyla birikimlerini dolandırdı. Chinderkar’ın emekli maaşı ve bundan kazanılan faiz, onun birincil gelir kaynağıdır. Bağlantıdaki bir forma internet bankacılığı kullanıcı adı ve şifresi ile banka kullanıcı kimliğini girmesi istendi.

Raporda, Chinderkar’ın Union Bank şikayet hücresinde sabit bir mevduat sorunu hakkında şikayette bulunmaya çalışırken bir hatayla karşılaştığı da belirtiliyor. Ne yazık ki, hayatının birikimine mal olacak bir hata yaptı. Sorunu çözmek için telefon numarasını internette yayınladı.

Kısa bir süre sonra iki telefon aldı. İkinci arama sırasında arayan kişi, şikayetini kaydetmek için WhatsApp numarasına gönderilen bir bağlantıyı açması ve bir uygulama indirmesi talimatını verdi. Chinderkar bu yöntemin meşruiyetini sorguladı, ancak arayan kişi bunun normal bir prosedür olduğu konusunda ona güvence verdi.

Çekincelerine rağmen Chinderkar talimatları izledi ve uygulamayı indirdi. Daha sonra bunun bir aldatmaca olduğu ve Chinderkar’ın birikimlerinden kandırıldığı ortaya çıktı.

Chinderkar, dolandırıcılık uygulaması aracılığıyla dolandırıldı ve ne olduğunu anlayınca eşinin telefonunu kullanarak Union Bank’a olayı bildirdi. FIR’ına göre, internet bankacılığı kullanıcı adı ve şifresi ile banka kullanıcı kimliğini uygulamadaki bir forma girmiş ve hesabından para çekildiğini belirten bir mesaj almıştır.

Tüm Son Teknoloji Haberlerini buradan okuyun

Yorum yapın