Elss’im Için 3 Yıllık Kilitlenme Sona Erdikten Sonra Ne Olur?

Üç yıllık elde tutma eşiğini tamamladıktan sonra ELSS (öz sermaye bağlantılı tasarruf planı) yatırım fonlarım için bir strateji belirleme konusunda yardıma ihtiyacım var. Bir yatırımcı onları elinde tutmalı mı yoksa itfa edip gelirleri başka fonlara yeniden yatırmalı mı?

—Talep üzerine isim gizlendi

ELSS fonları, yalnızca vergi amaçlı olarak kilitlenir. Vergi tasarrufu sağlayan araçlar olarak, uzun vadeli tasarrufları teşvik etmeyi amaçlarlar. ELSS fonları, Gelir Vergisi Yasası’nın 80C bölümü uyarınca vergi avantajından yararlanır. Bu bölüm altında, kişi en fazla vergi indirimi alabilir. Diğer uygun yatırım yollarının yanı sıra, programa yapılan yatırımlar için her mali yılda 1,5 lakh.

Ancak, fona kilitlenme ile fonu ne kadar süreyle elinizde tutabileceğiniz arasında bir fark vardır. Kilitleme, basitçe yatırımlarınızı çok erken kullanmanıza engel olmak içindir. Kilitleme yapıldıktan sonra paranızı kullanmanız gerektiğini göstermediği gibi, vade tarihi geldiğinde paranızı iade eden sabit bir mevduatın vade süresi gibi de değildir.

ELSS yatırımınız kilitlenme süresinin dışındaysa, bunun tek anlamı, isterseniz fonu kullanabileceğinizdir. Bir ELSS fonu esasen bir hisse senedi fonudur. Bu nedenle, ELSS fonlarına yaptığınız yatırımları, portföyünüzdeki herhangi bir diğer hisse senedi fonunda olduğu gibi görüntüleyin.

Fon iyi performans gösterdiği sürece, fona yatırım yapmaya devam edin. Performans, karşılaştırma ölçütüne veya emsallerine göre düşerse, o zaman itfa edin ve farklı bir fona geçin.

Bir hisse senedi fonunun volatiliteyi sağlaması ve yumuşatması için en iyi şekilde en az 4-5 yıl elde tutulması gerektiğini unutmayın; bir ELSS fonu aynı parantez içinde yer alır.

Fondaki yatırım tutarı düşükse portföyünüzü konsolide ederken çıkış yapmayı da düşünebilir, elinizdeki fon sayısını azaltabilirsiniz.

Ayrıca, birden fazla ELSS fonuna ihtiyacınız olmadığını unutmayın; fon kaliteli performans gösterdiği sürece, vergi tasarrufu için her yıl aynı fonu kullanın.

Srikanth Meenakshi, PrimeInvestor’un kurucu ortağıdır.

Hepsini yakala İş haberleri, Piyasa Haberleri, Flaş Haber Olaylar ve Son Haberler Live Mint’teki güncellemeler. İndir Nane Haber Uygulaması Günlük Piyasa Güncellemelerini almak için.

Daha
Az

Yorum yapın