Elon Musk’ın Twitter’ı İşten Çıkarma Sırasında Kadınları Hedef Aldığı İddiasıyla Dava Açıldı – apk haber

Twitter Inc, işgücünün yarısının son zamanlarda tasfiye edilmesinden kaynaklanan başka bir dava ile vuruldu; bu, sosyal medya şirketini orantısız bir şekilde işten çıkarmalar için kadın çalışanları hedef almakla suçladı.

San Francisco federal mahkemesinde Çarşamba günü geç saatlerde açılan önerilen toplu dava, Twitter’ın dünyanın en zengin insanı olan Elon Musk tarafından devralınmasının ardından kadın işçilerinin %57’sini, erkeklerin ise %47’sini işten çıkardığını söyledi.

Twitter, Kasım ayı başlarında Musk’ın maliyet düşürme önlemiyle yaklaşık 3.700 çalışanını işten çıkardı ve ardından yüzlerce kişi daha istifa etti.

Yeni davaya göre, cinsiyet eşitsizliği, kadınların %63’ünün, erkeklerin ise %48’inin işini kaybettiği mühendislik rollerinde daha keskindi.

Geçen ay Twitter tarafından işten çıkarılan iki kadının açtığı dava, şirketi işyerinde cinsiyet ayrımcılığını yasaklayan federal ve Kaliforniya yasalarını ihlal etmekle suçluyor.

Twitter, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Davacıların avukatı Shannon Liss-Riordan, Musk şirketi satın aldıktan sonra, yeteneklerine ve katkılarına bakılmaksızın kadınların “sırtlarında hedefler olduğunu” söyledi.

Liss-Riordan, geçen aydan bu yana aynı mahkemede açılan diğer üç bekleyen davada mevcut ve eski Twitter çalışanlarını temsil ediyor.

Bu davalar arasında, Twitter’ın çalışanları ve yüklenicileri yasaların gerektirdiği önceden bildirimde bulunmadan işten çıkardığı ve taahhüt edilen kıdem tazminatını ödemediği ve Musk’ın uzaktan çalışmaya izin vermeyi reddederek ve çalışanları daha fazla olmaya çağırarak engelli işçileri işten çıkardığı da dahil olmak üzere çeşitli iddialar yer alıyor. sert.”

En az üç işçi, daha iyi çalışma koşullarını savundukları için misillemeyle karşılaştıklarını iddia ederek ABD Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu’na Twitter hakkında ayrı ayrı şikayette bulundu.

Twitter, önceden ihbar içeren davada görevi kötüye kullandığını reddederken, diğer şikayetlere yanıt vermedi.

Tüm Son Teknoloji Haberlerini buradan okuyun

Yorum yapın