Elon Musk Twitter’da Sizi Neden Yasaklayabilir; Bu Bir Siber Suç mu? – apk haber

‘Doxxing’ terimi, Twitter’ın Elon Musk, yeni ortaya çıkan Twitter ritmi ve Elon Musk’ın oğlu X’i tehlikeye atan bir ‘stalker’ ElonJet bot hesabı hakkında haber yapan birkaç önde gelen gazetecinin hesaplarını askıya almasının ardından son zamanlarda geniş ilgi gördü.

Doxing, ‘drop dox’un kısaltması, bir kişinin kişisel bilgilerini o kişinin izni olmadan çevrimiçi olarak ifşa etme eylemidir. Kişisel bilgiler, kişinin adını, adresini, telefon numarasını, e-posta adresini ve Elon Musk’ın durumunda çocuğunun gerçek zamanlı olarak nerede olduğunu içerebilir.

Elon Musk, oğlu X’in gerçek zamanlı olarak takip edilmesinin ardından Çarşamba günü güncellenmiş doxxing politikaları hakkında tweet attı. “Fiziksel bir güvenlik ihlali olduğu için herhangi birinin gerçek zamanlı konum bilgisini doxxing eden herhangi bir hesap askıya alınacaktır. Bu, gerçek zamanlı konum bilgisi içeren sitelere bağlantı göndermeyi içerir.”

Daha önce Twitter, Elon Musk’ın özel jetini gerçek zamanlı olarak takip eden bir hesap olan ElonJet’i askıya almıştı. Musk, oğlunun yanlışlıkla bir takipçi tarafından takip edildiğini iddia ettikten sonra hesabın operatörüne karşı yasal işlem yapmakla tehdit etti.

20 yaşındaki üniversite öğrencisi Jack Sweeney tarafından yönetilen ElonJet, hesap askıya alınmadan önce Musk’ın özel jetinin hareketlerini takip etmek için halka açık verileri kullandı.

Doxxing bir Siber Suç mu?

Hindistan’ın şu anda doxxing’e karşı özel bir yasası yoktur. Ancak, doxxing durumlarında geçerli olabilecek röntgenciliğe, müstehcen veya müstehcen içeriğin paylaşılmasına, iftiraya ve çevrimiçi tacize karşı yasalar vardır. Doxxing, temel mahremiyet hakkını ihlal eder ve Hindistan Anayasası tarafından korunan haysiyet hakkını tehdit eder ve tacize yol açabilir ve bireyleri tehlikeye atabilir.

Doxxing’i Önlemenin Yolları

  • Gizlilik ayarlarını kullanın ve kişisel bilgilerinizi kimlerin görebileceğini kısıtlayın.
  • Bilgileri başkalarına ifşa ederken dikkatli olun ve kişisel bilgileri yalnızca güvendiğiniz kişilerle paylaşın.
  • Bir VPN kullanmak, gerçek zamanlı konumunuzu gizlemenize ve izlenmenizi engellemenize yardımcı olabilir.
  • Dikkatli olun ve kişisel bilgilerinizi sosyal ağ platformlarında çevrimiçi olarak herkese açık bir şekilde yayınlamaktan kaçının.

Twitter’ın Doxxing İle İlgili Yeni Politikası Nedir?

Twitter’a göre, “Birinin özel bilgilerini izni olmadan çevrimiçi olarak paylaşmak, bazen doxxing olarak adlandırılır, o kişinin mahremiyetinin ve Twitter Kurallarının ihlalidir.”

Bir kullanıcı ‘ paylaşırsaözel veya canlı konum bilgisi,’ Twitter sizden içeriği kaldırmanızı isteyecek ve “tekrar Tweetlemeden önce sizi hesabınızdan geçici olarak kilitleyecektir.” Ve eğer bir kullanıcı aynı gizlilik ihlalini tekrar yaparsa, “ilk uyarınızdan sonra hesabınız süresiz olarak askıya alınacaktır.”

Hesabınızı başka bir kişinin canlı konumunu paylaşmak için kullanırsanız, hesabınız otomatik olarak askıya alınır.

Ve eğer bir kullanıcı ‘özel medya,’ demesi durumunda, Twitter “içeriği kaldırmanızı ve medyayı kaldırırken hesabınızı geçici olarak kilitlemenizi isteyecektir.”

Musk, Doxxing Kurallarının “Herkese” Uygulandığını İddia Ediyor

Önde gelen birkaç gazetecinin hesaplarının askıya alınmasıyla ilgili bir Tweet’e yanıt olarak Musk, Twitter’ın kişisel bilgileri paylaşma yasağına atıfta bulunarak, “Diğer herkes için geçerli olan aynı kişisel bilgi verme kuralları ‘gazeteciler’ için de geçerlidir” tweet’ini attı. gün boyu gayet iyi, ama gerçek zamanlı konumumu ifşa etmek ve ailemi tehlikeye atmak değil.”

Twitter, aralarında The Times’tan Ryan Mac, The Post’tan Drew Harwell, CNN’den Donie O’Sullivan ve Mashable’dan Matt Binder’ın da bulunduğu birkaç gazetecinin hesabını askıya aldı. ABD politikası ve siyaseti hakkında haber yapan bağımsız gazeteci Aaron Rupar’ın hesabı da askıya alındı.

Tüm Son Teknoloji Haberlerini buradan okuyun

Yorum yapın