Elon Musk Start-Up Neuralink, Beyin İmplantlarının İnsan Testi İçin ABD Hükümeti Onayını Aldı – apk haber

Elon Musk’ın start-up Neuralink Perşembe günü, beyin implantlarını insanlarda test etmek için ABD düzenleyicilerinden onay aldığını söyledi.

Neuralink, ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nden (FDA) ilk insan-içi klinik çalışması için izin alınmasının, beyinlerin doğrudan bilgisayarlarla arayüz oluşturmasını sağlamayı amaçlayan teknolojisi için “önemli bir ilk adım” olduğunu söyledi.

Neuralink, Musk tarafından yönetilen Twitter’da yaptığı bir gönderide, “İnsan üzerinde ilk klinik çalışmamızı başlatmak için FDA’nın onayını aldığımızı paylaşmaktan heyecan duyuyoruz.”

“Bu, Neuralink ekibinin FDA ile yakın işbirliği içinde yaptığı inanılmaz çalışmanın sonucudur.”

Neuralink’e göre, bir klinik deney için işe alım henüz açık değil.

Musk, şirketin Aralık ayında yaptığı bir sunumda, Neuralink implantlarının amacının insan beyninin bilgisayarlarla doğrudan iletişim kurmasını sağlamak olduğunu söyledi.

“İlk insanımıza (implant) hazır olmak için çok çalışıyoruz ve açıkçası son derece dikkatli olmak ve bir insana bir cihaz yerleştirmeden önce bunun iyi çalışacağından emin olmak istiyoruz” dedi.

Geçen yılın sonlarında Twitter’ı satın alan ve aynı zamanda SpaceX, Tesla ve diğer birkaç şirketin de sahibi olan Musk, şirketleri hakkında iddialı tahminlerde bulunmasıyla biliniyor ve bu tür tahminlerin çoğu nihayetinde başarısız oluyor.

Temmuz 2019’da, Neuralink’in 2020’de insanlar üzerinde ilk testlerini yapabileceğine söz verdi.

Başlangıç ​​tarafından yapılan gösteriler, madeni para büyüklüğündeki ürün prototiplerinin maymunların kafataslarına yerleştirildiğini gösterdi.

Neuralink sunumunda şirket, birkaç maymunun temel video oyunları “oynadığını” veya Neuralink implantları aracılığıyla ekranda bir imleci hareket ettirdiğini gösterdi.

Musk, şirketin implantları bu tür yetenekleri kaybetmiş insanlarda görme ve hareket kabiliyetini geri kazanmak için kullanmaya çalışacağını söyledi.

“Başlangıçta kaslarını çalıştırma konusunda neredeyse hiç yeteneği olmayan birinin… ve telefonunu çalışan elleri olan birinden daha hızlı kullanmasını sağlayacağız” dedi.

“Kulağa ne kadar mucizevi gelse de, omuriliği kopmuş bir kişinin tam vücut işlevselliğini geri kazanmasının mümkün olduğuna eminiz” dedi.

Musk’ın nihai hedefi, nörolojik hastalıkları tedavi etme potansiyelinin ötesinde, insanların yapay zeka tarafından entelektüel olarak ezilmemesini sağlamak olduğunu söyledi.

Benzer sistemler üzerinde çalışan diğer şirketler arasında, Temmuz ayında ABD’de ilk beyin-makine arayüzünü yerleştirdiğini açıklayan Synchron yer alıyor.

(Bu haber News18 ekibi tarafından düzenlenmemiştir ve bir sendikasyon haber ajansı beslemesinden (AFP) yayınlanmıştır)

Yorum yapın