Ekonomist, Eva Kaili’nin Ab Kripto Düzenlemeleri Için Bir “Aksilik” Tutukladığını Söylüyor

Avrupa Parlamenter ve kripto para savunucusu Eva Kaili’nin tutuklanması, önde gelen blockchain endüstrisi katılımcıları tarafından ekosisteme bir darbe olarak etiketlendi.

Avrupa Parlamentosu’nun 14 başkan yardımcısından biri olan Kaili, yolsuzluk, kara para aklama ve Katar ile Avrupa’daki üst düzey politika yapıcıların dahil olduğu suç örgütü iddialarını soruşturan Belçikalı savcılar tarafından 10 Aralık’ta tutuklandı ve suçlandı.

Belçika polisinin Kaili ve soruşturmaya katılan diğer üç kişiye ait 600 bin avroluk nakit paranın yanı sıra bilgisayar ve cep telefonlarına el koyduğu bildirildi. Kaili, o zamandan beri 2014’ten beri üyesi olduğu Avrupa Parlamentosu’ndan uzaklaştırıldı.

Kaili, Avrupa Parlamentosu’nda kripto para birimi ve blockchain teknolojisinin sesli bir destekçisi olmuştur ve son yıllarda yönetim organının sektöre yaklaşımına yön vermede önemli bir rol oynamıştır.

Avrupa Blockchain Derneği’nde kıdemli politika uzmanı olan Erwin Voloder, Cointelegraph’a Kaili aleyhindeki iddiaların küçümsenemeyeceğini ancak tutuklanmasının kripto para birimi alanını desteklemek için çok ihtiyaç duyulan bir sesi ortadan kaldırdığını kabul ediyor.

Voloder ayrıca Kaili’nin DLT Pilot Rejimi ve 2016 Blockchain Çözümü liderliğindeki rolünün yanı sıra 2020 InvestEU teklifleri sırasında blockchain teknolojisini yükseltmek için lobi yaptığı gölge raportör rolünün altını çizdi.

İlişkili: Avrupa Parlamentosu üyeleri kripto ve blockchain vergi politikaları lehine oy kullanıyor

Kaili ayrıca, Avrupa Birliği’nin yakın zamanda kabul ettiği Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) düzenlemeleri kapsamında, değiştirilemez tokenleri (NFT’ler) keşfetmek için bireysel bir sürüşte dizginleri eline aldı. Voloder, Kaili’nin NFT’leri finansal hizmetler ve endüstriyel uygulama perspektifinden keşfetme çabalarının blok zinciri alanı için olumlu olduğunu söyledi.

Voloder, Aralık ortasında Almanya Federal Meclisi’nde blockchain ve Web3 teknolojisine karşı gözlemlediği “olumsuz ve bilgisiz argümanlar” olarak vurgulamaya devam etti. Ekonomist, bu olumsuz duygunun tüm kıtada yaygın olduğuna inanıyor:

“Bence AB düzeyinde de benzer bir sorunumuz var; ideoloji, özellikle günümüzün aşırı partizan ortamında belirli bir teknoloji veya endüstrinin nasıl algılandığını yönlendirmede çok büyük bir rol oynayabilir.”

Voloder ayrıca, FTX’in patlaması da dahil olmak üzere kripto para birimi alanındaki makro olayların, ekosistemi “istenmeyen endüstri ve dernek tarafından suçlu” olarak markalaştırmada bir rol oynayıp oynamadığını sorguladı.

Kaili’nin parlamentodan atılması, aynı derecede sesli ve tutkulu bir kripto para birimi savunucusunun düzenleyici araştırmayı yönlendirmesi için bir boşluk bırakıyor. Voloder, Avrupa Parlamentosu’nda endüstri uzmanlarının ve komisyon yetkililerinin sektör hakkında farklı görüşler sunduğu yakın tarihli bir çalıştaya atıfta bulunarak iyimser bir yaklaşım sağladı.

Voloder ayrıca İç Pazar, Sanayi, Girişimcilik ve KOBİ’ler Genel Müdürlüğü’nün (DG GROW) da NFT ve merkezi olmayan finans sektörü için bir çerçeve geliştirme görevini üstlenebileceğini tahmin etti.

Yorum yapın