Edelweiss MF’nin Ilk Bharat Bond ETF’si Lansman Getirisine Uygun Mu?

Nisan ayında Edelweiss MF tarafından piyasaya sürülecek olan Bharat Bond serisinin ilklerinden biri olan Bharat Bond ETF–2023 olgunluğa ulaşmış olacak.

2019’daki lansmanında, Bharat Bond ETF-Nisan 2023 sunumunda %6,83’lük bir portföy getirisi sağlamıştı (veya %0,0005’lik gider oranını çıkarırsak daha doğrusu %6,8295). Bu, vadesine kadar fona yatırım yapanlar için vergi öncesi getiri göstergesi olacaktı.

Bugün, vadesine sadece dört ay kala, Bharat Bond ETF–2023 %6,44 getiri gösteriyor (CAGR veya başlangıcından bu yana bileşik yıllık büyüme oranı). ETF yatırımcıları için başlangıç ​​getirisinden farkı ne açıklıyor?

Birincisi, yatırımcılar için önemli olan, fon açılışı sırasında gösterilen getiri değil, fon dağıtımı sırasındaki getiridir. Bharat Bond ETF’nin lansmanı ile yatırımcı parasının tamamen konuşlandırılması arasında birkaç haftalık bir gecikme ile getiriler %6,6’ya düştü. Oku bunu Darphane raporu daha fazla ayrıntı için.

livemint.com

Tam Resmi Görüntüle

livemint.com

İkincisi, bugün itibarıyla fon getirisi aynı zamanda piyasa değeri kaybının etkisini de yansıtıyor. Tahvil getirileri geçen yıl içinde keskin bir şekilde arttı ve bu, fonun net varlık değerini (NAV) etkiledi. Tahvil getirileri ve fiyatları ters orantılıdır – tahvil getirileri yükseldikçe, nispeten daha düşük getiriler sunan mevcut tahvillerin değeri düşer ve bu da NAV fonunu etkiler. Ancak, yatırımınızı şimdi geri ödemezseniz, bu yalnızca geçici bir kağıt kaybıdır.

Yatırımcıların, özellikle tahvil endeksleri söz konusu olduğunda, fon ile endeks vadeye kadar getiri (YTM) arasındaki bir miktar sapmayı da hesaba katmaları gerekir. Bharat Bond NFO (yeni fon teklifi) sunumunda belirtildiği gibi, %6,83’ün fonun değil, endeksin YTM’si olduğuna dikkat edin. Tahvil piyasasında her zaman yeterli likidite (ticaret hacimleri) bulunmadığı göz önüne alındığında, endeks replikasyonu kesin olamaz. Bunun dışında yeniden yatırım riskinin de hesaba katılması gerekir. YTM hesaplamaları, dayanak tahvillerden alınan kuponların aynı getiri ile yeniden yatırılacağı varsayımına dayanmaktadır. Gerçekte, kuponlar, fon bu kupon ödemelerini aldığında geçerli olan getirilerde (daha yüksek veya daha düşük olabilir) yeniden yatırılır. Bu, YTM’nin gösterdiği ile dönüşün ne olduğu arasında sapmalara neden olabilir.

Bununla birlikte, fonun nihayet ne sunduğunu bilmek için Bharat Bond ETF’nin olgunlaştığı Nisan 2023’e kadar beklemek gerekiyor.

Hepsini yakala İş haberleri, Piyasa Haberleri, Flaş Haber Olaylar ve Son Haberler Live Mint’teki güncellemeler. İndir Nane Haber Uygulaması Günlük Piyasa Güncellemelerini almak için.

Daha
Az

Yorum yapın