Edelweiss Mf’nin Bharat Bond Etf’si: Yatırım Yapın Mı, Yapmayın Mı?

NFO kapandıktan 10 gün sonra yani ETF birimleri borsalarda listelendikten 10 gün sonra da fona yatırım yapabilirsiniz.

İlk olarak Hindistan hükümeti (GoI) ile birlikte Aralık 2019’da piyasaya sürülen Bharat Bond ETF’leri, 2023, 2025, 2030, 2031 ve 2032 (sonuncusu hariç) olmak üzere beş vadeye sahiptir. Bunlar esas olarak hedef vade fonlarıdır (TMF’ler).

TMF, belirli bir endeksin tahvillerine pasif olarak yatırım yapan bir fondur. İzlediği dizinle aynı, tanımlanmış bir olgunluğa (şema adında belirtildiği gibi) sahiptir. Fonun vadeye kadar getirisi (YTM) eksi gider oranı size gösterge niteliğindeki getiriyi verir. TMF’lerin yatırımcıların ilgisini çekmesiyle, birçok yatırım fonu evi bu tür fonları piyasaya sürüyor. Bir araya getirildiğinde, bu fon kategorisi, değere sahip varlıkları yönetir. 1,2 trilyon, bunun tek başına Edelweiss MF’si %50’lik bir paya sahiptir.

nane

Tam Resmi Görüntüle

nane

teklifte neler var

Şimdi yatırım yaparsanız ve vadeye kadar beklemede kalırsanız, Bharat Bond ETF-Nisan 2033 size %7,5’lik vergi öncesi endikatif YBBO sunacaktır (%7,5’lik YTM eksi %0,0005’lik gider oranı). %7,5’in YTM endeksi olduğunu ve YTM fonu olmadığını unutmayın. İkincisi, fon evi tarafından toplanan paranın konuşlandırıldığı sırada geçerli olan getirilere bağlı olarak biraz farklılık gösterebilir.

Bir demat hesabınız varsa, ETF’ye yatırım yapabilirsiniz. Birinin yokluğunda, Bharat Bond ETF’sinin birimlerine yatırım yapacak olan Bharat Bond FOF’a (fon fonu) yatırım yapabilirsiniz. FOF’a yapılan yatırım, %0,06 gibi daha yüksek bir gider oranıyla gelir.

TMF’lerin artıları ve eksileri

Bharat Bond ETF ve FOF–Nisan 2033 dahil olmak üzere herhangi bir TMF’ye yatırım yapmanın temel olarak üç avantajı vardır. Birincisi, fon vadesine kadar yatırımda kalan bir kişi için makul bir getiri öngörülebilirliği vardır. İkincisi, tüm TMF’ler, AAA dereceli tahviller, G-sn (GoI tahvilleri) ve SDL’lerin (eyalet devlet tahvilleri) bazı kombinasyonlarına yatırım yaptıkları için kredi riski açısından yüksek güvenlik puanı alır.

Üç, tüm borç fonlarında olduğu gibi, 3 yıl veya daha uzun süre yatırımda kalırsanız, getirileriniz (sermaye kazançlarınız) endeksleme avantajıyla birlikte %20 oranında vergilendirilir. Bu, özellikle yüksek gelir vergisi parantezlerinde olanlar için vergi sonrası temelde onları çekici kılmaktadır.

TMF birimlerinizi vadesinden önce istediğiniz zaman satabilirsiniz, ancak faiz oranı riskinden kaynaklanan getiri belirsizliğine karşı dikkatli olun. TMF’ye yatırım yaptığınızdan beri faiz oranlarının nasıl hareket ettiğine bağlı olarak, NAV fonu etkilenebilir (faiz oranları yükseldiğinde tahvil fiyatları ve NAV fonu da düşer).

Yalnızca olgunlukta çıkarsanız, bu etkiden korunursunuz. Ayrıca, yatırımınızı üç yıldan önce amorti ederseniz, gelir vergisi dilim oranı üzerinden vergilendirilirsiniz.

Yatırım mı yoksa değil mi?

10-11 yıl içinde yatırım hedefleriniz varsa, Bharat Bond ETF veya FOF–Nisan 2033, yatırım seçeneklerinizden biri olabilir. Ancak daha kısa vadeli hedefler için diğer TMF’lere bakabilirsiniz. Edelweiss MF dahil olmak üzere birçok fon kuruluşu, 2025 ile 2028 arasında olgunlaşan birçok TMF (çeşitli portföy kompozisyonlarına sahip) sunmaktadır.

Edelweiss MF’nin TMF’lerine yatırım yapmanın en büyük avantajı bilgiye kolay erişimdir; fon evi web sitesinde tüm TMF’leri için günlük olarak güncellenen YTM’ler sağlar. Bharat Bond ETF’leri ayrıca NSE verilerine dayalı olarak bireysel yatırımcılar için yeterli likiditeye sahiptir.

Tahvil getirileri, RBI’nin bu yıl faiz artırım çılgınlığına başlamasından bu yana keskin bir şekilde yükselirken, gelecekte faiz artırımları olasılığı göz önüne alındığında getirilerde daha fazla artış göz ardı edilemez. Bu nedenle, fona tek seferde değil kademeli olarak yatırım yapın.

Hepsini yakala İş haberleri, Piyasa Haberleri, Flaş Haber Olaylar ve Son Haberler Live Mint’teki güncellemeler. İndir Nane Haber Uygulaması Günlük Piyasa Güncellemelerini almak için.

Daha
Az

Yorum yapın