Düzenleyiciler, Ftx Çöküşünün Ardından Halkın Öfkesiyle Karşı Karşıya Kaldı, Uzmanlar Koordinasyon Çağrısında Bulundu

2022 sona yaklaşıyor ve piyasa değerinin %70’inden fazlasını tepeden silen uzun kış ve kripto firmalarının patlaması nedeniyle kripto endüstrisi için en olaylı yıllardan biri olarak geçebilir. Bunun başlıca nedeni dahili kötü yönetim ve kontrolsüz karar verme süreciydi.

Tüm inişler ve çıkışlar arasında bir şey açıktı: perakende müşteriler, düzenleyici gözetim eksikliği nedeniyle önemli miktarda para kaybetti.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki milletvekilleri bu yıl birçok kez kripto para birimini düzenleme kapsamına alma sözü verirken, Terra ve FTX gibi her büyük kripto serpintisinden sonra, herhangi bir somut eylem olmaksızın başka bir düzenleyici tartışma turu görüyoruz.

Eski CEO Sam Bankman Fried ile politika yapıcılar arasındaki yakın bağlar nedeniyle, FTX’in çöküşünün ardından düzenleyicilerin rolü yoğun bir şekilde incelendi. Bazı raporlar, beşi FTX’ten bağış alan sekiz kongre üyesinin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun FTX’i soruşturmasını engellemeye çalıştığını gösteriyor.

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, düzenleyicilerin başka bir bulaşmayı önleyememesinden pek memnun değildi ve bir offshore kripto borsası tarafından işlenen usulsüzlükler için ABD merkezli şirketlere karşı yaptırım uygulanmasının anlamsız olduğunu iddia etti.

Armstrong ayrıca SEC’i zamanında düzenlemeler getirmemekle ve ticaret faaliyetlerinin yaklaşık %95’ini açık deniz borsalarına sürmekle suçladı.

Merkezi olmayan borsa hizmeti sağlayıcısı SOMA.finance’ın kurucu ortağı Jim Preissler, çoğunun SEC gibi düzenleyicilerin rolünü tam olarak anlamadığını açıkladı.

Cointelegraph’a şunları söyledi: “SEC, kuralları ve yönergeleri belirler. Örneğin, SEC, belki de Bitcoin dışında, diğer tüm kripto tekliflerini potansiyel bir menkul kıymet olarak gördükleri konusunda defalarca netleşti. İhlal edenler daha sonra potansiyel yaptırımla karşı karşıya kalır ve aşırı durumlarda, ceza davaları için Adalet Bakanlığı’nı getirebilirler. Şu anda, SEC’in potansiyel olarak peşinden gitmesi gereken büyük bir ihlalci birikimi var. Hala emsal teşkil eden dava türlerini yapıyorlar – ilk madeni para teklifleri, Influencer’lar, borsalar, ödünç verme ürünleri vb.

“Bu, gelecekteki yaptırımlar için temel oluşturacaktır. SEC yükseldikçe, vakaların daha da hızlı ve daha şiddetli geldiğini görebiliriz.”

Armstrong’un belirttiği gibi, düzenleyicilerin ve politika yapıcıların net kripto düzenlemeleri getirememesi, yatırımcıların denizaşırı borsalara gitmesinin arkasındaki birincil itici güç oldu.

Preissler, düzenlemenin Amerika Birleşik Devletleri’nde zaten mevcut olduğunu belirtti – borsaların ya eyalet düzeyinde bir para transferi lisansına, kripto para birimleri sunmak için bir bankacılık lisansına ya da blok zinciri sunuyorlarsa SEC ile alternatif bir ticaret sistemi (ATS) olarak tescile sahip olmaları gerekir. dayalı menkul kıymetler.

Başka herhangi bir düzenlemenin mevcut olanların üzerine olabileceğini veya potansiyel olarak onların yerini alabileceğini de sözlerine ekledi. Bununla birlikte, “ABD’de bu kategorilerden biri veya her ikisi olmadan, bir borsa mevcut düzenlemeleri ihlal eder.”

Eski bir SEC avukatı olan Patrick Daugherty, Cointelegraph’a “SEC ve CFTC [Commodity Futures Trading Commission] ABD dışı platformlar tarafından veya aracılığıyla belirteç satışları ve ABD’li kişilere yapılan borsalar üzerinde yargı yetkisine sahiptir. Ayrıntılar, belirli bir platforma veya borsaya bağlı olarak değişse de, birçok ABD’li kişi, ABD dışı platformların ve borsaların müşterisidir ve bunlar üzerinde ABD ajanslarına yetki vermektedir.”

SEC’in neden off-shore borsalara karşı zamanında önlem almadığı sorulduğunda, Daugherty bir kongre duruşması önerdi ve şunları açıkladı:

“Bunlar, Temsilciler Meclisi ve Senato komite üyeleri tarafından gözetim kapasiteleri dahilinde sorulması gereken sorular. Böyle bir durumda SEC’e karşı etkili bir özel tazminat yoktur. Kongre gözetimi bunun için var.”

CFTC ve SEC, FTX kripto borsasının çöküşünün ardından, CFTC’yi kripto piyasasının baş gözetim komitesi yapmak için lobi faaliyetleri yürütürken daha büyük bir incelemeyle karşı karşıya kaldı. Cumhuriyetçi milletvekilleri, SEC başkanını “düzenleyici bir tekel elde etmek için” FTX ile koordinasyon sağlamakla suçladı.

ABD düzenleyicileri daha iyi önlemler almalı

İlgili tarafların sayısı nedeniyle düzenleme süreci zaman alıcıdır ve tüm mevzuatın uygulanmadan önce Kongre’den geçmesi gerekir. Ancak SEC gibi düzenleyiciler, yatırımcılarını koruyan politikalar geliştirmek için mahkeme kararlarını kullanabilir. Böyle bir örnek, ajans ile Ripple yöneticileri arasında devam eden davada görülüyor. Bu davada SEC, hangi kripto varlıklarının menkul kıymet olarak nitelendirildiği ve hangilerinin varlık olarak kabul edilebileceği konusunda net düzenlemeler olmamasına rağmen yasaları uygulamak için yasal araçlar kullanıyor.

Kripto vergi çözümü sağlayıcısı CoinLedger’ın CEO’su David Kemmerer, ilgili yasalara karşılıklı saygı gösterilmesini sağlamak için vergi cennetleriyle hükümetler arası işbirlikleri çağrısında bulundu. Ayrıca, offshore borsalarında yalnızca yetkili satıcılar kullanılmalıdır.

Ayrıca, düzenleyicilerin güvenli ve verimli pazarları teşvik etmesi gerektiğini, böylece ABD’li düzenleyicilerin yatırımcıların offshore borsalara göç etmesini engelleyebileceğini söyledi ve Cointelegraph’a şunları söyledi:

“Yenilikçi ve en son teknolojiyi desteklemek için yerel firmalardan öz sermaye yatırımları da yapılmalı. Yatırımcıları denizaşırı borsalardan korumak için sübvansiyonlu krediler gibi ek fonlar da düzenleyiciler tarafından açılmalıdır. Aynı şekilde, daha az siyasi müdahale ve uygun vergilendirme olmalıdır.”

Kripto erimesinin ışığında, ABD’li düzenleyiciler, yerel inovasyonun gelişmesine izin verirken yatırımcıları korumak için korkuluklar koymalıdır.

Kripto rampası çözüm sağlayıcısı Banxa’nın baş hukuk sorumlusu Richard Mico, Cointelegraph’a kapsamlı kripto düzenlemesi oluşturmanın uzun bir yol olduğunu, ancak ihtiyatlı düzenleyicilerin, alandaki iyi aktörlerin yenilik yapmaya devam etmesine izin vermek için düzenleyebileceği ve açıklığa kavuşturabileceği açık yönergeler olduğunu söyledi. kötü aktörleri sorumlu tutarken ABD içinde. Cointelegraph’a şunları söyledi:

“Uygulama yoluyla düzenleme, sektörü denetlemenin önde gelen yolu olmamalıdır. Sağlam ve tekdüze bir düzenleyici çerçevenin yokluğunda, proaktif endüstri katılımı ve amaca uygun tabelaların ve rehberliğin oluşturulması kritik öneme sahiptir.”

Mico ayrıca, “yasal olarak Bahamalar’da bulunmasına rağmen, FTX.US’un çöküşü platforma yatırım yapan Amerikan vatandaşlarına zarar verdi. Uygun feragatnameler ve/veya açıklamalar (örn. çıkar çatışması) içermeyen kripto etkileyici kampanyalarını bastırmak, SEC’in tüketicileri koruyabilmesinin bir yoludur.”

Amerikan düzenleyicilerinin kripto ile tekrar tekrar bir ilişkisi oldu. FTX fiyaskosundan bu yana, artık artan düzenleme için güçlü bir çağrı var. Kripto altyapısı sağlayıcısı Modulus’un CEO’su Richard Gardner, düzenlemenin müşteri varlıkları ile takas varlıklarının birlikte karıştırılmasını yasaklayan bir yetki getirmesi gerektiğine inanıyor. Avrupa Birliği’nin MiCA düzenlemeleri örneğini alıntılayarak Cointelegraph’a şunları söyledi:

“Yetkin yatırımcıların Amerika Birleşik Devletleri ve/veya AB düzenleyicileri tarafından denetlenen borsaları kullanarak riskte gerçek bir azalma göreceklerine dair güçlü bir argüman oluşturmak çok daha kolay hale geliyor. Açık deniz borsalarının ötesinde risk, tasarımı gereği sınırsız olan DeFi projelerini de kapsar. 2021’de saldırıya uğrayan varlıkların büyük çoğunluğunun defi projelerinden geldiği göz önüne alındığında, yalnızca bir gözetim sorunu değil, aynı zamanda güvenlik endişeleri de var.

Düzenleyicilerin harekete geçmemesinin kesinlikle kripto para birimi endüstrisine zarar verdiğini de sözlerine ekledi. Ancak FTX fiyaskosunun sorumlu tarafı borsa ve CEO’su Sam Bankman-Fried. “Parayı düzenleyicilere devretmek kolay ve uygun, ancak SBF’nin yaptığı kesinlikle akıl almaz. Düzenleyiciler kesinlikle son olaylardan kendi derslerini aldılar ve mükemmel bir dünyada bu, gelecek Kongre’nin hızlı bir şekilde harekete geçmesi anlamına gelecek” dedi.

FTX’in çöküşü, düzenleyici kurumları, yatırımcıları başka bir milyar dolarlık şirketin çöküşünde para kaybetmekten korumadaki başarısızlıkları konusunda sıcak koltuğa oturttu. İleriye baktığımızda, kripto ekosistemini daha istikrarlı hale getirmek için düzenleyicilerin ve kanun koyucuların yetki, kapsam ve gözetim sorularını benzer şekilde nasıl ele aldıklarını görmek ilginç olacak.

Yorum yapın