Düzenleme Kripto Parayı Nasıl Etkileyecek?


Reklam Açıklaması
Bu makale/yayın, bir veya daha fazla reklamverenimizin veya ortağımızın ürün veya hizmetlerine ilişkin referanslar içermektedir. Bu ürün veya hizmetlere giden bağlantılara tıkladığınızda tazminat alabiliriz

Cryptocurrency, kullanıcıların daha önce hiç mümkün olmayan bir şekilde sanal para alışverişi yapmasına, izlemesine ve göndermesine olanak tanır. Ancak, herhangi bir yeni önemli finansal gelişmede olduğu gibi, pek çok bilinmeyen var. Bir belirsizlik alanı, herhangi bir zamanda yeni kripto para birimi düzenlemelerini ilan edebilecek olan hükümettir. İşte düzenlemenin gelecekte kripto para birimini nasıl etkileyebileceğine daha yakından bakın.

Kripto Bugün Nasıl Düzenleniyor?

Kripto yeniyken kimse onu nasıl düzenleyeceğini bilmiyordu. Sonuçta yeni icat edildi. Ancak zamanla hükümet, tüketiciyi koruma düzenlemeleri, mali suçlarda kullanımı önlemek için kurallar veya endüstrinin nasıl işleyebileceğini ana hatlarıyla belirtmek için başka olası yasalar oluşturacaktır.

Bu yazı itibariyle, kripto para birimine özgü düzenlemeler neredeyse yok denecek kadar azdır. Bunun yerine, düzenleyiciler menkul kıymetler ve ödeme yasalarını kripto para birimlerine uyguladılar. Yakın gelecekte uygulanan dijital para birimleri için özel olarak tasarlanmış yeni yasalar ve düzenlemeler göreceğiz.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Kripto Parayı Kim Düzenliyor?

Bitcoin ilk kripto para birimiydi ve 2009’da halka açıldı. Başlangıçta fazla ilgi görmedi, ancak sonunda değeri patladı ve para birimi birkaç sentten bitcoin başına 70.000 doların üzerine çıktığında bir gecede “Bitcoin Milyonerleri” yarattı. tepe değeri.

Aktif kripto pazarlarındaki büyük kazanç ve kayıplarla, Washington, New York ve diğer yargı bölgelerindeki düzenleyiciler kriptoyu hedef tahtasına koyuyor. Aşağıdaki kurum ve kuruluşlar, bazı kripto para birimleri üzerindeki gözetim düzeyi:

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC)

SEC, borsa gibi finansal hisse senedi piyasalarının birincil düzenleyicisidir. SEC, bazı para birimlerinin bir tür paradan çok bir hisse senedi gibi olduğunu iddia ederek onları SEC’in düzenleyici otoritesi altına koyuyor.

Eylül 2022’de SEC, yalnızca dijital varlıkları düzenlemeye adanmış bir bölüm olan yeni bir Kripto Varlıklar Ofisi oluşturma planlarını duyurdu. Bu, gelecekte kripto para birimi yasalarının ve düzenlemelerinin en önemli kaynağı olarak ortaya çıkması muhtemeldir.

Daha fazlasını okuyun >>> SEC Nedir? Yatırımlarımı Nasıl Etkiler?

Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu (CFTC)

CFTC, emtia ticaret piyasaları üzerinde gözetim sağlar. Belirli kripto para birimi seçenekleri ve vadeli işlem ürünleri piyasaya sürüldüğünde, CFTC bu kripto odaklı varlıklara göz kulak olmaktan sorumludur.

CFTC, kripto para birimleriyle ilgili bir dizi kaynak ve tüketici danışma uyarısı sağlar. Bu komisyon, sektördeki kötü oyunculara karşı para cezaları ve diğer düzenleyici işlemler uygulayabilir.

Ajans, kripto para birimlerinin ötesine baksa bile, kripto para birimleriyle aynı blockchain teknolojisine dayanan dağıtılmış bir varlık sahipliği grubu olan DAO’ya para cezası verdi.

Federal rezerv

Federal Rezerv, öncelikle bankaları düzenlemeye odaklanmıştır. Genellikle dolar ve dolar bazlı varlıklarla ilgilense de, kripto Fed’in radarına küçük bir şekilde girdi. Federal Rezerv, para birimlerinin kendileri tarafından değil, esas olarak bankaların kripto para varlıklarını düzenler.

Federal Rezerv’in büyük görevlerinden biri, bankaların çok çeşitli bankacılık düzenlemelerine uymasını ve belirli minimum likidite gerekliliklerini sürdürmesini sağlamaktır. Bankalar kripto para varlıklarına sahip olduklarında, bunların değerinin düşmesi, bankanın varlık pozisyonuna ve müşterilerin para çekme işlemlerini finanse etme kabiliyetine zarar verme riski vardır.

Fed ayrıca gelecekte bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) oluşturmayı da araştırdı. Ancak bu noktada dijital dolar sadece spekülasyondan ibaret.

New York Eyaleti

Finansal düzenlemeler genellikle federal kurumlara bırakılırken, New York Eyaleti zaman zaman finansal piyasalara adım atıyor.

New York, sanal para birimi işletmeleri olarak tanımladığı şeyler için tasarlanmış birkaç kripto para birimi yasasına sahiptir ve belirli kripto para birimlerinin devlete kaydolmasını gerektirir.

New York Başsavcısı, kripto ile ilgili birkaç işletmeye karşı kovuşturmalara öncülük etti ve eyalet ayrıca yakın zamanda enerji yoğun kripto para birimi madenciliğini yasakladığını duyurdu.

Daha fazlasını okuyun >>> Çevre Dostu Kripto Para Birimleri Var mı?

Tüketici Mali Koruma Bürosu (CFPB)

CFPB, çeşitli finansal şirketleri, ürünleri ve hizmetleri düzenler. Tüketicileri kripto para biriminin nasıl çalıştığı konusunda eğiten ve önemli riskler konusunda uyarılar veren birçok çevrimiçi makale ve yayın sunar. CFPB ayrıca, tüketiciyle karşı karşıya olan finans sektörlerindeki kötü oyunculara karşı yaptırım eylemleri uygular.

Bir finansal dolandırıcılık veya dolandırıcılıkla karşılaşırsanız, bunu doğrudan çevrimiçi olarak CFPB’ye bildirebilirsiniz. Bu ajans, her zaman dolar gibi başka bir temel para birimiyle aynı değere sahip olması gereken kripto para birimi olan stablecoin’leri yakından takip ediyor. Terra LUNA stablecoin’in yüksek profilli başarısızlığından sonra, gözetimin bireysel yatırımcıları korumaya yardımcı olabileceği açık.

Güvende kalın >>> Günümüzde En Yaygın Yatırım Dolandırıcılıklarından Nasıl Kaçınılır?

Beyaz Saray

Biden Beyaz Saray, dijital para birimiyle ilgili birkaç rapor ve yönerge yayınladı. Başkan, federal kurumlara dijital para birimi kullanıcıları için daha açık çerçeveler ve korumalar oluşturma talimatı verdi.

Daha yeni bir rapor, kripto para birimi madenciliğinin çevresel etkisine odaklandı. Birçok para birimi, kanıt-of-stake adı verilen daha düşük enerjili bir yöntem kullanırken, Bitcoin, çalışma kanıtı algoritmalarını destekleyen birçok ülkeden daha fazla enerji kullanır. Beyaz Saray, Çevre Koruma Ajansı’na (EPA) ve Enerji Bakanlığı’na (DOE) bu konuda çalışmaları için talimat verdi.

Daha fazlasını okuyun >>> Biden’ın Kripto Kararnamesi: İçinde Ne Var?

ABD Hükümeti Neden Kripto Para Yönetmeliğini Düşünüyor?

Kripto para birimi on yıldan biraz daha eski olabilir, ancak pazar yeri, zirvede 3 trilyon dolar değerinde 10.000’den fazla para birimine sahiptir. Birçok kripto işletmesi en iyi niyetlerle çalışsa da, yeni finansal piyasalar neredeyse her zaman hızlı para kazanmak isteyen dolandırıcıları ve dolandırıcıları cezbeder.

Kripto düzenlemeleri mali suçları önlemeye yardımcı olabilir. Kripto para piyasalarının izlenmesi, düzenleyicilerin ve kolluk kuvvetlerinin teröristleri, uyuşturucu satıcılarını, silah satıcılarını ve diğer hain kullanıcıları izlemesini sağlar.

Düzenlemeler ve yönergeler, bireysel yatırımcıların, anlamadıkları ve adil bir şekilde çalışmayabilecekleri yatırım piyasalarında dolandırıcılıklardan ve büyük kayıplardan kaçınmasına da yardımcı olabilir.

Kriptoda piyasa manipülasyonu ve dolandırıcılık hakkında hikaye sıkıntısı yok. Yeni düzenlemelerle inşallah bu hikayeler sona erecek. Bununla birlikte, neredeyse tüm endüstrilerde olduğu gibi, lobiciler ve kurumsal çıkarlar geri adım atıyor ve düzenlemeleri kar amacı güden kripto para birimi şirketlerine mümkün olduğunca elverişli olacak şekilde yönlendirmek için çalışıyor. Sektör, 2021’de milletvekilleri için lobi yapmak için yaklaşık 9 milyon dolar harcadı.

Daha fazlasını okuyun >>> Kripto Dolandırıcılığı Nasıl Belirlenir?

Düzenleme Kripto Parayı Nasıl Etkileyecek? Artılar ve eksiler

profesyoneller

  • Kripto para piyasalarına yatırım yapan ve işlem yapan tüketiciler ve işletmeler için ek korumalar.
  • Yasadışı faaliyetler, kara para aklama ve dolandırıcılık için daha yakından izleme.
  • Kripto para borsaları ve dijital varlık işletmeleri için neyin yasal olup neyin yasal olmadığına ilişkin net yönergeler.

Eksileri

  • Bazı kripto para projeleri yeni düzenlemelerden olumsuz etkilenebilir.
  • Kripto şirketleri için uyumluluğu sürdürmek için daha yüksek maliyetler ve engeller.
  • Kripto para birimi alanındaki yeniliği bastırma potansiyeli.

Götürmek

Kripto para birimi düzenlemesi, bazı faydaları ve bazı dezavantajları olan karışık bir çantadır. Çoğunlukla tamamen düzensiz bir sektöre yeni düzenlemeler eklemek, kötüden çok daha iyi şeyler sunabilir. Sektöre yönelik tüketici ve işletme korumaları ve yasal yönergeler, herkesin ileriye dönük müşteri dostu bir yol çizmesine yardımcı olabilir.

Kripto hakkında bilgi edinin:Source link

Yorum yapın