Dr. Adam Back Bilgisayar Korsanlığıyla Dolu Hayatını Paylaşıyor

Blockstream’in CEO’su ve kurucu ortağı Dr. Adam Back için bilgisayar korsanlığıyla dolu bir hayat oldu. Bitcoin Teknik İncelemesinde alıntılanan birkaç kişiden biri olan Back’in hayatındaki önemli anları, Cointelegraph’ın video ekibinin hazırladığı en son animasyonlu Crypto Story’de hayata geçiriliyor.

Bir parkta Jenga oyunu oynarken Back, Cointelegraph’a her zaman “bir tür güvenlik zihniyetine” sahip olduğunu söyledi. Öğrencilik günlerinden itibaren, kapı kodlarını, pin altlıklarını ve kilitleri kurcaladı, kodu test etti ve “erişiminin olmaması gereken” yerlere erişim sağladı.

Dijital paranın ilk girişimlerinden biri olan Hash Cash’in yaratılmasıyla ilgili geri görüşmeler. “Doğum günü çarpışmasını” karma işlevler için bir alegori olarak kullanır ve karmaşık işlevleri anlaşılır bir dile ayırma yeteneğini gösterir:

“Bir partide falan bir oda dolusu insan varsa, aynı doğum gününe sahip iki kişinin olma olasılığının %50/50 olması için odada kaç kişinin olması gerektiği gibi bir soru var.”

İnsanlar sonucun 365 sayısıyla ilgili olmasını beklerken, bir yılda kaç gün olduğundan dolayı gerçeğin çok daha düşük olduğunu açıklıyor. Spam e-posta anlayışıyla birleşen bu düşünce tarzı, Back’in Hash Cash’i kodlamasına yol açtı.

İlişkili: Blockstream CEO’su Adam Back, Jenga oyunu hakkında Bitcoin hakkında konuşuyor

Bitcoin, Hash Cash’in omuzlarında duruyor, ancak Bitcoin, kripto para biriminin başarısı için hayati önem taşıyan yüksek düzeyde bir ademi merkeziyetçilik olduğu için yakalandı. Back, Bitcoin’in de “Pek çok farklı düzeyde anlaşılabilir, değil mi?”

“Kullanıcı seviyesinden veya ekonomi seviyesinden anlayabilirsiniz. Oyun teorisi ve bunun gibi şeyler de dahil olmak üzere hepsini tam olarak takdir etmek şaşırtıcı derecede karmaşık.”

Çizgi film röportajı, Blockstream’in Bitcoin’i uzaya ışınlama kararına atıfta bulunarak ve Bitcoin ekonomisinin OG’lerinden birinden “Daha Fazla Bitcoin” olacağına dair bir onayla sona eriyor.

Yorum yapın