Döviz Riskinden Korunma Nedir? (Ve Buna Değer Mi?)

Reklam Açıklaması
Bu makale/yayın, bir veya daha fazla reklamverenimizin veya ortağımızın ürün veya hizmetlerine ilişkin referanslar içermektedir. Bu ürün veya hizmetlere giden bağlantılara tıkladığınızda tazminat alabiliriz

Döviz hedge nedir
Doğrulanmış

ABD dolarının mevcut gücü, yatırımcıların para birimini hedge etmeleri gerekip gerekmediğini düşünmelerine neden oluyor.

Güçlü bir dolar yurt dışına seyahat eden ABD’li turistlere fayda sağlasa da, yatırımcıların getirilerine zarar verebilir. Bunun nedeni, ABD dışındaki yatırımların getirilerinin yerel para birimleri cinsinden olmasıdır.

Bu para birimlerini güçlü bir ABD dolarına çevirdiğinizde para kaybedebilirsiniz, bu nedenle son zamanlarda para birimi riskinden korunma konusunda çok fazla vızıltı var. Ancak hedge para birimi gerçekten faydalı mı? Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Kısa Versiyon

 • Döviz riskinden korunma, bir şirketin belirli bir para biriminin belirli bir miktarını gelecekteki bir tarihte bugünün döviz kuru üzerinden satmayı kabul etmesidir.
 • Fiyatı bugünün döviz kurunda sabitlemek, para biriminin değeri yükselirse kazançları engellediği gibi, para biriminin değeri düşerse şirket zararlarını da önler.
 • Yatırımcılar, döviz korumalı ETF’ler ve yatırım fonları kullanarak risk maruziyetini azaltabilir.

Döviz Riskinden Korunma Nedir?

Döviz riskinden korunma, yatırımcıları döviz kurlarındaki dalgalanmalarla ilişkili risklerden korumaya yardımcı olan bir stratejidir. Döviz kuru, döviz piyasalarında ticaret yapan veya sınır ötesi iş yapan şirketleri önemli ölçüde etkiler, çünkü yurtdışından gelen herhangi bir geliri yerel para birimine çevirmek zorundadırlar.

Döviz hedge’lerini kullanarak, yatırımcılar gelecekteki bir işlem için bir oranı kilitleyebilir ve para biriminin değeri değişirse kayıp riskini azaltabilir. Döviz riskinden korunmanın birkaç farklı yolu vardır, ancak vadeli sözleşmeler en yaygın olanıdır.

Daha fazlasını okuyun >>> Portföyünüzü Korumak İçin En İyi 6 Enflasyondan Korunma Yöntemi

İleriye dönük sözleşmeler

Forward sözleşmesi, bir varlığı gelecekte belirli bir tarihteki bir fiyattan almak veya satmak için yapılan bir sözleşmedir. Yatırımcılar genellikle kur riskinden korunmak için forward sözleşmeleri kullanırlar.

Örneğin, bir Japon hisse senedi portföyüne sahip bir yatırımcı olduğunuzu hayal edin. Japon yeninin ABD doları karşısında zayıflaması durumunda yatırımınızın değerinin düşebileceğinden endişe ediyorsunuz. Portföyünüzü korumak için Japon yeni satmak ve ABD doları satın almak için bir döviz forward sözleşmesine girebilirsiniz. Yen, dolar karşısında zayıflarsa portföyünüzdeki kayıpların bir kısmını vadeli döviz sözleşmenizden elde ettiğiniz kazançlarla dengeleyebilirsiniz.

Elbette riskten korunma risksiz değildir. Yen, dolar karşısında güçlenirse, portföyünüzdeki potansiyel kazançları kaçırabilirsiniz. Ve yen beklediğiniz gibi zayıflasa bile, hareketin büyüklüğü portföyünüzdeki kayıpları karşılamaya yetmeyebilir.

Vadeli sözleşmeler faydalı olabilirken, düzenlemeye tabi olmadıkları için hepsi risklidir. Forward sözleşmeleri temerrüde düşmeye duyarlı olabilir. Ayrıca, forward sözleşmeleri yalnızca takas tarihinde yapıldığından ve piyasadan piyasaya olmadığından, sözleşmedeki forward kuru takas anındaki spot kurdan önemli ölçüde farklı olabilir.

Döviz Korumalı Fonlar

Döviz riskinden korunma, yatırım fonları ve ETF’lerdeki yatırımlar için de geçerlidir. Yatırımcılar, döviz korumalı ETF’ler ve yatırım fonları kullanarak risklerini azaltabilirler.

Riskten korunan bir portföy daha fazla maliyete neden olabilir, ancak para biriminin değerindeki keskin düşüş sırasında koruma görevi de görebilir. Örneğin, iki yatırım fonunun tamamen bir ülkeden şirketlerden oluştuğunu varsayalım. Bir fon kur riskinden korunmazken, diğeri döviz üzerinden forward sözleşmeleri satın alır.

Para biriminin değeri aynı kalırsa veya dolara kıyasla yükselirse, korunmayan portföy, forward sözleşmeleri için ödeme yapmadığından daha iyi sonuç verecektir. Bununla birlikte, para biriminin değeri düşerse, korunan portföy daha iyi performans gösterecektir çünkü bu fon kur riskine karşı korunmuştur.

Döviz Riskinden Korunma Yatırımcıların Riski Azaltmasına Nasıl Yardımcı Olur?

Döviz riskinden korunma, yatırımcıları enflasyondan, faiz oranı değişikliklerinden ve döviz kuru dalgalanmalarından koruyabilir.

Döviz korumalı ETF’ler ve yatırım fonları da yatırımcıların maruz kaldıkları riskleri azaltmalarına yardımcı olabilir. Ancak riskten korunma potansiyel riski azaltırken potansiyel kazançları da azaltabilir.

En İyi Döviz Riskinden Korunan ETF’ler

Yatırımcılar, döviz korumalı yatırım fonları ve borsa yatırım fonları (ETF’ler) kullanarak risk maruziyetini azaltabilir. Bazı ETF’ler, döviz kurlarına maruz kalmayı sınırlama konusunda uzmanlaşmıştır.

Para birimi korumalı ETF’ler, tek para birimi veya birden çok para birimi olarak gelir; tek para birimi korumalı ETF’ler daha yaygındır. En popüler para birimi korumalı ETF’lerin çoğu iShares tarafından sağlanmaktadır. İşte birkaç örnek:

Yalnızca dış pazarlara yatırım yapan standart bir ETF’nin sizi kur dalgalanmalarına karşı korumayacağından değil. Yalnızca para birimi hedge edilmek üzere özel olarak tasarlanmış ETF’ler, döviz kuru isabetlerine karşı bir miktar koruma sağlayabilir..

Döviz Riskinden Korunmanın Artıları ve Eksileri

Kur riskinden korunmanın artılarını ve eksilerini tartmak bir sanattır. Bir şirket veya yatırımcı, kur riskinden korunmanın kendileri için doğru olup olmadığını belirlemek için kendi özel koşullarını göz önünde bulundurmalıdır.

profesyoneller

 • Potansiyel riski azaltır
 • Yatırımcı için kayıpları potansiyel olarak azaltır
 • Riskten korunmadan elde edilen kazançlar genellikle uzun vadede gerçekleştirilir.
 • Enflasyondan, faiz oranı değişikliklerinden ve döviz kuru dalgalanmalarından bir şekilde korur
 • Yatırımları izlemek ve kontrol etmek için zamanı olmayan yatırımcılar için kolay

Eksileri

 • Potansiyel kazançları azaltır
 • Piyasa koşullarındaki değişikliklere hızlı tepki verilmesini önleyebilir
 • Maliyetler ve harcamalar
 • anlamak zor olabilir

Götürmek

Döviz kuru riski, şirketleri ve uluslararası yatırımcıları etkiler ve bu da dünya çapındaki diğer piyasa katılımcılarında etkilere neden olabilir. Döviz swapları, kur riski taşıyan şirketlere ve yatırımcılara risk-getiri profillerini iyileştirmelerinde yardımcı olabilir. Riskten korunma para birimi bazı potansiyel getirileri azaltabilse de, risk azaltma bazı şirketler ve yatırımcılar için buna değer olabilir.

Daha fazla okuma:

Yorum yapın