Dolandırıcılık ChatGPT Uygulamaları Kullanıcıları Aldatarak Binlerce Dolar Kazandırıyor: Bildirin – apk haber

Uzmanlar, Perşembe günü yayınlanan yeni bir rapora göre, kullanıcılardan fazla ücret alan ve ayda binlerce dolar getiren ChatGPT tabanlı sohbet robotları gibi birkaç uygulamayı ifşa etti.

Siber güvenlik şirketi Sophos’a göre, Google Play ve Apple App Store’da bulunan bir dizi ücretsiz uygulama var, ancak bunlar çok az işlevsellik sağladıklarından ve sürekli reklam yüklü olduklarından, hiçbir şeyden haberi olmayan kullanıcıları yılda yüzlerce dolara abone olmaya ikna ediyorlar.

“Yapay zekaya ve sohbet botlarına olan ilginin muhtemelen tüm zamanların en yüksek seviyesinde olmasıyla, kullanıcılar ChatGPT’ye benzeyen her şeyi indirmek için Apple Uygulamasına ve Google Play Mağazalarına yöneliyor. Sophos’un baş tehdit araştırmacısı Sean Gallagher, “Sophos’un ‘sahte yazılım’ olarak adlandırdığı bu tür dolandırıcılık uygulamaları, genellikle kullanıcıları bir abonelik için kaydolana kadar reklam bombardımanına tutar” dedi.

Rapora göre uzmanlar, tümü ChatGPT’nin algoritmasına dayandığı iddia edilen bu ChatGPT sahte yazılım uygulamalarından beşini inceledi.

Örneğin, “Chat GBT” uygulamasının geliştiricileri, Google Play veya App Store’daki sıralamalarını yükseltmek için ChatGPT’nin adını kullandı.

OpenAI, kullanıcılara çevrimiçi olarak ücretsiz olarak temel ChatGPT işlevselliği sağlarken, bu uygulamalar ayda 10 ABD dolarından yılda 70 ABD dolarına kadar ücretlendirilir.

Rapora göre, üç günlük ücretsiz denemenin ardından “Chat GBT”nin Ask AI Assistant adlı iOS sürümü, geliştiricilere yalnızca Mart ayında 10.000 ABD Doları kazandıktan sonra haftada 6 ABD Doları veya yılda 312 ABD Doları ücret alıyor.

Ayrıca raporda, kullanıcıları haftalık 7 ABD Doları veya yıllık 70 ABD Doları tutarında bir abonelik için kaydolmaya teşvik eden başka bir polar yazılım benzeri uygulama olan Genie’nin önceki ayda 1 milyon ABD Doları kazandığı belirtildi.

“Bu raporda yer alan ChatGPT geçici yazılım uygulamalarından bazıları zaten kaldırılmış olsa da, daha fazlası ortaya çıkmaya devam ediyor – ve muhtemelen daha fazlası da görünecek. En iyi koruma eğitimdir. Gallagher, “Kullanıcıların bu uygulamaların var olduğunun farkında olmaları ve her zaman ‘abone ol’ düğmesine bastıklarında ince yazıları okuduklarından emin olmaları gerekiyor” dedi.

(Bu haber News18 personeli tarafından düzenlenmemiştir ve bir sendikasyon haber ajansı beslemesinden – IANS) yayınlanmıştır.

Yorum yapın