Dijital Varlıklar, Avustralya Gsyi̇h’sına Yılda 40 Milyar Dolar Ekleyebilir: Tech Council Raporu

Yeni bir rapora göre, doğru düzenleyici çerçeve ile Avustralya’nın ulusal GSYİH’sına yılda 40 milyar dolara kadar (60 milyar Avustralya doları) eklenebilir ve tüketiciler ve işletmeler için muazzam maliyet tasarruflarına yol açabilir.

29 Kasım Avustralya’daki Dijital varlıklar raporu, ülkenin teknoloji endüstrisi savunuculuk gruplarından biri olan Avustralya Teknoloji Konseyi (TCA) tarafından görevlendirildi ve teknoloji danışmanlık firması Accenture tarafından yazıldı. Avustralya’daki varlık sektörünün şunları sağlayabileceğini belirterek:

“Dijital varlıklar (DA), bireylere ve işletmelere önemli ölçüde zaman ve maliyet tasarrufu sağlayarak hayatlarımızı dönüştürme potansiyeline sahiptir.”

Rapor, kripto para birimleri, stablecoin’ler, jetonlar ve merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) gibi dijital varlıkların “2030’a kadar perakende ödeme maliyetlerinde %80 azalma” sağlayabileceğini tahmin ediyor. yönetim ve işletme kredileri için belgelerin hazırlanmasında 400.000 saat daha.

Avustralya doları cinsinden dijital varlıklar sektörünün potansiyel ekonomik ve sosyal faydaları. Kaynak: Avustralya 2022 raporundaki dijital varlıklar.

Ayrıca, uluslararası işlemler için dijital varlıkları kullanan tüketiciler için yılda yaklaşık 2,7 milyar ABD Doları (4 milyar ABD Doları) veya kişi başına 107 ABD Doları (160 ABD Doları) potansiyel tasarrufa işaret ederken, ticari işlemlerin anında çözümlenmesinin büyük ölçüde faydalı olabileceğini öne sürüyor. nakit akışı sorunları nedeniyle her yıl başarısız olan 4.000 işletme için.

Merkezi olmayan otonom kuruluşlardan (DAO’lar) raporda, kuruluşun tüm üyelerine yardımcı program belirteçleri ihraç ederek eşit haklar verilen kararlar, işlemler ve prosedürler “otomatik ve şeffaf” hale getirerek halkın güvenini oluşturmanın bir yolu olarak bahsediliyor.

Ayrıca, DAO’ların potansiyelini tam olarak ortaya çıkarmak için hükümetin, Ooki DAO katılımcıları ABD düzenleyicileri tarafından suçlandıktan sonra üyeleri için sorumluluk etkileri de dahil olmak üzere DAO’ların yasal statüsünü netleştirmesi gerektiğinden de bahsediyor.

Rapor, perakende CBDC’lerin İsveç’teki e-krona gibi diğer ülkelerde hızlı alımına işaret ederek, “ödemelerin %100’e varan kısmının” dijital varlıklar tarafından kolaylaştırılabileceğini tahmin ediyor.

26 Eylül’de, Avustralya’nın merkez bankası olan Avustralya Merkez Bankası (RBA), RBA’ya borç olarak ihraç edilecek eAUD adı verilen bir Avustralya CBDC’sinin basımını ve ihracını detaylandıran bir teknik rapor yayınladı. Pilot projenin 2023’te başlaması planlanıyor.

İlişkili: Bitcoin, Avustralyalılar için kripto marka farkındalığının kralı: Rapor

Rapor, hükümetin tüketicileri korurken inovasyona olanak sağlayacak şekilde sektörü düzenlemesine yardımcı olmayı amaçlıyor ve Avustralyalı Mali İşler Başkanı Jim Chalmers’ın sözcüsünün – FTX’in çöküşünün teşvikiyle – düzenlemelerin 2023’te geleceğine dair verdiği sözü takip ediyor. inovasyonu teşvik etmeye devam ederken yatırımcıları koruyun.

Australian Financial Review’in (AFR) 14 Kasım tarihli bir raporuna göre, 30.000 Avustralyalı yatırımcı ve 132 şirketin FTX’te kilitli fonları var.

Yorum yapın