Dijital Rupi Ve Upi: Rbi’nin E-Rupisi Ile Upi Arasındaki 7 Temel Fark Açıklandı

Peki, Reserve Bank’ın e-rupisinin UPI’den farkı nedir?

1) e Rupi ve UPI arasındaki en büyük fark, e Rupi’nin kendisinin dijital işlemlere izin veren dijital formdaki bir para birimi olmasıdır. UPI Clear’ın Kurucusu ve CEO’su Archit Gupta, işlemlerin dijital olarak gerçekleştiği bir platform olduğunu söyledi.

1) Banka, her UPI işleminde aracı olarak hareket eder. Sonuç olarak UPI uygulamasında banka hesabı borçlandırılır ve alıcının bankasına para gönderilir. Space Mantra’nın Kurucusu Nidhi Aggarwal, tutarı bankadan kağıt para olarak çekebileceğinizi, cüzdanınızda tutabileceğinizi ve bir mağazada alışveriş yapmak için kullanabileceğinizi söyledi.

“CBDC’de sanal parayı çekecek ve mobil cüzdanınızda tutacaksınız. Bir mağazada veya başka birine ödeme yaptığınızda, para sizin cüzdanınızdan onların cüzdanına aktarılır. Banka, ödemeleri yönlendirmiyor veya aracılık yapmıyor” dedi.

3) Archit Gupta, fiziksel paraya benzer şekilde, e Rupi’yi banka hesabınızdan çekebileceğinizi, telefon cüzdanınıza koyabileceğinizi ve cüzdandaki parayı herhangi bir dükkanda harcayabileceğinizi söyledi. UPI kullanırken, bankanıza hesabınızdan satıcının banka hesabına para aktarması talimatını verirsiniz.

4) Archit Gupta’ya göre UPI bir ödeme platformudur, ödeme yapmak için banka veya kredi kartı, net-bankacılık, mobil cüzdan vb. kullanılabilir. e Rupi bu açıdan kişinin cep telefonunu kullanarak dijital ortamda fiziksel para harcaması gibidir.

5) GCL CEO’su Ravi Singhal, rupi cinsinden ödeme yaptığımızda, tutarın bankanızdan düşüleceğini söyledi. Öte yandan, e rupide, tutar doğrudan e rupinizden düşülür. Satın aldın.

“Bir UPI uygulaması kullandığımda banka hesabımdan para çekiliyor ve para alıcının banka hesabına aktarılıyor. Kağıt para birimini cüzdanınızda tutmak ve bir mağazada harcamak, onu bankadan çekip cüzdanınıza koymak kadar kolay,” diye açıklıyor Sag Infotech MD Amit Gupta.

6) Egemen para biriminin bu elektronik biçimi, RBI tarafından işletilir ve UPI işlemlerinde olduğu gibi herhangi bir bireysel işleyici gerektirmez. Adcounty India Küresel Mobil İş Başkanı Kumar Saurav, bu nedenle e-rupi ile yapılan ödemelerin doğrudan ve anında yapıldığını söyledi.

7) CBDC’nin bir diğer içsel özelliği, fiziksel nakit durumuna benzer şekilde anonim olmasıdır. Ancak Kumar Saurav, aracıların (bankaların) UPI işlemlerinde verilere sahip olduğunu da sözlerine ekledi.

Dijital para biriminin pilot aşaması 1 Aralık 2022’de dört şehri (Mumbai, Yeni Delhi, Bangalore, Bhubaneswar) ve dört şehri kapsayacak şekilde hayata geçirildi. bankalarSBI, ICICI, YES Bankası ve IDFC.

Hepsini yakala İş haberleri, Piyasa Haberleri, Flaş Haber Olaylar ve Son Haberler Live Mint’teki güncellemeler. İndir Nane Haber Uygulaması Günlük Piyasa Güncellemelerini almak için.

Daha
Az

Yorum yapın