Dijital Rupi Sunumu: 1 Aralık’tan Itibaren Dijital Cüzdan Almaya Uygun Banka Ve Şehirlerin Tam Listesi

Perakende Dijital Rupisi Toptan Dijital Rupisinden farklı

SEBI tescilli bir kategori 1 ticaret bankası olan Resurgent India’nın Genel Müdürü Jyoti Prakash Gadia’ya göre, perakende rupisi için seçilen model, bankalar tarafından devlet menkul kıymet işlemleri için kullanılan toptan rupi için daha önce duyurulan modelden farklı.

“RBI tarafından perakende için duyurulan belirteç tabanlı mekanizma, başlangıçta seçilen kapalı grup içinde kullanılmak üzere, hem seçilen satıcılarla bireysel müşteri işlemleri hem de bir kişi ile başka bir kişi arasındaki ortak perakende müşteriler için daha uygundur.

RBI, 4 şehirde ilk perakende dijital rupi pilotunu başlatacak

Mumbai, Yeni Delhi, Bengaluru ve Bhubaneswar’daki insanlar e-posta ile işlem yapabilecek. -R, katılımcı bankalar tarafından sunulan ve ilk aşamada 1 Aralık 2022’den itibaren cep telefonlarında / cihazlarında depolanan ve daha sonra dokuz şehre daha genişletilecek olan dijital bir cüzdan aracılığıyla.

Merkez bankası, “Pilot başlangıç ​​olarak Mumbai, Yeni Delhi, Bengaluru ve Bhubaneswar olmak üzere dört şehri kapsayacak ve daha sonra Ahmedabad, Gangtok, Guwahati, Haydarabad, Indore, Kochi, Lucknow, Patna ve Shimla’yı kapsayacak” dedi.

“. Pilot lansman için en iyi dört şehir, bu şehirlerde dijital işlem kullanımı konusunda bilgili müşterilerin yeterli mevcudiyeti göz önünde bulundurularak doğru bir şekilde seçildi. Jyoti Prakash Gadia, “Pilot lansmandan öğrenilenlere dayanarak, ülkenin güçlü dijital altyapısından RBI tarafından yararlanılarak daha geniş kapsama alanıyla daha fazla iyileştirme ve karmaşıklık bekleniyor” dedi.

1 Aralık’ta çıkacak perakende Dijital Rupi hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

eRs-R, yasal ihaleyi temsil eden dijital bir belirteç biçiminde olacaktır. RBI, şu anda kağıt para ve madeni paralarla aynı mezheplerde çıkarılacağını söyledi. Aracılar – bankalar aracılığıyla dağıtılacaktı.

Kullanıcı Dijital Rupi kullanarak nasıl işlem yapabilir?

-Kullanıcılar ile işlem yapabilecek eRs-R katılımcı bankalar tarafından sunulan ve cep telefonlarında/cihazlarında saklanan bir dijital cüzdan aracılığıyla.

-İşlemler hem kişiden kişiye (P2P) hem de kişiden satıcıya (P2M) olabilir.

-İşyerlerine yapılan ödemeler, iş yeri noktalarında görüntülenen hızlı yanıt (QR) kodları kullanılarak yapılabilecek.

Dört banka pilot dijital rupi başlatacak

İlk aşama, ülke genelinde dört şehirde State Bank of India, ICICI Bank, Yes Bank ve IDFC First Bank olmak üzere dört banka ile başlayacak. Merkez bankasına göre, bu pilot uygulamaya aşamalı olarak katılım için sekiz banka belirlendi.

Bank of Baroda, Union Bank of India, HDFC Bank ve Kotak Mahindra Bank olmak üzere dört bankanın daha sonra bu pilot programa katılacağını da sözlerine ekledi.

Hepsini yakala İş haberleri, Piyasa Haberleri, Flaş Haber Olaylar ve Son Haberler Live Mint’teki güncellemeler. İndir Nane Haber Uygulaması Günlük Piyasa Güncellemelerini almak için.

Daha
Az

Yorum yapın