Dijital Rupi Perakende Satışta Ilk Kez Sahneye Çıkıyor: Rbi’nin Ers-R’si Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Digital Rupi perakende satışta ilk kez sahneye çıkıyor: Hindistan Merkez Bankası Salı günü perakende dijital rupinin (eRs-R) 1 Aralık’ta pilot olarak başlatılacağını duyurdu. RBI’dan yapılan açıklamaya göre pilot uygulama, katılımcı müşteriler ve satıcılardan oluşan kapalı kullanıcı grubundaki (CUG) belirli konumları kapsayacak.

Dijital Rupi: Bu konuda bilmeniz gereken her şey

1) eRs-R, yasal ihaleyi temsil eden dijital bir belirteç biçiminde olacaktır.

2) Dijital Rupi şu anda ihraç edilen kağıt para ve madeni paralarla aynı kupürlerde çıkarılacaktır.

3) Aracılar — bankalar aracılığıyla dağıtılacaktır.

4) Merkez bankasına göre, bu pilota aşamalı katılım için sekiz banka belirlendi.

5) İlk aşama, ülke genelinde dört şehirde State Bank of India, ICICI Bank, Yes Bank ve IDFC First Bank olmak üzere dört banka ile başlayacak.

6) Daha sonra Bank of Baroda, Union Bank of India, HDFC Bank ve Kotak Mahindra Bank olmak üzere dört banka daha bu pilot programa katılacak.

7) Pilot, başlangıçta Mumbai, Yeni Delhi, Bengaluru ve Bhubaneswar olmak üzere dört şehri kapsayacaktır.

8) Daha sonra Ahmedabad, Gangtok, Guwahati, Haydarabad, Indore, Kochi, Lucknow, Patna ve Shimla’ya kadar uzanacak.

9) Kullanıcılar, katılımcı bankaların sunduğu ve cep telefonlarında/cihazlarında saklanan bir dijital cüzdan aracılığıyla eRs-R ile işlem yapabileceklerdir.

10) İşlemler hem kişiden kişiye (P2P) hem de kişiden satıcıya (P2M) olabilir. Açıklamaya göre, iş yerlerine ödemeler, iş yerlerinde görüntülenen hızlı yanıt (QR) kodları kullanılarak yapılabilecek.

Hepsini yakala İş haberleri, Piyasa Haberleri, Flaş Haber Olaylar ve Son Haberler Live Mint’teki güncellemeler. İndir Nane Haber Uygulaması Günlük Piyasa Güncellemelerini almak için.

Daha
Az

Yorum yapın