Defi Ekosistemi Hala Ftx Bulaşmasının Peşini Bırakmıyor: Finans Yeniden Tanımlandı

Haftalık temel merkezi olmayan finans (DeFi) içgörü dozunuz olan Finance Redefined’a hoş geldiniz – geçen hafta size önemli gelişmeler sunmak için hazırlanmış bir haber bülteni.

Kasım ayının ikinci haftasında başlayan FTX salgını, DeFi ekosistemindeki çeşitli kripto protokollerine musallat olmaya devam ediyor. Alameda ve FTX’in destekçileri olduğu Solana merkezli merkezi olmayan borsa (DEX) Serum, salgının tuzağına düşenler arasında en sonuncusu. Başka bir DeFi kripto ticaret şirketi Auros Global, 2.400 Wrapped Ether (wETH) DeFi kredisinin anapara geri ödemesini kaçırdı.

DeFi ekosistemindeki diğer bazı önemli haberlere bakıldığında, popüler DEX protokolü Uniswap, platformdaki kullanıcıların NFT ticareti yapmasına olanak tanıyan, değiştirilemez token (NFT) pazar yeri toplayıcısını başlattı.

Ankr, yaklaşık 5 milyon dolarlık kayıp bildiren bir istismarın en son kurbanı oldu. Merkezi olmayan finans protokolü, BNB staking ödül jetonu aBNBc’nin ticaretini derhal durdurmak için borsalarla birlikte çalıştığını söyledi.

Likit Ethereum staking talebi, Birleşme sonrası en büyük artışı görerek yeni rekorlar kırdı.

İlk 100 DeFi tokenı, yaklaşık üç haftalık düşüş hakimiyetinin ardından bir miktar rahatlama rallisi gördü. DeFi tokenlerinin çoğu yeşil renkte işlem gördü ve birçoğu çift haneli kazançlar elde etti.

Alameda ve FTX’in çöküşünün ardından serum değişimi ‘feshedildi’

Solana merkezli DEX Project Serum, topluluğuna, destekçileri Alameda ve FTX’in çöküşünün onu “feshedildiğini” bildirdi. Projenin arkasındaki ekip, Serum’u “çatallama” seçeneği nedeniyle süregelen zorluklara rağmen “umut olduğunu” paylaştı.

Duyuruya göre, “Topluluk çapında Serum forklama çabası güçleniyor.” Serum v3 programının topluluk liderliğindeki çatalı OpenBook, genişletme ve likiditesini artırma yönündeki sürekli çabalarla desteklenen günlük 1 milyon doları aşan hacmiyle şimdiden Solana’da yayında.

okumaya devam et

Kripto ticaret şirketi Auros Global, FTX bulaşması nedeniyle DeFi ödemesini kaçırıyor

Kripto ticaret şirketi Auros Global, 2.400 wETH DeFi kredisinin anapara geri ödemesini kaçırdıktan sonra FTX bulaşmasından muzdarip görünüyor.

Maple Finance’teki likidite havuzlarını yöneten kurumsal kredi yüklenicisi M11 Credit, 30 Kasım’da Twitter’da takipçilerine Auros’un toplamda yaklaşık 3 milyon dolar değerindeki 2.400 wETH kredisinin anapara ödemesini kaçırdığını söyledi.

okumaya devam et

Ankr, istismarı doğruladı ve ticaretin derhal durdurulmasını istedi

BNB Zinciri tabanlı DeFi protokolü Ankr, 1 Aralık’ta multi-milyon dolarlık bir açıktan yararlandığını doğruladı. Saldırı ilk olarak zincir üstü güvenlik analisti PeckShield tarafından 2 Aralık günü saat 12:35 UTC civarında keşfedilmiş gibi görünüyordu. .

Saldırıdan sonraki bir saat içinde Ankr, Twitter’da aBNB jetonunun istismar edildiğini ve tehlikeye atılan jetonun ticaretini derhal durdurmak için borsalarla çalıştıklarını doğruladı.

okumaya devam et

Uniswap, NFT pazar yeri toplayıcısını başlattı

30 Kasım’da yayınlanan yeni bir gönderiye göre DEX Uniswap, kullanıcıların artık kendi yerel protokolünde NFT ticareti yapabileceklerini duyurdu. Uniswap tarafından söylendiği üzere, işlev başlangıçta OpenSea, X2Y2, LookRare, Sudoswap, Larva Labs, X2Y2, Foundation, NFT20 ve NFTX gibi platformlarda satışa sunulan NFT koleksiyonlarını içerecek.

Uniswap geliştiricileri, ERC-20 ve NFT takasını tek bir takas yönlendiricisinde birleştiren Uniswap NFT’yi kullanırken, kullanıcıların diğer NFT toplayıcılara kıyasla gaz maliyetlerinde %15’e kadar tasarruf sağlayabileceklerini iddia ediyor. Permit2 ile entegre olan kullanıcılar, gaz ücretlerinden tasarruf ederken birden fazla jetonu ve NFT’yi tek bir takasta takas edebilir.

okumaya devam et

Likit Ethereum staking seçeneklerine olan talep, Birleşme sonrası artmaya devam ediyor

Nansen tarafından yürütülen Blockchain veri analitiği, Ethereum’un hisse ispatı (PoS) mutabakatına geçişini takip eden aylarda çeşitli staking çözümlerinde sürekli artan Ether (ETH) miktarının altını çiziyor.

Merakla beklenen Birleştirme, genel olarak DeFi için bir nimet oldu ve Ethereum’un PoS’a geçişinden bu yana staking çözümleri yüksek talep görüyor. Bu, Ethereum ekosistemindeki çeşitli staking çözümlerinden elde edilen blockchain verilerine göredir.

okumaya devam et

DeFi pazarına genel bakış

Analitik veriler, DeFi’nin toplam kilitli değerinin 40 milyar doların üzerine çıktığını ortaya koyuyor. Cointelegraph Markets Pro ve TradingView’den alınan veriler, DeFi’nin piyasa değerine göre ilk 100 tokeninin FTX bulaşmasından sonra ilk yükseliş haftasını yaşadığını gösteriyor.

Fantom (FTM), geçen hafta %36,8’lik bir artış kaydederek ilk 100 DeFi tokeni arasında en çok kazanan oldu ve onu %12,47’lik bir artışla Chainlink (LINK) izledi. Uniswap (UNI) de haftalık %11 artış kaydetti.

Bu haftanın en etkili DeFi gelişmelerinin özetini okuduğunuz için teşekkür ederiz. Dinamik olarak ilerleyen bu alanda daha fazla hikaye, içgörü ve eğitim için gelecek Cuma bize katılın.

Yorum yapın