Cz, Binance’teki Anormal Token Fiyat Hareketlerinin Hack Ile Ilgili Olmadığını Doğruladı

Kripto borsası Binance, Sun Token (SUN), Ardor (ARDR), Osmosis (OSMO), FUNToken (FUN) ve Golem (GLM) tokenlerini içeren belirli alım satım çiftlerinde anormal fiyat hareketleri fark ettikten sonra platformundaki şüpheli davranışları araştırmaya başladı. Araştırmanın yaklaşık 40. dakikasında, Binance CEO’su Changpeng ‘CZ’ Zhao, fiyat hareketlerinin “sadece piyasa davranışı gibi göründüğünü” açıkladı.

11 Aralık 03:10 ET’de Binance, bazı ticaret çiftleri için anormal fiyat hareketleri hakkında bir bildirim yayınladı. Borsa, sorundan sorumlu şüpheli hesapları daraltmak için soruşturma başlattı. Binance’in soruşturması, yatırımcıları rahatlatmak için hesapların tehlikeye atıldığı veya API anahtarlarının çalındığı ihtimaline işaret etmedi.

CZ’nin sözleriyle:

“Bir adam para yatırdı ve satın almaya başladı. (Hackerlar para yatırmaz). Diğer adamlar izledi. Hesaplar arasında bağlantı göremiyorum.”

Ancak borsa, olası manipülasyonlara karşı proaktif bir önlem aldı. CZ’ye göre sosyal medyada şikayetlerin filizlenmesine neden olan oynaklık sırasında kâr sağlayan bazı hesaplar için para çekme işlemlerini geçici olarak engelledi.

CZ, “Ne kadar müdahale etmemiz gerektiği konusunda bir denge var” diyerek benzer durumlarda merkezileştirme ve şirket müdahalesi ile ilgili endişeleri daha da dile getirdi.

Ne zaman diye sordu Manipülatif işlemler gerçekleştirmek için çalınan veya ele geçirilmiş hesapların kullanılma olasılığı hakkında CZ, Binance’in bu tür hesapları aktif olarak izlediğini açıkladı ve şunları ekledi:

“Hesap ayrıntılarınızı saldırıya uğrayan bir 3. taraf platformuna bırakırsanız ve bilgisayar korsanı bunu kullanırken dikkatli davranırsa, bizim tarafımızdan tespit edilmesi zor olabilir. Ama deniyoruz.”

Binance, devam eden soruşturmalar devam eden fiyat hareketleri hakkında yeni bilgiler ortaya çıkar çıkmaz yatırımcıları bilgilendireceğini onayladı.

İlişkili: CZ ve SBF, başarısız FTX/Binance anlaşması nedeniyle Twitter’da karşı karşıya geldi

CZ, Endonezya Fintech Zirvesi 2022 sırasında FTX CEO’su Sam Bankman-Fried’in kötü niyetinin kripto endüstrisini birkaç yıl geriye çektiğini söyledi.

“Temel olarak birkaç yıl geriye gittiğimizi düşünüyorum. Düzenleyiciler haklı olarak bu sektörü çok ama çok daha sıkı inceleyecekler ki bu muhtemelen dürüst olmak gerekirse iyi bir şey” diyen CZ, olayın sektör için yıkıcı olduğunu vurguladı.

Yorum yapın