Cryptoquant, Binance’in Rezervlerini Doğruladı, ‘Ftx Benzeri’ Davranış Bildirmedi

Blockchain analitiği sağlayıcısı CryptoQuant, dünyanın en büyük kripto borsası Binance’in yakın zamanda yayınlanan rezerv kanıtı denetimini analiz eden bir rapor yayınladı.

FTX’in çöküşünün ardından geçen ay merkezi borsalar dikkatleri üzerine çekti. Müşterilere ve yatırımcılara yeterli rezerve sahip olduğu ve tamamen desteklendiği konusunda güvence vermek için çabalayan Binance kadar hiçbiri de dikkatleri üzerine çekmedi.

CryptoQuant tarafından 14 Aralık’ta yayınlanan bir rapor, analizinin Binance’in rezervlerinin açıklandığını doğruladığını söylüyor.

Binance, bu ayın başlarında bir rezerv kanıtı raporu yayınladı, ancak bunun tam bir denetim değil, “üzerinde anlaşmaya varılan bir prosedür” olduğu gerekçesiyle eleştirildi.

Ek olarak, Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu’nun İnternet Uygulama Dairesi eski başkanı John Reed Stark’a göre rapor, iç mali kontrollerin etkinliğine değinmedi.

Ancak CryptoQuant, denetim firması Mazars’ın bulgularını destekleyerek, Binance tarafından bildirilen yükümlülüklerin, tahminine göre %99’a çok yakın olduğunu belirtti.

“Rapor, Binance’in BTC yükümlülüklerinin (müşteri mevduatları) %97 oranında borsa varlıkları tarafından teminatlandırıldığını gösteriyor. Müşterilere ödünç verilen BTC hesaba katıldığında teminatlandırma %101’e çıkıyor.”

Analitik firması, zincir üstü verilerin Binance’in Ether (ETH) ve stablecoin rezervlerinin “bu noktada” FTX benzeri “davranış göstermediğini gösterdiğini de sözlerine ekledi.

“Ayrıca, Binance’in kabul edilebilir bir ‘Temiz Rezervi’ var, bu da kendi tokeni olan BNB’nin toplam varlıklarının hala düşük bir oranı olduğu anlamına geliyor.”

Veri sağlayıcıya göre NansenBinance rezervlerinin yaklaşık %10’u tokeninde tutulmaktadır. Nansen’in bildirdiğine göre, Binance şu anda halka açıklanan adreslerinde 60,4 milyar dolarlık toplam varlığa sahip ve bu toplamın 6,2 milyar doları BNB (BNB).

İlişkili: Kripto topluluğu üyeleri, Binance’te banka operasyonunu tartışıyor

Binance bu hafta çok sayıda FUD (korku, belirsizlik ve şüphe) ile karşı karşıya kaldı ve bu durum 13 Aralık’ta borsadan 5 milyar dolar çekilmesine neden oldu. Bir likidite krizi ve başka bir banka taarruzu senaryosu korkusu artmaya başladı.

Ancak, durum ertesi gün istikrara kavuştu ve CEO Changpeng Zhao, günlük çıkışların borsa için en büyük beşte bile olmadığını bildirdi.

Bir Twitter Spaces etkinliğinde CZ ayrıca, insanların %99’unun kriptolarını kendi kendine yönetecek donanıma sahip olmadığını ve bunu deneyen çoğu insanın bir şekilde paralarını kaybedeceğini öne sürdü.

Yorum yapın