Crypto’nun Düzenleyici Kaderi Önümüzdeki Yıl Belirlenecek

Sektörü Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndaki (SEC) seçilmemiş düzenleyicilere bırakmak yerine, Kongre’nin kaderine karar vermesi endüstri için ideal olacaktır. Bu amaçla, koridorun her iki tarafından da temsilciler, “düzenleyici netlik” sunmak için tasarlanmış yasa tasarıları çıkardılar. Ilımlı pozisyon, kriptoyu çoğunlukla Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) yetkisi altına yerleştirmekten yana görünüyor.

Elbette, özellikle ideal olmayan iki Senato tasarısı var.

Boozman-Stabenow netlikten yoksun

Demokratik Senato Tarım Komitesi Başkanı Debbie Stabenow, bir öneriyi Cumhuriyetçi Senatör John Boozman ile birlikte yazdı. FTX’in çöküşünün ardından tasarı üzerinde artan sayıda göz bulunan Stabenow, komitenin gelecek yıl harekete geçmesinin “kesinlikle bir öncelik” olduğunu söylüyor.

İki partinin de geniş desteğine sahip olan Stabenow-Boozman tasarısı, CFTC’ye kripto para birimleri üzerinde yargı yetkisi verecek. Demokrat Senatör Cory Booker ve Cumhuriyetçi Senatör John Thune da tasarıyı imzaladılar. Kabul edilirse, tüm kripto ticaret platformlarının (komisyoncular, bayiler ve emanetçiler) CFTC’ye kaydolması gerekecek. Borsalar CFTC’ye rapor verecek ve iflas korumalarının yanı sıra asgari sermaye gereksinimleri uygulanacaktır.

İlişkili: Düzenleyiciler ve balinalar sayesinde Digital Currency Group için felaket yaklaşıyor

Cryptocurrency içerdekileri, belirli bir yinelenen eleştiriyi dile getiriyor: Tasarı, menkul kıymetler ve emtiaların daha net bir tanımını ortaya koymalı. Dijital menkul kıymetler Howey testi veya başka bir yöntemle değerlendirilecek mi? Tasarı açıklığa kavuşturmuyor. Tasarı ayrıca, merkezi olmayan finansın (DeFi) fiilen yasaklanması olarak yorumlanma riskini de taşıyor.

Dijital varlıkların bir menkul kıymet olup olmadığını vaka bazında belirleme işini seçilmemiş bürokratlara ve mahkemelere bırakmak iyi bir yaklaşım değildir. Amerika Birleşik Devletleri, Kongre’nin bir dijital menkul kıymet ile emtia arasındaki farkı belirlemesine izin vererek, yaptırım yoluyla kural koymaktan kaçınmalı.

Tasarı, hangi kripto para birimlerinin bir güvenlik oluşturduğunu tanımlamamasına rağmen, bir emtia tanımını “dijital emtiayı” içerecek şekilde değiştiriyor.

Lummis-Gillibrand Sorumlu Finansal İnovasyon Yasası

Stabenow-Boozman tasarısı, gelecek yıl için gündeme gelen tek Senato önerisi değil. Cumhuriyetçi Senatör Cynthia Lummis ve Demokrat Senatör Kirsten Gillibrand da tüketicinin korunması, yatırımcının korunması ve reklamcılık için standartlar belirleyecek kapsamlı bir yasa tasarısı hazırladılar.

İlişkili: Senatör Lummis: Senatör Gillibrand ile olan teklifim, SEC’e tüketicileri koruma yetkisi veriyor

Lummis, New York Senatörü Kirsten Gillibrand ile birlikte Sorumlu Finansal İnovasyon Yasasına (RFIA) adını koymadan önce “kripto yanlısı” bir itibar kazanmıştı. Tasarı, bir yardımcı program belirtecine benzeyen yeni bir terim olan yardımcı varlık getiriyor. Yardımcı varlık olarak tanımlanabilmesi için, jetonun misli olabilir olması gerekir. İnsanlar genellikle tasarıyı kripto için iyi görüyor gibi görünüyor.

Kripto savunucuları daha sesli olmalı

Kripto para birimi endüstrisi kabaca 10 yaşında ve yine de “düzenleyici netlik” için yaygaralar var. Ancak SEC, hangilerinin menkul kıymet olduğunu bilseydi, sektörü bilgilendirmez miydi? Belki SEC bile çizgiyi nereye çekeceğini bilmiyor. Kripto deneyimi olan beş farklı büyük hukuk firmasına en iyi 20 kripto para biriminin bir listesini götürürseniz, hepsi muhtemelen hangilerinin menkul kıymet olarak kabul edileceği konusunda farklı görüşler sunacaktır.

İlişkili: Biden’ın anemik kripto çerçevesi yeni bir şey sunmuyordu

SEC’e çok fazla odaklanılsa da, kriptonun gerçek ahlakını baltalayan birçok kuruluş var. Bunlar, Yabancı Varlık Kontrol Ofisi (OFAC), Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCen), Hazine Bakanlığı ve daha fazlasını içerir. Kendi sektörümüzden rakamlar bile kriptoyu baltalıyor. Bahamalar’da tutuklanan ve Amerika Birleşik Devletleri’ne iade edilmesi planlanan Sam Bankman-Fried, protokol arayüzlerinin lisanslarla kontrol edilmesi ve müşteri yasalarınızı bilmesi gerektiğini savundu.

Bu, ön yasal inceleme almak için 100.000 $’ı bulamayan herkesin sektörde yer almasını, boğucu yeniliği ve girişimci ruhu ortadan kaldırır. Yalnızca büyük şirketler finansal hizmetler sunabilir. Endüstri, kriptonun açıklığını ihlal eden herhangi bir yasayı geri çekmelidir.

Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi, kripto için kader yılı olabilecek 2023’te kriptoyla ilgili çok sayıda yasa tasarısını değerlendirecek. Endüstri, geçmiş kripto kışının derinliklerindeki olayların acımasız düzenlemelere yol açmamasını sağlamak için şimdi gayretli olmalı.

Kadan Stadelmann bir blockchain geliştiricisi ve Komodo Platformunun baş teknoloji sorumlusudur. Teknik bilişim ve bilimsel hesaplama için Berlin Teknoloji Enstitüsü’ne katılmadan önce 2011 yılında Viyana Üniversitesi’nden bilgi teknolojisi bölümünden mezun oldu. 2016 yılında Komodo ekibine katıldı.

Bu makale genel bilgilendirme amaçlıdır ve yasal veya yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve alınmamalıdır. Burada ifade edilen görüşler, düşünceler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve düşüncelerini yansıtması veya temsil etmesi gerekmez.

Yorum yapın