Crypto​.com, Btc Ve Eth Için %100’Ün Üzerinde Görünen Rezerv Kanıtı Yayınladı

Crypto.com, borsanın web sitesinde 9 Aralık’ta yapılan açıklamaya göre, denetlenmiş bir rezerv kanıtı sayfası yayınladı ve borsanın müşterilere olan yükümlülüklerini yerine getirmek için yeterli kripto varlığına sahip olduğunu gösterdi. Yeni sayfa, Crypto.com’un para çekme işlemlerini gerçekleştirmek için gereken Bitcoin’in (BTC) %102’sine, Ether’in (ETH) %101’ine ve USD Coin’in (USDC) %102’sine sahip olduğunu gösteriyor.

Tether (USDT), XRP (XRP), Dogecoin (DOGE), Shiba Inu (SHIB), Chainlink’ten LINK (LINK) ve Decentraland’dan MANA (MANA) da %100’ün üzerinde rezerve sahip olarak raporda yer alıyor.

Açıklamaya göre denetim, uluslararası bir denetim, vergi ve muhasebe firması olan Mazars Group tarafından yapıldı ve 7 Aralık itibarıyla kesinlik kazandı.

Kripto topluluğu, Kasım ayında FTX’in çöküşünden bu yana merkezi borsaları daha yakından izliyor. Crypto.com’un kendisi, FTX’in olumsuz etkileri nedeniyle Solana ağındaki para çekme işlemlerini kısa süreliğine duraklatmak zorunda kaldığı için krize yakalandı.

Crypto.com ekibi, rezerv kanıtını yayınlayarak, kripto kullanıcılarının varlıklarının iyi bir temsilcisi olduğunu ve tüm para çekme işlemlerini işlemek için güvenilir olabileceğini göstermeyi umduğunu söyledi. Crypto.com’un CEO’su Kris Marszalek bunu şöyle açıkladı:

“Denetlenmiş Rezerv Kanıtı sağlamak, tüm sektörün şeffaflığı artırması ve güveni yeniden tesis etme sürecini başlatması için önemli bir adımdır. […] Crypto.com, dünyanın dört bir yanındaki müşterilerine dijital para birimleriyle etkileşim kurmanın güvenli, emniyetli ve uyumlu bir yolunu sunmaya tamamen kendini adamıştır.”

Bazı kullanıcıların borsanın kendi varlık ve yükümlülüklerine ilişkin raporlamasına güvenmeyecekleri göz önüne alındığında, Crypto.com’un rezerv kanıtı sayfası, kullanıcıların rezervlerini kendi kendini denetlemesi için bir yöntem de sağlar. Kullanıcılar uygulamada oturum açarak denetimin yapıldığı anda ellerinde bulundurdukları varlıkları doğrulayabilir ve bakiyelerden elde edilen Merkle karmasını kopyalayabilirler.

Müşteri, Merkle hash’ini aldıktan sonra, Mazars’ın kontrolü altındaki ayrı bir denetçi sayfasına gidebilir ve burada yükümlülüklerinin, borsanın denetlenen yükümlülüklerinin daha büyük Merkle ağacının bir parçası olduğuna dair ayrıntılı kanıt alabilir.

Mazar, denetçi sayfasının açık kaynaklı Silver Sixpence Merkle Tree Generator programının bir sürümünü çalıştırdığını iddia ediyor. Bu, denetçi sayfası yanlış sonuçlar vermesi için bir şekilde değiştirilmişse, herhangi bir programcının programı kendi geliştirici ortamında çalıştırarak bunu keşfedebilmesi gerektiği anlamına gelir.

İlişkili: FTX, FTX US ve Alameda, ABD’de Bölüm 11 için iflas başvurusunda bulunacak; SBF istifa etti

Crypto.com, kripto kullanıcılarının korkularını gidermek için rezerv kanıtı sayfaları sunan bir dizi borsanın en yenisidir. OKX, rezerv kanıtını 23 Kasım’da sundu, ancak yükümlülükleri henüz bir denetim firması tarafından doğrulanmadı ve Binance, Bitcoin için rezerv kanıtı denetimini 7 Aralık’ta yayınladı.

Yorum yapın