Corporate America, Abd Ticari Marka Avukatı Web3’Ü Nihayet Fark Etti

Bu yıl, Web3 eylemine katılmak isteyen çeşitli şirketler tarafından yapılan ticari marka başvurularında bir akış görüldü. Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi lisanslı ticari marka avukatı Mike Kondoudis’e göre, Kasım ayına kadar ABD’de kripto para birimleri ve dijitalle ilgili mal ve hizmetler için toplam 4.999 ticari marka başvurusu yapıldı.

Kondoudis, Web3 ekosisteminin geleceğinin “parlak” göründüğüne ve “ana akım benimsemenin kaçınılmaz olduğuna” inanıyor. Cointelegraph, yapılan Web3 ticari marka başvurularının Web3 ekosisteminin geleceği üzerindeki etkisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için Kondoudis ile röportaj yaptı.

Cointelegraph, 2022’de Hermès gibi lüks markalardan Ford gibi araba markalarına kadar geniş bir yelpazede ticari marka başvuru öykülerini ele aldı ve bunların tümü Web3 ekosistemi için teklif verdi. Röportajımızda Kondoudis, Web3 ekosistemi için ticari marka başvurusunda bulunan şirketlerin kapsamı ve karışımına şaşırdığını açıkladı.

Cointelegraph: Bu yıl Web3 alanı için yapılan ticari marka başvurularında sizi en çok şaşırtan şey ne oldu? Sizin bakış açınızdan ilginç gözlemleriniz var mı?

Mike Kondudis: En büyük sürprizlerden biri, bu yılki Web3 ticari marka başvurularında farklı sektörlerin temsil edilmesi. Bakkallar, evcil hayvan yemi markaları, spor takımları ve ligler, şehirler ve görülecek yerler, kumarhaneler/oyun şirketleri ve hatta oyun şovlarına göre dosyalamalar gördük. Bu, Web3’ün kurumsal Amerika’nın dikkatini çektiği yıldı.

CT: Web3 ekosistemi için ticari marka başvuruları yapan şirketler sizi şaşırttı mı? Web3 alanı için en çok ticari marka başvurusunda bulunan şirket türleri hakkında herhangi bir istatistik var mı? Örneğin, gıda şirketleri mi, içki şirketleri mi yoksa araba şirketleri mi?

MK: Evet, bu yıl bazı sürprizler oldu ve yeni Web3 ticari marka başvuruları dalgası bazı ilginç ticari marka başvurularını içeriyordu. Örneğin, araba kiralama şirketlerinin Web3 ticari marka başvurularını gördük. Metaverse’de sanal araba kiralama veya araba kiralama NFT’leri için ne kadar pazar olabileceği tam olarak net değil.

Aynı zamanda, doygunluğa ulaşan bazı sektörler gördük – tüm büyük oyuncular Web3 ticari marka başvuruları yaptı. Bu sektörlerden bazıları fast food, finansal hizmetler, giyim/konfeksiyon, lüks mallar ve ayakkabıdır.

Bu yıl yapılan çok çeşitli ticari marka başvurularını görmek, Web3 teknolojisinin ana akım olarak benimsenmesinin kaçınılmaz olduğunu ima ediyor ve ayrıca ekosistemin gelecekte büyüme ve gelişme potansiyeline sahip olduğunu ortaya koyuyor.

CT: Web3 ekosistemi için yapılan ticari marka başvurularına dayanarak, Web3’ün geleceğinin (metaverse, kripto para birimi ve NFT’ler gibi blok zinciri teknolojisi) nasıl olacağına inanıyorsunuz?

MK: Geleceğin parlak olduğunu ve ana akım benimsemenin kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum. Yakın vadede üstesinden gelinmesi gereken kesinlikle makroekonomik güçler ve düzenleyici zorluklar var. Ancak, gördüğüm Web3 ticari marka faaliyetine dayanarak, blockchain teknolojilerinin sunduğu avantajları ve fırsatları fark ettikleri için Web3’e ciddi şekilde yatırım yapmaya hazırlanan birçok büyük marka var. Bu yatırım, Web3 ekosisteminin benimsenmesine yönelik sürekli bir ivme sağlamalıdır.

CT: Metaverse, kripto para birimi ve NFT alanında ticari marka başvurusu yapan şirketlerin blockchain tabanlı teknolojilerin benimsenmesinde çok önemli bir rol oynadığına inanıyor musunuz?

MK: Evet, bu alanlarda yeni ticari marka başvuruları yapan şirketlerin Web3 ve blockchain tabanlı teknolojilerin yaygın olarak benimsenmesi ve uygulanması için gerekli olduğuna inanıyorum. Web3’ün yaygın olarak benimsenmesi için üstesinden gelinmesi gereken ve para ve zaman gerektirecek çeşitli teknolojik zorluklar vardır. Bugünün Web3 ticari marka beyannameleri, teknolojik zorlukların üstesinden gelmek için gereken yatırımı finanse etmek için ekonomik katalizörleri temsil ediyor. Ve yatırımları, zamanla teknolojiyi daha küçük ve daha mütevazı şirketlerin erişimine açacaktır.

Sağlık, sigorta ve alkol markaları da dahil olmak üzere çok çeşitli şirketler, NFT, kripto para birimi ve metaverse ile ilgili faaliyetler için ticari marka başvurusunda bulundu. Bununla birlikte, verilen örnekler, mekanla tam olarak bütünleşmek için üstesinden gelmeleri gereken düzenleyici engeller nedeniyle, giyim şirketleri gibi diğer markalar kadar kolay bir şekilde mekanda gezinemeyebilir.

CT: Şirketlerin Web3 alanında gezinmeden önce düzenleyici zorlukların üstesinden gelmesi ve bu zorlukları aşması gerekebileceğini düşünüyor musunuz?

MK: Bence bu sektörel bir sorun. Örneğin, sağlık ve sigortacılık gibi daha yoğun şekilde düzenlenen sektörlerde, şirketler Web3 düşünülerek yazılmamış olabilecek düzenlemelere uymaya çalıştıkça bazı büyüme sancılarının olacağını düşünüyorum. Buna karşılık, giyim veya lüks mallar gibi daha az düzenleyici yükü olan sektörlerin Web3’e giden daha kolay bir yolu varmış gibi görünüyor.

CT: Web3 ekosistemi için ticari markaların dosyalanması pahalı mı? Şirketlerin Web3 tabanlı ticari marka başvuruları için ortalama ne kadar ödediğine inanıyorsunuz?

MK: Ticari markaların çekici yönlerinden biri, dosyalamanın pahalı olmamasıdır. Birçok yeni Web3 ticari marka başvurusu profesyonelce hazırlanıp 2.000$’dan daha az bir ücretle dosyalanabilir. Bu, özellikle bir federal ticari marka tescili olmadan bir marka anlaşmazlığıyla mücadele etme maliyetleriyle karşılaştırıldığında, onları göreceli bir pazarlık haline getirir.

CT: Kripto para ayı piyasasının Web3 ekosisteminde ticari marka başvurusunda bulunan şirketlerin sayısını olumsuz etkilediğini düşünüyor musunuz?

MK: Evet, kripto para piyasasındaki zorluklar, daha geniş bir ekonomik gerilemeyle ilgili endişelerle birleştiğinde, yeni Web3 ticari marka başvurularının sayısı üzerinde belirgin bir etkiye sahip gibi görünüyor. Web3 ekosistemi için yeni ticari marka başvurusu sayısı, 2022’nin ikinci yarısında yaklaşık %40 azaldı.

Uzun bir ayı piyasası ve FTX’in ani çöküşüyle ​​şiddetlenen mevcut piyasa koşulları, tüm ekosistemi olumsuz etkiledi. Web3 ekosisteminin iş potansiyeli hala çok büyük olmasına rağmen, Kondoudis, gelecek yıl ekosistem için yapılan ticari marka başvurularının sayısında, tahmini sonu olmayan bir ayı piyasası gibi çeşitli faktörler nedeniyle mutlaka bir büyüme görülmeyebileceğini öngördü. yaygın olarak beklenen ekonomik gerileme.

CT: Gelecek yıl yapılan Web 3 alanı için ticari marka başvurularında bir artış görmeyi bekliyor musunuz? Yoksa işlerin yavaşlamasını mı bekliyorsunuz?

MK: Artış beklemiyoruz. Aynı sayıda başvuru görmeyi bekliyoruz.

Yeni Web3 ticari marka başvurularının sayısı bu yılın ikinci yarısında azaldı. Bu düşüş, durgunluk, diğer makroekonomik kaygılar ve kripto para birimi ayı piyasası ile ilgili endişelere yanıt olarak görünüyor. Bu endişelerin 2023 yılında da devam etmesi muhtemel olduğundan etkilerinin de devam etmesini bekliyoruz.

CT: Web3 ekosistemi için dosyalanan ticari markalar hakkında herhangi bir ilgili düşünce ve yorumun yanı sıra metaverse, kripto para birimi ve NFT’ler gibi blockchain teknolojisi hakkındaki düşünceleriniz/görüşleriniz?

MK: Web3 ekosisteminin iş potansiyeli önemlidir. Ve mevcut ters rüzgarlara rağmen, Web3 önümüzdeki birkaç yıl içinde ana akım benimsemeye doğru ilerlemeye devam edecek. Markaların bugün “gerçek dünyada” olduğu gibi bu ekosistemde de korunmaya ihtiyacı olacak. Ayrıca, Web3’ün sanal ekonomisine geçiş yaparken ve/veya genişlerken de korunmaya ihtiyaç duyacaklar. Bu nedenle pek çok şirket Web3 ticari marka başvuruları yapmaktadır.

Web3 ticari marka başvurularını dosyalamak için ilk acele, rotasını tamamlamış görünüyor. Artık Web3 ürün ve hizmetlerinin ana akım ticari marka stratejilerine entegrasyonunu görüyoruz. Gelecekte, geleneksel veya “gerçek dünya” ürün ve hizmetlerinin yanı sıra NFT, kripto ve metaverse ürün ve hizmetlerinin ticari marka başvurularına dahil edilmesini bekliyorum.

Yorum yapın