Consensys, Zkevm Özel Beta Test Ağını Kullanıma Sunuyor

13 Aralık’ta yayınlanan yeni bir blog gönderisine göre, Web 3.0 ekosistem geliştiricisi ConsenSys, özel beta testi için sıfır bilgili Ethereum Sanal Makinesi (zkEVM) ağını tanıttı. ConsenSys tarafından tasarlanan ve işletilen geliştiriciler, sanki doğrudan EVM kullanıyormuş gibi MetaMask, Truffle ve Infura gibi araçları kullanarak merkezi olmayan uygulamaları dağıtabilir ve yönetebilir. Ek olarak kullanıcılar, akıllı sözleşmelerini ve merkezi olmayan uygulamalarını veya dApp’leri test etmek için Goerli test ağı ile zkEVM arasında varlıklar arasında köprü kurabilir.

“Testnet katılımcıları ayrıca belirteçler arasında köprü kurabilir, belirteçleri aktarabilir ve yaklaşan ekosistem portalı sayfamızda listelenen konuşlandırılmış dApp’lerle etkileşim kurabilir. zkEVM’nin geliştirici deneyiminin Web3’te inovasyonu hızlandırma potansiyeline sahip olup olmadığını öğrenmeyi amaçlıyoruz ve bu konudan gelen geri bildirimleri değerlendireceğiz. topluluğumuza bir sonraki adımımızı bildirmek için.”

ConsenSys, EVM’den ayrı ağlarda zk toplamaları oluşturmak yerine, bir zkEVM oluşturmak için EVM hesaplamasını sıfır bilgi kanıtlarına sarmak için yıllardır çalışıyor. Sıfır bilgi teknolojisi, işlemleri ayrı bir katmanda doğrular ve tüm verileri geri göndermeden hesaplamayı Ethereum’a geri gönderir. Ethereum geliştiricileri, basitçe ikinci katmanda her şeyin doğru bir şekilde hesaplandığına dair kanıt sağlayarak ve blok zincirine kısa ve öz bir kanıt koyarak, Optimism gibi toplama çözümlerinin ölçeklenebilirliği 100 kata kadar artırabileceğini tahmin ediyor.

Yeni ConsenSys zkEVM için kullanıcı katılımı Ocak 2023’te başlayacak. ConsenSys, şu anda erken test yapanların nasıl ödüllendirileceğine veya zkEVM’ye bağlı yeni çıkarılan bir belirteç olup olmayacağına ilişkin hiçbir ayrıntı olmadığını söylüyor.

Yorum yapın