Coinbase, Tether’de bir atış yapıyor, kullanıcıları USDC’ye geçmeye teşvik ediyor

Amerika Birleşik Devletleri merkezli kripto para borsası Coinbase, müşterilerinden Tether tarafından çıkarılan USDT (USDT) stablecoin’lerini Circle tarafından çıkarılan ve Coinbase tarafından 2018’de ortak kurulan USD’ye sabitlenmiş bir stablecoin olan USD Coin’e (USDC) dönüştürmelerini istedi.

Kripto para borsası, FTX çöküşü destanının ardından USDC’nin çok daha güvenli bir alternatif olduğunu öne sürdü ve ayrıca platformunda USDT’nin USDC’ye dönüştürülmesine ilişkin tüm ücretleri muaf tuttu. firma dedi ki:

“USD Coin’in (USDC) güvenilir ve itibarlı bir stablecoin olduğuna inanıyoruz, bu nedenle geçiş yapmayı daha sorunsuz hale getiriyoruz: bugünden itibaren küresel perakende müşterilerinin USDT’yi USDC’ye dönüştürmesi için ücretlerden feragat ediyoruz.”

Stablecoin’ler, kriptonun ilk günlerinde kripto borsaları için bir katılım aracı olarak başladı, ancak bugün önemli bir piyasa oyuncusu ve likidite kaynağı haline geldiler. Bununla birlikte, bu sabit paraları destekleyen rezervleri etrafında her zaman bir tür inceleme olmuştur. Bir stablecoin, tanımı gereği, 1 USD veya eşdeğeri ile desteklenmelidir.

FTX’in çöküşünün ardından, lekeli borsaya maruz kalan birçok firma ve kardeş şirketi Alameda Research iflas ettikçe, rezerv tartışması yoğunlaştı. Binance CEO’su Changepeng Zhao’nun eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried ile dalga geçtiği ve onu USDT’yi devirmeye çalışmakla suçladığı hakkında başka bir iddia daha vardı.

Tether, en son üç aylık tasdikini 10 Kasım’da, borsanın iflas başvurusunda bulunmasından sadece bir gün önce yayınladı. Raporda, 30 Eylül 2022 itibarıyla Tether’in rezervlerinin %82’sinin nakit, nakit benzerleri ve diğer kısa vadeli mevduatlarda tutulduğu belirtildi.

Coinbase ayrıca USDC’nin %100 “nakit ve ABD tarafından düzenlenen finans kurumlarında tutulan kısa vadeli ABD hazineleri” tarafından desteklendiğini ve her zaman ABD doları için 1:1 oranında itfa edilebilir olduğunu vurguladı.

İlişkili: Circle kurucu ortağı, Binance ile ilgili birleşik dolar kitaplarının USDC için iyi olacağını söyledi

Rezerv denetimleriyle ilgili tartışmanın yanı sıra, kripto borsaları arasında da büyüyen bir “stablecoin savaşı” var. Coinbase’in USDT’yi USDC’ye dönüştürme talebi, başka bir küresel oyuncu olan Binance’in USDC desteğini kesmesinden ve Coinbase’in kurucu ortağı olduğu stablecoin’in piyasa değerinde 3 milyar dolarlık bir düşüşe yol açmasından sadece birkaç ay sonra geldi.

Tether tarafından çıkarılan USDT, 65 milyar dolarlık piyasa değeriyle pazar payına göre en büyük stablecoin. USDC şu anda 42 milyar dolarlık piyasa kapitalizasyonuna sahip ancak USDT’nin pazar payını hızla tüketti. Binance’in stablecoin’i BUSD’nin şu anda 22 milyar dolarlık bir piyasa değeri var.

Tether, Cointelegraph’ın yorum taleplerine yazının yazıldığı sırada yanıt vermedi.

Yorum yapın