Coinbase Raporu, Dünya Çapında Kolluk Soruşturmalarında Çarpıcı Bir Artış Gösteriyor

Coinbase, en son şeffaflık raporunda bildirdiği üzere, geçen yıl yasa uygulamalarından gelen bilgi taleplerinin arttığını gördü. Soruşturmaların büyük çoğunluğu Amerika Birleşik Devletleri’nden geldi ve cezai soruşturmalarla bağlantılıydı.

Coinbase’in yeni şeffaflık raporu, Eylül ile biten son dört çeyreği kapsıyor. Bu süre zarfında borsa, kolluk kuvvetlerinden yaklaşık %66’lık bir artışla 12.320 bilgi talebi aldı. Amerika Birleşik Devletleri bu taleplerin 5.304’ünü veya %43’ünü oluşturdu. Birleşik Krallık, Almanya ve İspanya, her biri 1.000 ila 2.000 talep üretti. Bu dört ülke taleplerin %80’ini oluştururken, diğer 57 ülke de talepte bulundu.

İspanya’dan gelen 1.304 talep, %940’lık bir artışı temsil ediyor. Geçen yıl sorgularını iki kattan fazla artıran altı ülkeden biriydi. 104 tanesini gönderen Çek Cumhuriyeti de dahil olmak üzere, raporlama döneminde 21 ülke ilk kez talep gönderdi.

İlgili: Masterclass hızlandırılmış kripto kursunda Binance CEO’su Coinbase yönetici özelliği

Baş hukuk yetkilisi Paul Grewal’a atfedilen rapora göre, Coinbase, avukat ekipleri tarafından kararlaştırıldığı üzere, ajanslara taleplerini daraltmalarını talep edebilir veya itiraz edebilir. Borsa, kolluk kuvvetlerine bilgilere doğrudan erişim sağlamaz, ancak:

“Coinbase, isim, son giriş/çıkış IP adresi ve ödeme bilgileri gibi belirli müşteri bilgilerini üretebilir; Bu tür bilgiler, gizlilik politikamızda açıklandığı gibi, bir müşteri uygulamalarımızdan birini veya web sitemizi kullandığında devlet ve emniyet teşkilatlarının taleplerine tabi olabilir.”

Raporda ayrıca, “mümkün olduğu durumlarda, kolluk kuvvetlerine ve devlet kurumlarına işlerinde yardımcı olan anonimleştirilmiş veya toplu veriler sağlamayı amaçlıyoruz.”

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, Aralık ayının başlarında yaptığı bir röportajda, borsanın ticaret gelirinin geçen yıl yaklaşık yarı yarıya düştüğünü söyledi. Coinbase’in dünya çapında 108 milyon müşterisi var.

Yorum yapın